Jedná se o nežádoucí délku srsti v koruně.

DSC_1695

Jedná se o napadení vnějším parazitem.

_POR2599_POR2615

Poškození ucha vzniká mechanicky, například o různé předměty v ubikaci nebo od dalšího zvířete.

DSC_6218DSC_6220 

Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat na jednom uchu či obou.

Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat jedna či dvě žlázy navíc, fyziologicky má mít morče dvě mléčné žlázy.

DSC_5945

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začínající chovatele, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.

Toto jsou případy, kdy by se narodila mláďata zdravá, ale nestandardní

U těchto nevhodných křížení neplatí stoprocentně, že se vždy narodí nestandardní zvířata. Často se mohou narodit krásná morčata výstavních kvalit, ale jejich další použití v chovu pak může opravdu „nadělat paseku“

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začátečníky, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi. 

 Toto jsou případy, kdy došlo ke zmetání nebo postižení mláďat.

Pokud chováme morčata, jistě jsme si už všimli, že se morčata mezi sebou dorozumívají.  Morčata se mohou dorozumívat zvukem – zvukové dorozumívání,  pohyby těla – optické dorozumívání , a také pachově – chemické dorozumívání. Na následující stránce se Vám pokusím přiblížit co nejvíce informaci o řeči morčat.

Standardy se dělí na : 

Standard „A" - to jsou všechna uznaná plemena,

Standard „B" - to je tzv. předběžný standard, na překlenovací období jsou sem zařazena plemena/barvy, která byla teprve předběžně uznána ( překlenovací obd. bývá zpravidla 2 roky)

Standard „C" - ten je pro mazlíčky, morčátka např. i ze zverimexů, ta, co nemají správné barvičky, správnou délku srsti anebo sem tam nějaký ten vírek navíc, nemají ouška předpisově klopená a mají rypatý čumáček.

V minulých dnech proběhl na Českém Rozhalsu rozhovor se zástupci chovatelské stanice Kvik z Rychnova nad Kněžnou - Jiřím a Ivanou Dobiášovskými. Záznam rozhovoru můžete vyslechnout zde http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player.html?id=00785906&br=64&s=
Nemoci se u morčat vyskytují stejně jako u lidí nebo jiných zvířat. Tento článek není o tom, které nemoci může morče chytnout a kolik léků jim na tu nemoc dát. Ani bych to nevěděl, protože nejsem na toto vystudovaný. Proto to hlavně píši z pohledu laika, aby to každý pochopil. Tento článek je vlastně o tom, jak těm nemocím předcházet, co nemoci způsobuje a přehled nejčastějšího onemocnění u morčat. K tomu se dostáváme v tomto článku.

Morčata jsou od přírody společenská. V přírodě obývají skupiny 5-10 morčat, která je vedena jedním samcem a kolem sebe má samice s mláďaty. Ale jak je tomu v domácím chovu, kolik morčat můžeme mít v ubikaci a jakého pohlaví ? A také jestli se může morče kamarádit s jiným zvířetem.

V prvním článku jsme se zaměřili na to, co vlastně by měl člověk zvládnout, aby mohl své morčátko vystavit a nyní, když už jsme s tímto seznámeni, se popošoupneme o trošku dál.

Chtěla bych se zaměřit na výstavní a chovná morčátka, čili standardní. Standardní podle toho, že pro morčata je dán sborem posuzovatelů morčat a následně schválen ÚOK chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců „Standard plemen a barevných rázů morčat“, stejně tak jako tomu je u jiných čistokrevných zvířat.

Když morčátkům zajistíme bydlení, ve kterém budou moci bydlet, budou mít co jíst, měli bychom také vědět, jak správně pečovat o morče, jak mu stříhat drápky, jak ho dle potřeby vykoupat a mnoho dalšího, které je nutné proto, aby bylo právě to Vaše morčátko spokojené a cítilo se u vás dobře

Morčátko stejně jako člověk, musí mít svůj domov, aby mělo kde bydlet. V přírodě je pro morčat jejich domovem určité teritorium, které obývají,  u chovatele je jejich domovem zas ubikace.

Prostudovala jsem si na internetu několik článků, které se týkají příbuzenské plemenitby. A i když převážně vycházejí z chovu psů či koček, myslím si, že obecné poznatky se dají použít i pro chov morčat.


