Morčátko stejně jako člověk, musí mít svůj domov, aby mělo kde bydlet. V přírodě je pro morčat jejich domovem určité teritorium, které obývají,  u chovatele je jejich domovem zas ubikace.

Pro morče můžeme pořídit klec. Klec by měla být dostatečně velká a prostorná. Hodně záleží, kolik má být v kleci umístěno morčat. Největší klece jsou dlouhé 120 cm. Je zbytečné kupovat morčeti klec, která má patra, protože morče nešplhá jako potkan nebo křeček. Výhodou klece je dobrá větratelnost a také způsob lezení do klece - ze strany a ze shora. Nevýhodou je, že pokud dojde k honičce morčat, je všude plno hoblin a pokud je klec umístěna v průvanu, může morče nachladnout. Takže pokud se nám klec nezdá můžeme pořídit plastbox. Do plastboxu se leze většinou ze shora. Výhodou je, že na morče tolik „netáhne" tudíž menší šance na chronická onemocnění. Další výhodou je, že pokud dojde k honičce, hobliny z plastboxu nevylítají. Nevýhodou je špatná větratelnost. Dále můžeme morčeti pořídit akvárium.

V poslední době často chovatelé morčat pořizují pro své morčecí miláčky bydlení ze dřeva ať už venkovní kotec nebo domácí kotec. Nejlepší způsob je si naplánovat jak by jsme si bydlení představovali a také sehnat nezbytné součástky, aby nám to drželo. Dřevo (my jsme použili dřevotřísku) si můžete nechat podle vaší představy nařezat v některém z větších obchodů s tímto materiálem např: Hornbach. Neměli bychom zapomenout na různé šroubky a profily, které se nám budou hodit. Pak je také dobré objednat sklo, které si můžete nechat udělat na míru ve sklenářství. My máme sklo vysoké 25 cm a morčata přes něj ještě nikdy nepřeskočila a sklo máme umístěné právě v tomto profilu.  Na dno, aby neprosakovala moč, jsme vyřízli lino a okraje jsme udělali 5 cm vysoké. Je, ale právě spousta způsobu jak dno udělat. Můžeme vykachlíčkovat nebo dát jiný materiál. Pokud je kotec venku, ve předu není sklo, ale pletivo. Nedáváme žádné jemné pletivo, protože by ho morčata a nebo kuna mohla rozkousat.

ubytovani.jpg

byt.jpgPokud vlastníme zahradu, můžeme si vyrobit venkovní výběh, aby byla morčátka přímo u zdroje žrádla. My máme ohrádky dvě. Jedna je nekrytá a proto vždy někdo musí hlídat, aby morčátka neutekla a nebo, aby nám je nesežral kocour. Výhodou této ohrádky, je její délka. Okolo 10 metrů. Pak máme jednu menší ohrádku, ta už je i zastřešená a morčátka tam mohou být i bez dozoru.

Výbava:

V každé morčecí ubikaci, bychom měli mít nějakou výbavu. Něco si můžeme koupit, něco můžeme vyrobit. pitko.jpg

Pítko- do pítka dáváme morčeti vodu.  Pítka jsou většinou v několika velikostech, takže si stačí vybrat tu ideální velikost. Většina pítek je uzavřena kuličkovým ventilem a neměla by tedy prokapávat. Ze své vlastní zkušenosti vím,  že velmi často pítka kapou a je tedy potřeba vybírat důkladně.

Miska- můžeme používat na suché krmení a nebo na vodu, ale v tomto případě to moc nedoporučuji, protože v misce s vodou jsou hned hobliny a brzo je tedy miska znečištěná. Miska se proto hlavně hodí pro suché krmení. Misku by jsme měli vybrat větší a těžší, aby jí morčátka nepřevrhla. Existují také závěsné misky, které zavěsíme na klec nebo do ubikace.

Jesličky na seno- jsou proto, abychom do nich dali seno. Morče se k senu nedostane a neznečistího,  tak, kdyby seno leželo na zemi a morče by přes něj běhalo. Občas se může stát, že morče vleze do jesliček na seno, dělávají to hlavně miminka, protože jsou malá koule.jpga vejdou se tam.

Koule na seno a salát- můžeme zavěsit do ubikace a fungují na podobném principu jako jesličky na seno. Existují v několika druzích, jedny jsou menší, druhý jsou větší. Občas můžeme na kouli najít i zvoneček, morčátko to potěší, majiteli již o půlnoci méně.

Domeček- můžeme dát morčátku nebo nemusíme. Záleží na nás. Mě samotnému připadá, že domeček morčátko hodně izoluje od prostředí, takže nemusí být tak zvyklé na majitele. Domečků je na trhu nepřeberné množství. Pokud jsme zruční, můžeme si domeček vyrobit sami.

