Morčata potřebují dodávat energii stejně jako jiné organismy. Energie se získává z potravy. A jsme u nejoblíbenějšího tématu morčete a tím je jídlo. Někdy můžeme pozorovat, jak morčata labužnicky jedí. Sám si myslím, že morčata si potravu vychutnávají a nejsou uspěchaní jako někteří lidé. V tomto článku se dozvíte spoustu všedních, ale i zajímavých informacích o tom co morčata jedí.

Co jedí morčata v přírodě ?

V přírodě se morčata živý různimi výhonky, listmi, bobulemi a také trávou. Zuby si v přírodě obrušují o kmeny stromů. Je tedy vidět, že v přírodě morčata nestrádají. Jdeme se tedy podívat na to co jedí morčata v zajetí.

Důležité: VITAMIN C

Morče, stejně jako člověk si neumí vytvářet vitamín C a proto ho musí přijímat z potravy. Každý den by mělo dostat okolo 20 mg vitaminu C, březí samičky dvakrát víc. Vitamín C mohou dostávat morčata v potravě (např: : paprika, pertželová nať, kiwi, citron, pomeranč, šípek) a nebo vitamín C v tabletách nebo kapky, které se dají rozpustit ve vodě. U potravin, které obsahují vitamín C jsem zmínil šípek. Morčatům také můžeme vařit šípkový čaj, zatím u nás neozkoušeno. Pokud je vitamínu C přebytek vyloučí se močí.

Při nedostatku vitamínu C se může objevit nemoc - hypovitaminoza. Morčata mají špatnou, matnou srst, špatně se pohybují a můžeme to poznat také, že se morčátku tvoří na čumáčku stroupky.  Léčí se to podáváním vitamínu C.

1) Voda

Voda je důležitá látka, která nesmí chybět. Voda by měla být česrtvá a hlavně v létě každý den měníme. Přes zimu, kdy je málo vitaminu, můžeme přidávat do vody vitamín C ve formách rozpustných tablet nebo kapek. Vodu můžeme umístit buď to do napáječky a nebo do misky. Miska je ovšem nevýhodná v tom, že morčátko brzo vodu znečistí a je nutné měnit častěji obsah misky.

2) Seno

Seno je důležité pro trávení, protože obsahuje nestravitelnou složku - vlákninu. Vláknina pomá pohybu potravy ve střevech a také vstřebává vodu. Seno by mělo mít morče každý den. Buď ho můžeme dát na zem, ale tam se může brzo znečistit. Dobré je ho dát do jesliček a nebo do koulí na seno. Morčata z jesliček seno vytahují a seno se nepodupe. Pokud máme zahardu, třeba jako já, můžeme si seno nasušit vlastní. Pokud, ale zaharadu nemáte je nutné seno kupovat. Buď ve zverimexu a nebo v jiných obchodech. Musíme dávat pozor, aby seno nebylo zapařené nebo shnilé. Nikdy nekupujeme seno, které je v zeleném obalu. Zde nepoznáme, jestli je seno v pořádku nebo ne.

K senu můžeme také podávat různé bylinky, hlavně v zimě, kdy je nedostatek vitamínu C v potravě. Vlastní zkušenost mám s kopřivama, které od jara do podzimu trhám a suším a potom podávám morčatům.

3) Suché směsi

V obchodech můžeme narazit na spoustu různých směsí. Buď si můžeme koupit směs hotovou a nebo koupit si jednotlivé složky a směs si smíchat doma. U nás doma morčátkům chutnají vojtěškové granule (pozor ! vojtěška nadýmá, proto podáváme jen v omezeném množství), granule, hrachové a kukuřičné lupínky, oves a slunečnicová semínka. U slunečnicových semínek by jsme měli dávat pozor, protože jsou hodně tučná a morčata, by mohla po nich tloustnou. Podáváme proto v omezeném množstí. Slunečnicová semínka také mají vliv na srst. Chovatelé králíku dávají svým králíku v době linání do suchého krmení právě slunečnicová nebo lněná semínka. Dále morčátkům chutnají sušenky delikan de lux, po kterých se opravdu mohou morčátka utlouct Úsměv.

