Jedná se o nežádoucí délku srsti v koruně.
Poškození ucha vzniká mechanicky, například o různé předměty v ubikaci nebo od dalšího zvířete.
Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat na jednom uchu či obou.
Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat jedna či dvě žlázy navíc, fyziologicky má mít morče dvě mléčné žlázy.
Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začínající chovatele, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.
U těchto nevhodných křížení neplatí stoprocentně, že se vždy narodí nestandardní zvířata. Často se mohou narodit krásná morčata výstavních kvalit, ale jejich další použití v chovu pak může opravdu „nadělat paseku“
Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začátečníky, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.
Pokud chováme morčata, jistě jsme si už všimli, že se morčata mezi sebou dorozumívají. Morčata se mohou dorozumívat zvukem – zvukové dorozumívání, pohyby těla – optické dorozumívání , a také pachově – chemické dorozumívání. Na následující stránce se Vám pokusím přiblížit co nejvíce informaci o řeči morčat.
Standardy se dělí na :
Standard „A" - to jsou všechna uznaná plemena,
Standard „B" - to je tzv. předběžný standard, na překlenovací období jsou sem zařazena plemena/barvy, která byla teprve předběžně uznána ( překlenovací obd. bývá zpravidla 2 roky)
Standard „C" - ten je pro mazlíčky, morčátka např. i ze zverimexů, ta, co nemají správné barvičky, správnou délku srsti anebo sem tam nějaký ten vírek navíc, nemají ouška předpisově klopená a mají rypatý čumáček.
Morčata jsou od přírody společenská. V přírodě obývají skupiny 5-10 morčat, která je vedena jedním samcem a kolem sebe má samice s mláďaty. Ale jak je tomu v domácím chovu, kolik morčat můžeme mít v ubikaci a jakého pohlaví ? A také jestli se může morče kamarádit s jiným zvířetem.
V prvním článku jsme se zaměřili na to, co vlastně by měl člověk zvládnout, aby mohl své morčátko vystavit a nyní, když už jsme s tímto seznámeni, se popošoupneme o trošku dál.
Chtěla bych se zaměřit na výstavní a chovná morčátka, čili standardní. Standardní podle toho, že pro morčata je dán sborem posuzovatelů morčat a následně schválen ÚOK chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců „Standard plemen a barevných rázů morčat“, stejně tak jako tomu je u jiných čistokrevných zvířat.
Když morčátkům zajistíme bydlení, ve kterém budou moci bydlet, budou mít co jíst, měli bychom také vědět, jak správně pečovat o morče, jak mu stříhat drápky, jak ho dle potřeby vykoupat a mnoho dalšího, které je nutné proto, aby bylo právě to Vaše morčátko spokojené a cítilo se u vás dobře
Morčátko stejně jako člověk, musí mít svůj domov, aby mělo kde bydlet. V přírodě je pro morčat jejich domovem určité teritorium, které obývají, u chovatele je jejich domovem zas ubikace.
Prostudovala jsem si na internetu několik článků, které se týkají příbuzenské plemenitby. A i když převážně vycházejí z chovu psů či koček, myslím si, že obecné poznatky se dají použít i pro chov morčat.
Příbuzenská plemenitba je mezi chovateli často diskutovaný problém. Někdo ji bez rozpaků využívá, jiný se staví nekompromisně proti. Nejlepší je asi jakási střední cesta: příbuzenská plemenitba ano, ale pouze v rozumné míře a pouze tam, kde je pro chov přínosem. Pokud někdo chce v chovu příbuzenskou plemenitbu použít, měl by si být vědom všech možných kladů i záporů.
Jednoho dne se rozhodnu, že bych se ráda zúčastnil/a se svým morčátkem výstavy. Co vlastně musí splňovat člověk, aby mohl své morčátko vystavit, tak to jsem se Vám pokusila přiblížit v tomto článku.
