Jedná se o nežádoucí délku srsti v koruně.

DSC_1695

Jedná se o napadení vnějším parazitem.

_POR2599_POR2615

Poškození ucha vzniká mechanicky, například o různé předměty v ubikaci nebo od dalšího zvířete.

DSC_6218DSC_6220 

Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat na jednom uchu či obou.

Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat jedna či dvě žlázy navíc, fyziologicky má mít morče dvě mléčné žlázy.

DSC_5945

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začínající chovatele, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.

Toto jsou případy, kdy by se narodila mláďata zdravá, ale nestandardní

U těchto nevhodných křížení neplatí stoprocentně, že se vždy narodí nestandardní zvířata. Často se mohou narodit krásná morčata výstavních kvalit, ale jejich další použití v chovu pak může opravdu „nadělat paseku“

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začátečníky, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi. 

 Toto jsou případy, kdy došlo ke zmetání nebo postižení mláďat.

Pokud chováme morčata, jistě jsme si už všimli, že se morčata mezi sebou dorozumívají.  Morčata se mohou dorozumívat zvukem – zvukové dorozumívání,  pohyby těla – optické dorozumívání , a také pachově – chemické dorozumívání. Na následující stránce se Vám pokusím přiblížit co nejvíce informaci o řeči morčat.

Standardy se dělí na : 

Standard „A" - to jsou všechna uznaná plemena,

Standard „B" - to je tzv. předběžný standard, na překlenovací období jsou sem zařazena plemena/barvy, která byla teprve předběžně uznána ( překlenovací obd. bývá zpravidla 2 roky)

Standard „C" - ten je pro mazlíčky, morčátka např. i ze zverimexů, ta, co nemají správné barvičky, správnou délku srsti anebo sem tam nějaký ten vírek navíc, nemají ouška předpisově klopená a mají rypatý čumáček.

V minulých dnech proběhl na Českém Rozhalsu rozhovor se zástupci chovatelské stanice Kvik z Rychnova nad Kněžnou - Jiřím a Ivanou Dobiášovskými. Záznam rozhovoru můžete vyslechnout zde http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player.html?id=00785906&br=64&s=
Nemoci se u morčat vyskytují stejně jako u lidí nebo jiných zvířat. Tento článek není o tom, které nemoci může morče chytnout a kolik léků jim na tu nemoc dát. Ani bych to nevěděl, protože nejsem na toto vystudovaný. Proto to hlavně píši z pohledu laika, aby to každý pochopil. Tento článek je vlastně o tom, jak těm nemocím předcházet, co nemoci způsobuje a přehled nejčastějšího onemocnění u morčat. K tomu se dostáváme v tomto článku.

Morčata jsou od přírody společenská. V přírodě obývají skupiny 5-10 morčat, která je vedena jedním samcem a kolem sebe má samice s mláďaty. Ale jak je tomu v domácím chovu, kolik morčat můžeme mít v ubikaci a jakého pohlaví ? A také jestli se může morče kamarádit s jiným zvířetem.

V prvním článku jsme se zaměřili na to, co vlastně by měl člověk zvládnout, aby mohl své morčátko vystavit a nyní, když už jsme s tímto seznámeni, se popošoupneme o trošku dál.

Chtěla bych se zaměřit na výstavní a chovná morčátka, čili standardní. Standardní podle toho, že pro morčata je dán sborem posuzovatelů morčat a následně schválen ÚOK chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců „Standard plemen a barevných rázů morčat“, stejně tak jako tomu je u jiných čistokrevných zvířat.

Když morčátkům zajistíme bydlení, ve kterém budou moci bydlet, budou mít co jíst, měli bychom také vědět, jak správně pečovat o morče, jak mu stříhat drápky, jak ho dle potřeby vykoupat a mnoho dalšího, které je nutné proto, aby bylo právě to Vaše morčátko spokojené a cítilo se u vás dobře

Morčátko stejně jako člověk, musí mít svůj domov, aby mělo kde bydlet. V přírodě je pro morčat jejich domovem určité teritorium, které obývají,  u chovatele je jejich domovem zas ubikace.