Trubka na prolézání- morčata mají ráda prolézání trubkami, takže jim tuto radost můžeme dopřát. Měli bychom myslet na to, že trubka musí být dostatečně velká, aby se někde morče nezaseklo a nehrozilo udušení. Ideální rozměr je okolo 12 cm. Morčátka se také rádo v trubkách schovává a nebo jen tak prolézá.

Záchod- je dobrá věc, protože pokud morče bude kadit hlavně do záchoda, nebudeme muset tolik čistit ubikaci a ušetří to čas i peníze. Záchod dáme na místo, kde se nejčastěji morčátka vyskytují. U každého morčátka je to individuální, jestli si oblíbí záchod nebo ne. Některá morčátka dokonce v záchodě odpočívají. Záchody nalezneme v několika různých barvách.

Květináč- některá morčátka s oblibou šplhají na nějaké vyvýšené místo odkud mají rozhled. Pokud máme ubikaci se sklem, morčátka často šplhají na sklo. S osobní zkušenosti můžu říct, že morčátka na květináč vyloženě kašlou a že si radši hledají jiný druh zábavy

Dlaždice- má podobné využití jako květináč a v létě ráda morčátka lehávají u dlaždice, protože je chladí.

Pelíšky- jsou dnes hojně využívané při chovu bezsrstých morčat, protože je v pelíška teplo a měkko a bezsrstá morčátko ho s oblibou využívají. Nemusí to však být jen bezsrstá morčátka, dají se využít i u normálních klasických krátkosrstých morčat nebo i u dlouhosrstých morčat. lehatko.jpg

Lehátka- věc, kterou u nás doma, mají v oblibě téměř všechna morčátka. Dají se buď vyrobit a nebo koupit v různých obchodech. Jednoduchým přehozením ručníku v mezi plastovým dnem klece a mřížemi vznikne pro morčátka super místo pro ležení. Dále pokud zrovna nevlastníme klec, dají se koupit lehátka už vyrobená, která se dají zavěsit pomocí karabin za očka v ubikaci. My jsme si vyrobili konstrukci lehátka s tvrdšího drátu a ohýbali ho do tvaru lehátka. Pak se na lehátko ušila látka a natáhlo se to. Morčátka to velice s oblibou používají a dokonce lezou i dovnitř látky, protože má dvojitou vrstvu. Buď můžou ležet nahoře a nebo uprostřed a mají tam pohodlí (viz foto). U nás občas dochází k šarvátkám o to, kdo bude spát v lehátku.

Podestýlka:

Když už máme vybraný typ bydlení a všechno kolem, je nutné něco dát, po čem morčátko bude chodit, tedy nějakou podestýlku. Pokud se podíváte do nějakého lepšího zverimexu, zjistíte, že podestýlek je nepřeberné množství. Jakou podestýlku si, ale vybrat.

Hobliny- jsou ideálním řešením. Nesmí to však být piliny, které příliš práší a tedy mohli by způsobit morčeti problémy s dýchacími cestami. Nesmí to být ani prašné hobliny. Rozdíl mezi pilinami a hoblinami je jednoduchý. Piliny vznikají při řezání dřeva, hobliny, když se dřevo hobluje. Používáme proto hobliny. Ty se dají sehnat buď u truhláře a nebo koupit ve zverimexu. Nedoporučuji kupovat hobliny s vůněmi. Nemusí to být morčátkům příjemné.

Sláma- není většinou dobrým řešením. Sláma nesaje a kus slámy, by se mohl morčeti zapíchnout do oka. Slámu můžeme dávat, když máme morčátka venku v zimě. Je to dobrý izolační materiál.

Kukuřičná vřetena- máme dva typy. Jemné a hrubší. Vyzkoušel jsem obě dvě a dával jsem je pod hobliny. Sají více než hobliny, jsou z přírodního materiálu a vůbec nepráší.

Cat's best- lisované dřevěné válečky. Jsou bezprašné, tvrdé a jsou dražší než hobliny a kukuřičná vřetena o to lépe sají. Dávám je pod hobliny, protože, můžou způsobovat močátkům otlaky. Sají velice dobře a rozpadají se. Jsou dva druhy. Jeden pro papoušky, králíky, morčata, potkany, křečky apod. a poté je jen na kočky. Ten pro morčata je v modrém balení, ten pro kočky je v červeném balením. Kupujeme samozřejmě ten pro morčata.

Asan- ekologické stelivo vyrobené z lisovaného papíru. Výborně saje, drží pach a je poměrně drahý.

PŘEHLED PODESTÝLEK

 hobliny.jpg  asan.jpg
 Hobliny  Buničná podestýlka - Asan
 devn_vleky.jpg  kukuin_vetena.jpg
 Dřevěné válečky -  Cat´s best  Kukuřičná vřetena

Teď bychom měli vědět vše o tom jak morčátko ubytovat.