Asi každý začínající chovatel, si položí otázku, jak je to vlastně s rozmnožováním morčat. Kdy má připustit svojí samičku ? Kolik bude mít mláďat ? Jaká rizika nás přitom čekají ? To všechno a nejen to by si měl chovatel osvojit. Pro každého chovatele je radost vidět rodit samičku, jak se stará o mláďata. V tomto článku se dozvíme vše o rozmnožování morčat.

Mláďata rexů dva dny po narozeníMláďata rexů den po narozeníPřed krytím

Před krytím by si každý chovatel měl uvědomit několik zásadních věcích než samičku nakryje.

1) Kdy je samice vhodná k připuštění ?

Samici jsou vhodné k připuštění od věku 3 měsíců, od váhy 500 gramů.  Lepší je si, ale počkat na věk kolem 4-6 měsíců o váze 700 gramů. Samice by neměli být hubené, ale zase naopak by neměli být obézní. Záleží na celkovém zdravotním stavu samice a její kondici.  Samičky jsou plodné již ve svých 4-6 týdnech, ale v této době je připouštění jakkoliv nevhodné. Samice musí mít mláďata nejpozději do jednoho roku svého života. Pokud by samice neměla mláďata do jednoho roku života, dochází k vytvoření k pevného spojení pánevních kostí a kosti nemají takovou možnost na roztažení. Jsou i vyjímky, kdy samice měla první mláďata po roce svého života a narodila se jí zdravá mláďata. Naposledy připouštíme samičku v 3-4 roce života.

2) Po kolika měsících mohu samičku znovu připustit ? Právě narozená mláďata

Samice by měla mít čas na oddech a na regeneraci. Další vrh může mít za 3-4 měsíce, záleží v jaké kondici samička bude.

3) Jak mám vybrat vhodného partnera pro samici ?

Záleží jakého plemene a jaké barvy je samice. Měli bychom si předem nastudovat, která plemena a které barvy se k sobě hodí. Pomůžou nám jistě i zkušení chovatelé, kteří rádi poradí. Také než dáme partnery k sobě, měli bychom se podívat, zda-li nejsou na sebe příbuzní.

Připouštění

Když už víme, co všechno musíme znát před připuštěním samice, můžeme dát samce k samici. Samice má řiji každých 16 -17 dní. Říje trvá okolo 10 hodin. Během této doby má samec možnost nakrýt samici. Samice, která není v říji samečka odhání. Říji u samice poznáme tak, že se samice chová často jako samec. Vrká a snaží se nakrýt spolubydlící. Samec si samičku namlouvá bublavými zvuky. Poté přichází páření, které trvá jen pár sekund. Poté si oba partneři umývají genitálie. Pokud bylo páření úspěšné, poznáme to na samici za několik týdnů.

Březost

Samice je březí 59-72 dní ( v průměru 68 dní ). Samice většinou přibývají až ke konci březosti a dostávají do tvaru "hrušky". Samice by měla dostávat během březosti dostatek vitamínu C. Na konci březosti můžeme cítit pohyby mláďat. Opatrně přiložíme obě ruce na boky samičky a čekáme až se ozve nějaké mláďě. Samička by měla mít během březosti dostatek klidu a zvedáme jí jen v nejnutnějších případech a v žádném případě jí nestresujeme koupáním apod. Březí samičky často polehávají a zvláště u dlouhosrstých morčat se nám může stát, že se jim srst na břiše zapaří. Srst může také vypadávat vlivem hormonálních změn. Bohužel v období březosti mohou čekat na samičku nemoci. Nejznámější je nemoc březích samic tzv. toxémie. Na toxémii více trpí samice, co rodí poprvé anebo obézní samice. Tuto nemoc vyvolávají hlavně stresové situace, nedostatek pohybu a špatná životospráva samice. Ke konci březosti se samička téměř nepohybuje.

Porod

Porod nejčastěji probíhá v noci, ale není to pravidlem. Před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má po porodu říji a samec by mohl samičku nakrýt a těhotenství by bylo pro samičku vyčerpávající. Že se porod blíží poznáme, když se nám samička začne otevírat tzn. začne se jí rozširovat pánevní oblast. Jestli se nám samice otevírá nebo ne zjistíme, pokud přiložíme prst na okraj vulvy. Samice může být otevřená klidně i týden a porodit. Některé samice se však mohou otevřít i v den porodu. Samice si najde klidné místo, kde může rodit. Samice rodí ve stoje, v nahrbeném postoji. Porod trvá kolem 15 minut, ale může trvat klidně i 1 hodinu. Samice má většinou 1-6 mláďat ( v průměru 3).  Porodní váha mláďat se pohybuje od 60 - 120 gramů, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Najdou se i případy, kdy má nejslabší mládě pod 50 gramů a nebo naopak, kdy se narodí velký jedináček. Je známo několik případů, kdy se narodila mláďata, která měla přes 150 gramů . Mláďě se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě výjde ven, samička překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Samice nejprve překouše plodové obaly u nosu mláděte, aby se mohlo poprvé nadechnout. Pak také následují další mláďata. Pokud je mláďat víc, může se stát, že samice nestíhá a tak jí mohou pomoci jiné samice. Po každém mláděti vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění kojení. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí. I při porodu mohou nastat komplikace. Pokud je morčátko v děloze špatně umístěné anebo jsou porodní cesty úzké. V takovém to případě je nutný zákrok veterinárního lékaře.

Péče o mláďata

Samice má dva struky a mláďata krmí svým mateřským mlékem, které je pro mladá morčata velice důležité. Většina mláďat by měla do 12 hodin začít sát mléko od mámy. Samice zajišťuje, aby mláďata pila a taKojíci samiceké se vyprazdňovala. Samice nejen že čistí mláďata, ale zároveň, jim masíruje břicho a oblast zadečku a tím je zajištěno vylučování. Samice se stará o mláďata okolo 3-5 týdnů, přičemž ke konci se již chodí zřídka napít od mámy. Už od narození jsou mláďata schopna jíst tuhou stravu. Mláďata jsou velice čiperná a už od ráného věku, dělají různé "přemety", "kozelce" apod.

Odstav

Mláďata můžeme odstavit ve věku 5 týdnů při váze 250 gramů. Mláďata jsou v této době samostatná. Důležité je oddělit samečky od samic, aby nedošlo k vzájemnému páření.

 

Mláďata rexe dva dny po narození