Příbuzenská plemenitba je mezi chovateli často diskutovaný problém. Někdo ji bez rozpaků využívá, jiný se staví nekompromisně proti. Nejlepší je asi jakási střední cesta: příbuzenská plemenitba ano, ale pouze v rozumné míře a pouze tam, kde je pro chov přínosem. Pokud někdo chce v chovu příbuzenskou plemenitbu použít, měl by si být vědom všech možných kladů i záporů.

Jednoho dne se rozhodnu, že bych se ráda zúčastnil/a se svým morčátkem výstavy. Co vlastně musí splňovat člověk, aby mohl své morčátko vystavit, tak to jsem se Vám pokusila přiblížit v tomto článku.

Morčata mají své standardy plemen a baravných rázů. Vystavovat mohou pouze jedinci, kteří  splňují standard. Aktuální standard je k dispozici na www.rodent cz v sekci ke stažení - Standard plemen a barevných rázů morčat 1.7.2019

STANDARD „A“ – uznaná plemena a jejich barevné rázy
STANDARD „B“ – předběžný standard,mezi ně momentálně patří – bezsrstá morčata, ta tam ale zůstanou a dále obří morčata – cuy, která tam ale díky své rozdílnosti zůstanou také. Momentálně není žádné plemen/barvao, které by nějaký chovatel nechával v předběžném standardu a čekalo tak na schválení/neschválení do A standardu.
STANDARD „C“ – mazlíčci :o)

Koupě morčátka 

  1. jednoho dne se dozvím (nejspíš na internetu), že existují čistokrevná plemena morčat a dostanu se k více informacím, tudíž i k chovat.stanicím a to své morčátko si vyhlédnu v některé z nich. Výhod je moc a nebudu je sem vypisovat všechny, nicméně informace o tom, jaké mělo moje morčátko rodiče a předky je dost důležitá, pokud chci s mým vybraným morčátkem jezdit na výstavy. Soudný chovatel rád poradí, zdali bude mít vybrané morče výstavní předpoklady, jde přeci o jeho odchov a tudíž o případnou prezentaci jeho chovatelského snažení. Pak mám vcelku „vyhráno“ neboť se k informacím dostanu celkem rychle a snadno a teď už bude pouze na mně, jak o morčátko budu pečovat, aby bylo co nejdříve ve výstavní kondici a sbíralo slibná hodnocení a pohárky :o) Hlavně se při troše štěstí dozvím, kdy se narodilo, abychom mohli slavit narozky a nejen přineseniny :-).
    Samozřejmě, že ne všechna morčátka co se narodí, jsou výstavní, někdy se nepovede barva, někdy se k tomu přidá i hlava morčátka, kde se na ouškách urodí zálomky anebo se ouško nesklopí natolik, aby chovatelovo srdíčko plesalo blahem a takové morčátko, pokud je ve standardu plemene, může být chovné – musím ho vzít na některou z výstav na registraci tj.uchovním jej. Registrace probíhají i na schůzích chovatelů anebo si mohu domluvit s některým z posuzovatelů morčat individuální návštěvu, většinou u něj doma, kde morčátko odborně posoudí  – anebo bude tzv.mazlíček, což je v chov. slangu výraz pro morčátko, které je sice z registrovaných rodičů, ale neodpovídá standardu. U morčat s PP je vydáván PP mláďatům, co mají alespoň jednoho rodiče vrhu registrovaného, je to PP s hlavičkou ČSCH. Jiný PP, kdy rodiče vrhu nejsou registrováni je PP pouze informativní, jakýsi výpis předků. Pokud chovatel časem vezme jednoho z rodičů k registraci a tento bude uchovněn, chovatel může vystavit nový PP, již s hlavičkou ČSCH ÚOK CHMH. Právě díky třeba zálomkům na uších morčátko nebude chovné a bude pasováno do celoživotní role mazlíčka. Nicméně i tato morčata mohou mít potomstvo, ale pokud se bavíme o čistokrevném chovu, tak tam je to tabu.
    Morče mazlíček, které mi neprošlo registrací má životní náplň dělat svému paníkovi nic než jen radost, na výstavy bohužel nemůže. Nicméně chovatelé jsou nadšenci a tak se i na výstavách můžeme setkat s termínem „výstava mazlíčků – morčat standardu C“. Pokud se bude někde konat, tak směle své nestandardní morčátko přihlásím a budu se těšit z jeho účasti na výstavě. Dochází i k posouzení morčátek, platí skoro stejná kritéria jako pro standardní výstavní morčata, s tím že za hrubé vady není morčátko vyloučeno, ale pouze se strhávají body. Při posuzování jsou změny u přesného tvaru hlavy či posazení uší. A co je nejdůležitější – morče mazlík je hodnoceno z mazlení Úsměv musí se nechat pohladit, nesmí se bát ruky, nesmí být agresivní a ani moc apatické – bez zájmu. Mazlík by prostě měl být vymazlený na 100% Úsměv
  2. koupě ve zverimexu: jelikož je v těchto obchůdcích morčat stále dostatek, je poptávka. Bohužel, i v dobrém úmyslu si domů nejspíš přineseme zvířátko nemocné anebo březí. Pravděpodobnost toho, že morčátko ze zverimexu mi někdy vyhraje pohárek, je bohužel hodně mizivá. To už by člověk musel mít hodně štěstí, aby narazil na typově moc pěkné morče a pokud bude odpovídat standardu toho některého plemene, tím jedině líp. Pokud se zadaří a na takovéhle morčátko někde padneme a i si ho koupíme, koloběh může začít Úsměv
    Nevadí, když morčátko nemá předky s PP (ale co já vím, třeba má) každopádně nemám v ruce PP. Zkontaktuji nejbližšího (vlastně jakéhokoliv) posuzovatele a budu se snažit dohodnout si termín, aby mi morčátko zaregistroval a celkově mi ho zkouknul, jestli moje koupě byla úspěšná. Oni totiž naši posuzovatelé nejsou skoupí na slovo a člověku ohromně pomohou, poradí co a jak a hlavně mi o daném morčeti řeknou, jakou bude mít třeba i na výstavách šanci, jestli má barvy dostatečně syté atd…

