Nemoci se u morčat vyskytují stejně jako u lidí nebo jiných zvířat. Tento článek není o tom, které nemoci může morče chytnout a kolik léků jim na tu nemoc dát. Ani bych to nevěděl, protože nejsem na toto vystudovaný. Proto to hlavně píši z pohledu laika, aby to každý pochopil. Tento článek je vlastně o tom, jak těm nemocím předcházet, co nemoci způsobuje a přehled nejčastějšího onemocnění u morčat. K tomu se dostáváme v tomto článku.

Jak nemocím předcházet

Nemocím by jsme měli předcházet. Předcházení nemocí je totiž mnohem snazší než pak léčba. Samozřejmě i při té nejlepší péči se může stát, že morče onemocní. První pravidlo, který by jsme si měli pamatovat je: Čistota, půl zdraví. U morčat tedy pravidelně čistíme podestýlku, aby podestýlka nebyla mokrá a nedali jsme tak příležitost ke tvoření baktérií. Morče by jsme měli držet v místnosti, kde nehrozí, že nastydnou. Pokud morčata chováme venku, dbáme na to, aby měla dostatek sena či slámy na zahřátí. Ubikace bychom měli pokaždé důkladně omýt a omýt také všechny komponenty v ubikaci (jesličky, záchod, pítko, misky apod.)  Na dezinfekci používáme nějaké chemické prostředky. Na trhu jich je hodně. Pokud nevíte, jak se zbavit skvrn od moči např. na plastových záchodech nebo na dnu klece, existuje úplně nejlepší prostředek. Jistě ho všichni znáte, je to ocet. Ocet necháme na moč působit a záchod nebo dno klece je jako nové.

Samozřejmě tím nejdůležitějším je karanténa. Když si kupujeme zvíře od chovatele nebo na výstavě, vždy by jsme ho měli dát do karantény (jiná klec, která není v místnosti s jinými morčaty). Zvíře necháváme v karanténě asi kolem 14 dní. Proč vlastně dodržovat karanténu ? Pokud by se u morčete objevila nějaké nemoc, může nakazit ostatní a tím pádem nemusíme léčit jenom jedno zvíře, ale třeba další tři zvířata. Proto se dávají zvířata do karantény.

Důležité také je mít se zvířaty kontakt. Aspoň na chvíli si sednout k morčatům a pozorovat je. Pokud se nám morče nezdá, sedí v rohu, je nahrbené apod. může jít o příznak nemoci. Pak by jsme si morče měli prohlédnout z blízka a v dalším případě jít za veterinářem, který určí diagnóza. Čím dřív nemoc zjistíme a čím dřív jí začneme léčit, tím rychleji se morče uzdraví. Nemoci probíhají u morčat velmi rychle a neměli bychom to podceňovat

Na závěr bychom neměli zapomenout na jednu důležitou informaci.

Morčata se neočkují proti žádným nemocem !

Sice čas od času ošetříme morče přípravkem proti vnějším a vnitřním parazitům, ale morčata se nikdy neočkují jako králíci.

Co způsobuje nemoce ?

- Viry (nebuněčné organismy, využívající cizí buňky)

- Bakterie (Buněční organismy, složitější stavba než u viru)

- Prvoci (Jednobuněčné organismy, např: kokcidie)

- Roztoči (Mnohobuněčné organismy, např: svrab)

- Vši (Samostatný řád patřící do hmyzu s proměnou dokonalou)

- Houby vřeckovýtrusné (např: plísně)

Teď jsme si tady stručně představili, kdo vlastně ty nemoce způsobuje.

Lékárnička

Jistě nemusím představovat co je to lékárnička. V lékárničce by měli být přípravky, které jsou potřeba k ošetření morčat. Každá lékárnička by měla mít určité vybavení, aby  mohla správně sloužit.

Vybavení lékárničky:  vata, sterilní tampony, dezinfekce (ajatin, betadine), borová voda, optalhmo - septonex, antiparazitní sprej (arpalit, frontline), vitamín C (tablety, kapičky), dětský olejíček, vata na špejli na čištění uší, smecta, probican pasta, aldifal, ivomec, acidomid, hylak, injekční stříkačky s jehlou a bez jehly,

Pokud si myslíte, že by v lékárničce ještě něco mělo být, nebojte se napsat a můžeme to doplnit.

PŘEHLED NEJČASTĚJŠÍCH NEMOCÍ U MORČAT

Kožní nemoci:  Svrab, plíseň, všenky apod.

Nemoci trávicí soustavy: Průjem

Nemoci dýchací soustavy:  Nachlazení, zápal plic

Nemoci rozmnožovací soustavy: Neplodnost, toxémie březích samic, ovariální cysty

Další: Absces, škrábance, poranění oči apod.

POKUD MÁME PODEZŘENÍ, ŽE JE MORČE NEMOCNÉ, VŽDY S NÍM JDEME K

VETERINÁŘI

Také v tomto článku musím odkázat na výborně zpracovaný přehled nemocí na webu MVDr. Denisy Vítkové - http://www.morcata.cz/cavia-bohemia