Morčata jsou od přírody společenská. V přírodě obývají skupiny 5-10 morčat, která je vedena jedním samcem a kolem sebe má samice s mláďaty. Ale jak je tomu v domácím chovu, kolik morčat můžeme mít v ubikaci a jakého pohlaví ? A také jestli se může morče kamarádit s jiným zvířetem.

Takovou první otázkou člověka, kterou si položí, když si jde koupit morče je ta, jestli si má koupit jedno morče a nebo dvě morčata. Jak už jsem psal, morčata jsou společenská zvířata, takže nejsou ráda sama, ale je lepší mít aspoň dvě morčata. Jak se spolu jednotlivá pohlaví snášejí, to si právě teď popíšeme.

Samec a samec

Takovéto soužití je možné, záleží na samci, jak se snáší s druhým samcem. Většinou pokud ještě samec necítil samici, nemusí být problém. Taktéž nemusí být problém se soužitím dvou sourozencům, ale jak jsem již říkal, záleží na konkrétních samečcích. Z osobních zkušeností můžu říct, že jsem tu měl samečky co se snášeli, ale když se jeden sameček vrátil od samičky, tak byla mela a chlupy lítali všude, zato se samečkem a jeho synem žádný problém se soužitím nebyl. Občas se poškádlili, ale to bylo všechno.

Samec a samice

Takové soužití není problémem, neboť sameček je přímo v ráji, když má u sebe samičku. Ovšem můžou být vyjímky, kdy dominatní samice nemusí samečka a sameček se samice bojí. Spojení samec a samice by se mělo praktikovat pouze, když potřebujeme samičku nakrýt, neboť hned po porodu je samička schopná otěhotnět a takto by to mohlo být pořád dokola, samička by neměla žádný odpočinek, byla by vyčerpaná a brzo by umřela.

Kastrovaný samec a samice

Pokud samečka nepotřebujeme do chovu, nebo není vhodný k chovu, je to mazlík a nechcete ho nechávat samotného, je nejlepší způsob ho vykastrovat. Sameček pak nebude moct nakrýt samičku, ale bude mít samičku, takže nebude sám a bude šťastnější.

Samice a samice

S tímto spojením většinou nejsou žádné problémy, většina samiček se mají rádi, ovšem některé dominatní samice potřebují víc času, některé samice se prostě s žádnou jinou samičkou nesnesou. Zde zase záleží na konkrétní samici.

Jak vyřešit problém, když se mi samec/samice nesnese se samcem/samicí ?

Je zde několik řešení, jak tento problém vyřešit.

1) Nedávat dotyčná morčata, která se spolu nesneou, ale dát je s jiným morčetem s kterým se snesou.

2) Oddělit morčata, která se spolu nesnesou v jedné ubikaci pletivem tak, aby na sebe viděla, ale nemohla se k sobě dostat a zranit se. Mám vlastní zkušenost, kdy jsem takto oddělil dvě samice, aby k sobě nemohly, protože jakmile byly u sebe, byla strašná mela. Po pár dnech jsem je znovu zkusil dát k sobě a snášely se. Přivykly si na sebe u toho pletiva. Podobný způsob byl i u samců, ale byli takto odděleni trvale. U samců doporučuju udělat pletivo tak vysoké, aby sahalo na strop ubikace. Já sám jsem si myslel, že bude stačit takové, jako mám vysoké sklo v ubikaci ale když jsem asi čtyřikrát lovil samečka z výběhu druhého samečka, tak jsme to museli vyřešit vysokým pletivem.

3) Zkusit seznamovat morčata na neutrální půdě tzn. doma na koberci a nebo na zahradě ve venkovním výběhu. Venkovní výběh můžu jen doporučit, protože když je opravdu velký výběh, morčák může před druhým morčákem uprchnout.

Kolik morčat můžu mít v ubikaci ?

Záleží na velikosti ubikace, samozřejmě čím větší ubikace tím líp. U samců by jsme měli dbát na to, aby každý sameček měl svůj prostor a aby nedocházelo k potyčkám mezi samci. Samice by také měli mít dostatek prostoru, tak aby měla každá samice kus svého prostoru.

Soužití morčete s jiným zvířetem

Pokud nechcete ke svému morčeti kupovat druhé morče, můžete zkusit jinou variantu a to zkusit jiné zvíře. Na následujících řádkách se dozvíte, jak se morče snáší s některými jinými zvířaty.

Morče a králík

Spojení morče a králík, je jediné spojení, ve kterém může morče žít spokojeně s jiným druhem zvířete- králíkem. Samozřejmě jsou i vyjímky, kdy je králík na morče agresivní nebo morče na králíka. I když se morče s králíkem v něčem liší, potravu mají téměř shodnou a bydlení také.

Morče a potkan/křeček/myš/apod.

Toto spojení s jinými hlodavci není vhodné. Jiný hlodavci mají jiný způsob života (jsou aktivní v noci, nejsou výhradně býložravci, jsou to samotáři apod). Jiní hlodavci by mohli morče napadnout a také by se mohlo stát, že by morče mohlo menšího hlodavce zašlápnout.

Morče a pes

Zde zas záleží na psovi. Můožu být psi, kteří budou morče milovat, můžou být psi, kteří nebudou mít morče rádi. Proto bych nenechávl morče se psem o samotě.

Morče a kočka

Kočka je šelma a vidí v morčeti jídlo. Záleží na konkrétní kočce. Některé kočky je morčata nezajímá, druhá skupina koček je ta, která má zájem o morčátko jako jídlo a třetí skupina jsou kočky, které mají zájem o morčecí bobky. Náš kocour vždy, když morčátka odejdou z pastvy, tak se nahrne na místo, kde byla a vybírá bobky. Asi mu chutnají. Z vlastních zkušeností je spíš kočka zvědává, někdy kouká na morčata vyplašeně, někdy se váli na jejich střeše výběhu a spí. Dáváme bacha, aby kočka neporanila morče ostrými drápky.

 Morče a ptáci

Toto soužití také není dobré. Pták potřebuje jiné podmínky k životu než morče. Pták by také mohl zobákem klovat do morčete a oklovávat mu třeba ouška. Proto toto spojení není vhodné.

Morče a plaz/obojživelník/ryba/bezobratlý

Tyto další soužití jsou pro morče nevhodná.

                        souit_samc.jpg