 

  • pokud nemám po ruce posuzovatele nebo nemohu k němu dojet, hlídám si termín nejbližší výstavy, neboť tam mi můžou moje morčátko taky zaregistrovat.
  • a pokud nemůžu ani na výstavu, registrace probíhají i na schůzích chovatelů, což bývá předem ohlášeno na klubových (těchto) www.
  • další z věcí, na které by měl majitel morčátka pamatovat, je že pokud beru morčátko s sebou na registrace na výstavu čili na místo, kde je více zvířat pohromadě – měl by navštívit svého (nebo jakéhokoliv) veterináře a ten vystaví veterinární potvrzení o tom, že zvířátko je zdravé. Toto potvrzení se naprosto samozřejmě vyžaduje u jakýchkoliv výstavních zvířat, morčata nevyjímaje.
  • k registraci beru pouze morčátko, které má minimální váhu 500g, je v dobrém zdravotním stavu a kondici, bez vnějších parazitů (všenky, blechy, klíšťata…), samička nesmí být březí a nesmí laktovat.
  • a připomínka – registrují se zvířata POUZE členů ČSCH po předložení členského průkazu s vylepenou známkou pro příslušný kalendářní rok (kterou obdrží po zaplacení členského příspěvku).


A slovo závěrem, každý jsme jednou začínal a každé nadšení je vítáno jen musí být člověk soudný a vždy by měl pamatovat na to, že o zvířata jde především v prvním případě, o možné výhry až pak. Kéž by tomu takhle bylo stále a nechť přibývá nadšených, ale především soudných chovatelů,co budou vystavovat krásná, typová morčátka a hlavně zdravá.


Nuže... směle do toho !

