Před každou výstavou je třeba se zvířeti patřičně věnovat. Nestačí ho jen vyndat doma z klece a přemístit do klece výstavní. O každé výstavě, které se můžeme zúčastnit jsme informováni dostatečně včas, abychom na to naše morče řádně připravili. Pokud chceme mít šanci na dobré umístění (zvláště u dlouhosrstých plemen), musíme o morče dobře pečovat průběžně, nestačí ho jen den před výstavou vykoupat a myslet si, že jsme tím skončili.

nachpos2.jpgU dlouhosrstých morčat je třeba srst alespoň 1x za tři dny rozčesat. Pokud tak neděláme, bývá morče často v takovém stavu, že nezbývá než je ostříhat. Tím se však zbavíme šance na dobré umístění. Krátkosrstá morčata je potřeba alespoň týden před výstavou začít denně kartáčovat, případně opatrně protrhávat volnou delší srst. Tím docílíme souměrného osrstění. Zvláště dlouhosrstá plemena je třeba koupat. Velice vhodné pro koupání morčat jsou veterinární šampony, např. Lactaderm či Peroxyderm. Doporučují se i šampony pro perské kočky. Morče vykoupeme v mírně teplé vodě a případně použijeme kondicionér pro snazší rozčesání srsti. Následně vysušíme fénem, aby morče nenastydlo a aby se srst nezapařila (morčata trpí na plísňová onemocnění). Po vyfénování srst důkladně rozčešeme a pokud je srst velmi dlouhá, natočíme ji na papiloty (papírové natáčky). Pokud vlastníme dlouhosrstá plemena s kudrnatou srstí, postupujeme opačně. Nejdříve je důkladně rozčešeme a teprve pak vykoupeme. Při fénování ani po vysušení jim srst již nekartáčujeme, neboť bychom rozčesali charakteristické a žádoucí zvlnění. Je dobré, když na koupání zvykáme morče od mládí, stará zvířata která nikdy koupána nebyla, by mohla utrpět šok. 
   
nejdl1.jpgV péči o srst jsou výjimkou rozetová morčata a rexové, ta těsně před výstavou nekoupeme, neboť by jim změkla srst. Pokud je třeba je vykoupat, učiníme tak alespoň 3 týdny před výstavou, aby se srst stačila vrátit do původní hrubosti. Krom péče o srst je třeba prohlédnout zvířeti chrup, zda není přerostlý a pokud ano, necháme ho odborně zkrátit. Uši je potřeba vyčistit, k tomu jsou vhodné tyčinky na čištění uší. Nejlépe je vyčistíme, když na vatičku na konci dáme kapku oleje a uši opatrně a důkladně vytřeme. Musíme opakovaně, neboť ušního mazu bývá poměrně dost.
   
sp54.jpgDále prohlédneme drápky a je-li to potřeba, zkrátíme. Velice často bývají vidět dlouhé drápy, které morčeti překáží v pohybu, nebo nánosy, které se vytváří na drápech z některých dnes prodávaných podestýlek. Pokud jsou na drápech tyto "baly" stačí je seškrábat a vytřít vlhkým hadříkem.
   
Toto jsou alespoň základy v přípravě na výstavu. Postupně si každý chovatel může vlastní vynalézavostí osvojit různé triky, jak dosáhnout co nejlepšího vzhledu svého morčete. 
   
      
Všem zájemcům o chov výstavních morčat přejeme mnoho úspěchů.

Autor: Zdenka Skopalová