Když morčátkům zajistíme bydlení, ve kterém budou moci bydlet, budou mít co jíst, měli bychom také vědět, jak správně pečovat o morče, jak mu stříhat drápky, jak ho dle potřeby vykoupat a mnoho dalšího, které je nutné proto, aby bylo právě to Vaše morčátko spokojené a cítilo se u vás dobře

1) Péče o srst

Péče o srst se liší podle plemene. Péči o srst můžeme rozdělit na dvě kategorie: 1) Česání 2) Koupání

 Česání:

Česání u morčat se liší podle toho, zdali jsou morčata krátkosrstá, dlouhosrstá nebo bezsrstá.

Na krátkosrstá morčata postačí kartáč na děti, který se dá koupit v různých barvách, v jakémkoliv supermarketu. Menší vyjímkou jsou morčata plemene rex, americký teddy a švýcarský teddy, kde bychom měli více pečovat o srst a srst protrhávat. Protrháváním odumřelé srsti docílíme souměrné srsti po celém těle a její zahuštění. U krátkosrstých morčat nemusíme věnovat každodení péči česáním, ale na druhou stranu, česáním se zbaví srst odumřelých chlupů, různých šupinek apod.

Dlouhosrstá morčata už potřebují péči o srst o poznání více. Ovšem najdou se zde vyjímky, které se nečešou. Mezi tyto vyjímky patří plemena merino, texel a alpaka. Zde je cílem mít co nejkudrnatější srst a česáním by jsme z alpaky udělali peruánce, proto se tyto plemene téměř nečešou. Moc často se prý nemají česat plemena s vírky na kyčlích, kde by mohlo docházet k posunu vírků. Plemena šelite a coronet je důležité česat, aby se v srsti netvořili žmolky a dredy. Proto pokud chcete morčátko na mazlíčka a toužíte po česání, pořiďte si šeltii nebo coroneta. U dlouhosrstých morčat, pokud bude srst dlouhá, můžeme také morče ostříhat.

Morčata bezsrstá, tedy plemena skinny a baldvin se téměř česat nedají. Baldvina můžete česat do doby než mu začne srst opadávat a skinnimu můžete česat tak maximálně zbylé chlupy na čumáku. U baldwinů, když opadává srst, tak se může stát, že se srst bude hromadit např: u víčka, je dobré opatrně odstranit namočenou tyčinkou.

Koupání:

Koupat můžeme všechna plemena morčat. Dlouhosrstá morčata obvykle potřebují větší péči o srst, než morčata krátkosrstá. U bezsrstých morčat má koupání také svůj účel, neboť  se takto očistí srst od šupinek a jiných nečistot, která na kůžu ulpívají. Při koupání musíme dávat pozor, aby nám morčátka nenachladla, hlavně zimě, kde by jsme srst měli pořádně vysušit fénem, v létě při velkých vedrech je i pro morčátka úlevou, když jsou mokrá a na sluníčku uschnou, ale měli bychom myslet na to, že by měli mít možnost se schovat do stínu, pokud by jim vadilo sluníčko. Na trhu je nepřeberné množství šamponů určené jak na černou nebo bílou srst nebo úplně obyčejné šampony na jakoukoliv srst. Na morčata by jsme měli používat jemnný šampon- šampon na štěňata, koťata a nebo je na trhu šampon určený přímo pro hlodavce. koupani.jpg

Jak vykoupat morče ?

Měli bychom nejprve připravit všechny potřebné věci. Šampon, ručník, kterým morče utřeme, fén, lavor pokud nebudeme koupat morče v umyvadle. Voda by neměla být horká ani studená, měla by být akorát.

Do umyvadla, kde je vlažná voda, dáme morče, dáváme pozor, aby nám morče vodu nepilo a ani se mu nedostala do očí, uší a nosu. Morče nejprve pořádně umyjeme vodou. Poté dáme na morče šampon, kterým ho pořádně  umyjeme. Zase, zde dáváme pozor, aby se šampon nedostal do očí, určitě víte, jak to pálí, když se dostane šampon do očí. Pokud by se tak stalo otřeme morčeti oči optalhmo septonexem. Pokud je morče umyté šamponem, pořádněho opláchneme od šamponu, aby na něm nezůstal někde šampon a morče nesvědila srst. Když je morče důkladně umyté, vezmeme si ho na osušku a tam ho pořádně usušíme a vyfénujeme. Morčátko je čisté a voňavé.