Původ a historie

(podle Esther Verhoef-Verhallenové Encyklopedie králíků a hlodavců)
Pochází z jižní Ameriky. Původ je odvozován od divokého morčete (Cavia aperea f. porcellus) žijícího v Andách Původně bylo domestikováno Inky pro maso a to již 1000 – 500 let před naším letopočtem. Když Jižní Ameriku na počátku 16. století objevili Španělé, setkali se s těmito zvířátky jak v domech zdejších obyvatel, tak okolo nich. Kromě původní barvy zlaté aguti existovali už tenkrát jiné barvy a zvířátka byla poměrně ochočena. Nikde není uvedeno, kdy přesně se morčata dostala do Evropy. Zprávy o tom si protiřečí, některé tvrdí, že první morčata si s sebou přivezli už na počátku 16. stol. Španělé, jiné uvádějí, že je do Evropy dovezli až mnohem později angličtí mořeplavci.V každém případě je jisté, že se tato zvířata chovala v různých zemích Evropy už na počátku 18. století. Pro maso se v Evropě morčata nevyužívala, většina se dostala do laboratoří, anebo se stala oblíbeným domácím zvířetem pro děti. 

Před každou výstavou je třeba se zvířeti patřičně věnovat. Nestačí ho jen vyndat doma z klece a přemístit do klece výstavní. O každé výstavě, které se můžeme zúčastnit jsme informováni dostatečně včas, abychom na to naše morče řádně připravili. Pokud chceme mít šanci na dobré umístění (zvláště u dlouhosrstých plemen), musíme o morče dobře pečovat průběžně, nestačí ho jen den před výstavou vykoupat a myslet si, že jsme tím skončili.

nachpos2.jpgU dlouhosrstých morčat je třeba srst alespoň 1x za tři dny rozčesat. Pokud tak neděláme, bývá morče často v takovém stavu, že nezbývá než je ostříhat. Tím se však zbavíme šance na dobré umístění. Krátkosrstá morčata je potřeba alespoň týden před výstavou začít denně kartáčovat, případně opatrně protrhávat volnou delší srst. Tím docílíme souměrného osrstění. Zvláště dlouhosrstá plemena je třeba koupat. Velice vhodné pro koupání morčat jsou veterinární šampony, např. Lactaderm či Peroxyderm. Doporučují se i šampony pro perské kočky. Morče vykoupeme v mírně teplé vodě a případně použijeme kondicionér pro snazší rozčesání srsti. Následně vysušíme fénem, aby morče nenastydlo a aby se srst nezapařila (morčata trpí na plísňová onemocnění). Po vyfénování srst důkladně rozčešeme a pokud je srst velmi dlouhá, natočíme ji na papiloty (papírové natáčky). Pokud vlastníme dlouhosrstá plemena s kudrnatou srstí, postupujeme opačně. Nejdříve je důkladně rozčešeme a teprve pak vykoupeme. Při fénování ani po vysušení jim srst již nekartáčujeme, neboť bychom rozčesali charakteristické a žádoucí zvlnění. Je dobré, když na koupání zvykáme morče od mládí, stará zvířata která nikdy koupána nebyla, by mohla utrpět šok. 
   
nejdl1.jpgV péči o srst jsou výjimkou rozetová morčata a rexové, ta těsně před výstavou nekoupeme, neboť by jim změkla srst. Pokud je třeba je vykoupat, učiníme tak alespoň 3 týdny před výstavou, aby se srst stačila vrátit do původní hrubosti. Krom péče o srst je třeba prohlédnout zvířeti chrup, zda není přerostlý a pokud ano, necháme ho odborně zkrátit. Uši je potřeba vyčistit, k tomu jsou vhodné tyčinky na čištění uší. Nejlépe je vyčistíme, když na vatičku na konci dáme kapku oleje a uši opatrně a důkladně vytřeme. Musíme opakovaně, neboť ušního mazu bývá poměrně dost.
   
sp54.jpgDále prohlédneme drápky a je-li to potřeba, zkrátíme. Velice často bývají vidět dlouhé drápy, které morčeti překáží v pohybu, nebo nánosy, které se vytváří na drápech z některých dnes prodávaných podestýlek. Pokud jsou na drápech tyto "baly" stačí je seškrábat a vytřít vlhkým hadříkem.
   
Toto jsou alespoň základy v přípravě na výstavu. Postupně si každý chovatel může vlastní vynalézavostí osvojit různé triky, jak dosáhnout co nejlepšího vzhledu svého morčete. 
   
      
Všem zájemcům o chov výstavních morčat přejeme mnoho úspěchů.

Autor: Zdenka Skopalová