Morčata mají své standardy plemen a baravných rázů. Vystavovat mohou pouze jedinci, kteří splňují standard. Aktuální standard je k dispozici na www.rodent cz v sekci ke stažení - Standard plemen a barevných rázů morčat 1.7.2019
A slovo závěrem, každý jsme jednou začínal a každé nadšení je vítáno jen musí být člověk soudný a vždy by měl pamatovat na to, že o zvířata jde především v prvním případě, o možné výhry až pak. Kéž by tomu takhle bylo stále a nechť přibývá nadšených, ale především soudných chovatelů,co budou vystavovat krásná, typová morčátka a hlavně zdravá.
Před každou výstavou je třeba se zvířeti patřičně věnovat. Nestačí ho jen vyndat doma z klece a přemístit do klece výstavní. O každé výstavě, které se můžeme zúčastnit jsme informováni dostatečně včas, abychom na to naše morče řádně připravili. Pokud chceme mít šanci na dobré umístění (zvláště u dlouhosrstých plemen), musíme o morče dobře pečovat průběžně, nestačí ho jen den před výstavou vykoupat a myslet si, že jsme tím skončili.
U dlouhosrstých morčat je třeba srst alespoň 1x za tři dny rozčesat. Pokud tak neděláme, bývá morče často v takovém stavu, že nezbývá než je ostříhat. Tím se však zbavíme šance na dobré umístění. Krátkosrstá morčata je potřeba alespoň týden před výstavou začít denně kartáčovat, případně opatrně protrhávat volnou delší srst. Tím docílíme souměrného osrstění. Zvláště dlouhosrstá plemena je třeba koupat. Velice vhodné pro koupání morčat jsou veterinární šampony, např. Lactaderm či Peroxyderm. Doporučují se i šampony pro perské kočky. Morče vykoupeme v mírně teplé vodě a případně použijeme kondicionér pro snazší rozčesání srsti. Následně vysušíme fénem, aby morče nenastydlo a aby se srst nezapařila (morčata trpí na plísňová onemocnění). Po vyfénování srst důkladně rozčešeme a pokud je srst velmi dlouhá, natočíme ji na papiloty (papírové natáčky). Pokud vlastníme dlouhosrstá plemena s kudrnatou srstí, postupujeme opačně. Nejdříve je důkladně rozčešeme a teprve pak vykoupeme. Při fénování ani po vysušení jim srst již nekartáčujeme, neboť bychom rozčesali charakteristické a žádoucí zvlnění. Je dobré, když na koupání zvykáme morče od mládí, stará zvířata která nikdy koupána nebyla, by mohla utrpět šok.
V péči o srst jsou výjimkou rozetová morčata a rexové, ta těsně před výstavou nekoupeme, neboť by jim změkla srst. Pokud je třeba je vykoupat, učiníme tak alespoň 3 týdny před výstavou, aby se srst stačila vrátit do původní hrubosti. Krom péče o srst je třeba prohlédnout zvířeti chrup, zda není přerostlý a pokud ano, necháme ho odborně zkrátit. Uši je potřeba vyčistit, k tomu jsou vhodné tyčinky na čištění uší. Nejlépe je vyčistíme, když na vatičku na konci dáme kapku oleje a uši opatrně a důkladně vytřeme. Musíme opakovaně, neboť ušního mazu bývá poměrně dost.
Dále prohlédneme drápky a je-li to potřeba, zkrátíme. Velice často bývají vidět dlouhé drápy, které morčeti překáží v pohybu, nebo nánosy, které se vytváří na drápech z některých dnes prodávaných podestýlek. Pokud jsou na drápech tyto "baly" stačí je seškrábat a vytřít vlhkým hadříkem.
Toto jsou alespoň základy v přípravě na výstavu. Postupně si každý chovatel může vlastní vynalézavostí osvojit různé triky, jak dosáhnout co nejlepšího vzhledu svého morčete.
Všem zájemcům o chov výstavních morčat přejeme mnoho úspěchů.
Autor: Zdenka Skopalová