Morčata potřebují dodávat energii stejně jako jiné organismy. Energie se získává z potravy. A jsme u nejoblíbenějšího tématu morčete a tím je jídlo. Někdy můžeme pozorovat, jak morčata labužnicky jedí. Sám si myslím, že morčata si potravu vychutnávají a nejsou uspěchaní jako někteří lidé. V tomto článku se dozvíte spoustu všedních, ale i zajímavých informacích o tom co morčata jedí.

Asi každý začínající chovatel, si položí otázku, jak je to vlastně s rozmnožováním morčat. Kdy má připustit svojí samičku ? Kolik bude mít mláďat ? Jaká rizika nás přitom čekají ? To všechno a nejen to by si měl chovatel osvojit. Pro každého chovatele je radost vidět rodit samičku, jak se stará o mláďata. V tomto článku se dozvíme vše o rozmnožování morčat.

Prostudovala jsem si na internetu několik článků, které se týkají příbuzenské plemenitby. A i když převážně vycházejí z chovu psů či koček, myslím si, že obecné poznatky se dají použít i pro chov morčat.


Příbuzenská plemenitba je mezi chovateli často diskutovaný problém. Někdo ji bez rozpaků využívá, jiný se staví nekompromisně proti. Nejlepší je asi jakási střední cesta: příbuzenská plemenitba ano, ale pouze v rozumné míře a pouze tam, kde je pro chov přínosem. Pokud někdo chce v chovu příbuzenskou plemenitbu použít, měl by si být vědom všech možných kladů i záporů.

Jednoho dne se rozhodnu, že bych se ráda zúčastnil/a se svým morčátkem výstavy. Co vlastně musí splňovat člověk, aby mohl své morčátko vystavit, tak to jsem se Vám pokusila přiblížit v tomto článku.

  1. Musím být aktivním členem Českého Svazu Chovatelů  (platící řádně příspěvky), nemusím být konkrétně členem Základní Organizace Chovatelů Morčat a jiných drobných hlodavců (dále jen ZO). Členem ZO může být každá fyzická osoba, která je majitelem, nebo chovatelem morčat, nebo jiných drobných hlodavců a dále fyzické osoby, které morčata, nebo jiné drobné hlodavce nevlastní, ale mají zájem o chov a jsou jejich přátelé.
  2. Nemusím mít chovatelskou stanici,ale budu člen ČSCH (dostanu průkaz a budu poctivě lepit členské známky :o) ) ale holt budu platit členské příspěvky.
  3. Výhody členství ZO

Původ a historie

(podle Esther Verhoef-Verhallenové Encyklopedie králíků a hlodavců)
Pochází z jižní Ameriky. Původ je odvozován od divokého morčete (Cavia aperea f. porcellus) žijícího v Andách Původně bylo domestikováno Inky pro maso a to již 1000 – 500 let před naším letopočtem. Když Jižní Ameriku na počátku 16. století objevili Španělé, setkali se s těmito zvířátky jak v domech zdejších obyvatel, tak okolo nich. Kromě původní barvy zlaté aguti existovali už tenkrát jiné barvy a zvířátka byla poměrně ochočena. Nikde není uvedeno, kdy přesně se morčata dostala do Evropy. Zprávy o tom si protiřečí, některé tvrdí, že první morčata si s sebou přivezli už na počátku 16. stol. Španělé, jiné uvádějí, že je do Evropy dovezli až mnohem později angličtí mořeplavci.V každém případě je jisté, že se tato zvířata chovala v různých zemích Evropy už na počátku 18. století. Pro maso se v Evropě morčata nevyužívala, většina se dostala do laboratoří, anebo se stala oblíbeným domácím zvířetem pro děti. 

Před každou výstavou je třeba se zvířeti patřičně věnovat. Nestačí ho jen vyndat doma z klece a přemístit do klece výstavní. O každé výstavě, které se můžeme zúčastnit jsme informováni dostatečně včas, abychom na to naše morče řádně připravili. Pokud chceme mít šanci na dobré umístění (zvláště u dlouhosrstých plemen), musíme o morče dobře pečovat průběžně, nestačí ho jen den před výstavou vykoupat a myslet si, že jsme tím skončili.
 {rokzoom}images/stories/Vystavy/nachpos1.jpg{/rokzoom}