Parazité: arpalit.jpg

Občas se nám může stát, že na naše morčátko naskáčou nějaké ty potvůrky. Můžou přijít s novým jedincem a nebo se senem či hoblinami. U morčat se nejčastěji vyskytují všenky. Všenek se zbavíme antiparazitním sprejem. Můžeme použít arpalit neo, který je ve třech různých variantách. Arpalit neo spray (modré balení), Arpalit neo pěna (růžové balení) a Arpalit neo mechanický rozprašovač (zelené balení). Případně můžeme použít i jiné spreje proti parazitům. Tímto způsobem můžeme ošetřovat i mláďata, která půjdou k novému majiteli. Dále může morče chytnout plíseň- léčba je zdlouhavá. Léčíme imaverolem popř. canestenem nebo mykoseptinem. Další potvůrkou je svrab (zákožka svrabová), která se léči přípravkem ivomec. I plísně a svrabu by jsme měli myslet, na to, že je to přenosné na člověka a tudíž, by jsme měli dodržovat hygienu.

2) Péče o drápky

Morče ve své přírodě běhá po různých kamenech a na nich si obrušuje drápky. Morčátku také můžeme poskytnout kámen na obrušování, ale morčeti většinou budou drápky přerůstat. Je potřeba drápky stříhat. V obchodě s chovatelskými potřebami, můžeme koupit speciální nůžky na drápky a nebo můžeme použit nůžky na nehty. U morčat se světlým pigmentem, jde vidět cévka dobře a tedy vidíme, kde morčeti zastřihnout drápek. U morčat s tmavým pigmentem, to lze vidět špatně, proto musíme být opatrný. Raději stříháme míň, ale častěji. Pokud by se nám stalo, že jsme omylem střihli do cévky, přiložíme na krvácející drápek tampon a krvácení se brzy zastaví. Pokud by jsme morčatům drápky nestříhali, přerůstali by, překrucovali by se a morčátku by vadili v pohybu.

3) Péče o oči a uši

O oči a uši není třeba moc pečovat. Pokud vidíme, že morčeti teče z očí nebo tam má "ospalky" vytřeme oči borovou vodou nebo optalhmo-septonexem. O uši pečujeme hlavně před výstavou, kde je potřeba vyčistit ušní maz, zde dáváme pozor, abychom morče někde nezranili. Ušní maz můžeme vyčisti vatičkou na špejli namočenou v dětském olejíčku.

4) Péče o zuby

Morčata jsou hlodavci a zuby jim neustále dorůstají. Proto je nutné jim dávat něco na obrušování zubů viz: potrava. Občas by jsme měli kouknout na hlodáky, zda nepřerůstají a v případě, že jsou hlodáky delší než mají být, zajdeme raději k veterináři, který je odborně zkrátí. Na stoličky nevidíme. Občas se může stát, že v zubech ulpí nějaká ta špína. Většinou se to morčátkům povede vyčistit samo, ale když ne, můžeme pomocí páratka zuby očistit.

5) Péče o mazovou žlázku

Každé morče má na konci hřbetu u zadku mazovou žlázu, která má za úkol produkovat maz. Většina morčat si mazovou žlázku  umí vyčisti sama, starší morčata si jí nemusí vyčistit. Maz má většinou nahnědlou až načernalou barvu. Pomocí vatičky na špejli a dětského olejíčku důkladně vyčistíme.

6) Péče o starší samce

Starším samcům se může v oblasti análního otvoru hromadit zbytky trusu a mohou se zde ulpívat hobliny. Mladí samci si to dokážou vyčistit sami, starší již nikoliv. Je proto dobré pravidelně tuto oblast čistit. Umývám většinou vlažnou vodou a aby se to lépe mylo, použiji dětský olejíček na zjemnění.

Pokud budeme o morčátko pečovat s láskou, odmění Vás zažitky na které budete ještě dlouho vzpomínat. Při dobré péči se může morčátko dožít i uctihodného věku.