PŘEHLED SUCHÉHO KRMENÍ

vojtkov_granule.jpg

 granule.jpg

 Vojtěškové granule  Granule
 hrachov_lupnky.jpg  kukuin_lupnky.jpg
 Hrachové lupínky  Kukuřičné lupínky
 oves.jpg  delux.jpg
 Oves  Delikan de lux sušenky

Morčata patří mezi hlodavce a těm dorůstají neustále zuby. Proto je nutné mít něco na čem si morčátka zuby obrušují. Můžeme jim podávat suchý chléb, větvičky z ovocných stromů a různé vápencové kostky, které obsahují vitamíny a stopové prvky.

4) Zelenina, ovoce a jiné zelené krmení

Dostáváme se k tomu nejhlavnějšímu, to co baští morčátka nejraději. tato strava je pro morčata důležitá, jak už jsme psali výše, protože obsahuje vitamín C.

Zelenina: mrkev, okurka, salát ledový a hlávkových ( zde musím dávat pozor, aby nedošlo k nafouknutí), paprika  červená, zelená, žlutá), řepa, petržel (hlavně nať), brokolice, špenát , rajčata aj.

Ovoce: jablko, meloun, pomeranč, mandarinka, citron (některá morčata tyto kyselé věci moc nemusí), kiwi, hrušky (v menší míře, můžou způsobit plynatost) aj.

Nevhodné pro morčata: Syrové fazole

V létě, pokud máme zaharadu nebo máme místo, kde můžeme morčatům potravu natrhat, morčata to určitě potěší. Nikdy by jsme neměli trhat trávu v místech u silnice, tam, kde jsou továrny a také tam, kde se venčí psi. Pokud máme zahradu, můžeme morčeti vyrobit ohrádku, ve které se může samo napást a sníst trávy kolik chce.

Vhodné: smetanka lekařská (pampeliška) - morčata ji mají opravdu v oblibě, jitrocel, psárka, různé trávy apod.

Méně vhodné: jetel plazivý, vojtěška (může nadýmat)

Nevhodné (jedovaté): břečťan, narcis, hyacint, bledule, bolehlav, zlatý déšť aj.

Jak často krmit morče ?

Morče krmíme každý den 2-3 x denně ( ráno, odpoledne, večer ) a to v pravidelnou dobu. Morčata si na to již zvyknou a budou vědět, že v tuto dobu mají dostat najíst a budou se jídla dožadovat. Strava pro morčata by měla být pestrá a neměla by být jednotvárná. Morčata by měla mít vždy dostatek vody a sena.

Možná se to některým z Vás bude zdát divné, ale je to tak. Chovatelé co chovají doma morčata si mohou všimnout, že morče pojídá svůj vlastní trus. Možná utrousíte poznámky jako, že je morčátko "prasátko" a že se tohle nedělá. Právě naopak. Morčata mají jeden druh výkalu, který se liší od toho druhého - normálního, kterého vidíme v ubikaci. Tento typ trusu, který morče jí, většinou v ubikaci nenajdeme. Proč ho vlastně jí ? Protože tento trus obsahuje vitamíny B a K, nestrávenou vlákninu aj.

Nemoci

Ne vždy jsou morčata zdravá a zde bych chtěl uvést pár nemocích, které souvisí jídlem. A také bych zde chtěl na pár věcích upozornit.

Průjem

Průjem bývá častým problémem a může být způsoben vodnatou stravou, trávou a nebo prvokama. Pokud zjistíme, že má morče průjem (zalepená srst na zadku, mazlavá stolice), nasadíme dietu, která bosahuje jenom seno a vodu. Občas se může stát zvláště v létě, kdy morčatat jedí trávu, že mohou mí kašovitější stolici. Během dvou dnů, při dietě by se měla stolice vrátit do normálu. Pokud je, ale morče apatické, leží a průjem je více vodovitější, měli bychom navštívit veterináře, který může nasadit lečení. Při léčení můžeme podávat neslazený černý čaj a nebo čaj heřmánkový. Morčeti můžeme dát injekční stříkačkou bez jehly černé uhlí.

Opakem průjmu je zácpa. Při zácpě musíme dávat morčeti potraviny, které začnou působit na střeva a aby se morče vyprázdnilo ( seno, rostliný olej).

Pokud je morče nemocné (nemusí to být zrovna s trávicím traktem) a morčeti jsou podávana antibiotika, měli bychom myslet na to, že k antibiotikům musíme podávat probiotika. Antibiotika usmrcují všechny mikroorganismy včetně střevních mikroorganismů, který zajišťují rozklad potravy. Proto musíme dodávat morčatům ve formě probiotik- např. Hylak forte, probican pasta, actimel (neslazený).