Plánované výstavy

Termíny výstav jsou převzaty z webu vystavy.klubmorcat.cz. Pokud pořádáte výstavu, zadejte událost nebo výstavu na vystavy.klubmorcat.cz, bude zde automaticky uveřejněna

Výstavy 2009

Poslední letošní česká výstava, 2. Vánoční výstava ušlechtilých morčat v Olomouci, se uskutečnila opět v pavilonu A na výstavišti Flora Olomouc a tentokrát v Mikulášském termínu 5. 12. 2009.  Opět při Mezinárodní výstavě koček.

A protože byl Mikuláš, chtěli jsme vystavovatelům také trochu nadělit. Přehlédli jsme, kdo byl hodný a kdo ne, takže všichni dostali milý balíček. Našli v něm perník, jablíčko, ořechy a krásnou magnetkou, za které moc, moc děkujeme chs AndyMar. Také nemohlo jako dodatek ode mě (chs Cavia Ania) chybět perníkové morčátko.

Celá přejímka proběhla v klidu a bez problémů, sice se trochu protáhla, ale výstavu dělám kvůli vystavovatelům a přeci ji neutnu přesně v 9:00 a opozdilcům neřeknu, že mají jet domů. To se u nás asi nestane. Z vlastní zkušenosti vím, že kolikrát je opravdu těžké se na výstavu z/do  některých končin dostat včas.

Po přejímce začaly souběžně s posuzováním také registrace morčat (Andrea Kroftová), u kterých byla celý den nekonečná řada.

Posuzování se ujali opět Denisa Vítková (Peruánci, Šeltie, Coroneti), Petra Švarcová (Texel, Merino, Alpaka, Lunkarya-peruánec, Cuy, Skinny, Baldwin) a Petr Tejml (Hladké, Angl. a Am. Crestedi, Rexové, Us Teddy, Ch Teddy). Práce měli až nad hlavu, protože letos se sjelo na 300 morčat standardu A a B. O asi 40 mazlíčků se postarala velmi přísně Lenka Fuksová.       

Posuzovatelé měli od rána nachystáno občerstvení (aby nepadli vyčerpáním) a ostatní vystavovatelé se mohli těšit na zákusky a výborné buchtičky od chs Od Bejbinky.

Posouzení končilo kolem půl šesté večerní a po malých zmatcích s vyhledáním vítězných párů se malinko po šesté vyhlašovalo. Vítězná morčata a jejich majitelé si odnesli krásné ceny v podobě krmiva a steliva a na vítěze hlavních cen čekaly navíc přepravky, domečky a na vítěze výstavy navíc klec. Vítěz výstavy také dostal pohár a cenu od Polského klubu chovatelů morčat MSMSM. Což mne velmi mile překvapilo a moc jim za to děkuji.

Samozřejmě za všechny ceny velmi děkuji našim štědrým sponzorům, kterými letos byla společnost ASAN CZ s.r.o, která kromě krásných cen na hlavní místa darovala také podestýlku ASAN, takže morčátka měla veškerý komfort bez mokrých zadečků. Dále to byla společnost ALMIKA, AKINU, ROBIMAUS, AVEFLOR, BENGALSHOP, ADAKAM, BIOKRON, AVICENTRA, U MLSNÉHO KOCOURA, ZO CHOVATELŮ MORČAT, chs DAVER,            chs ANDYMAR a chs  Z MORČAT NA ÚTĚKU, která udělila cenu za Největšího pohodáře.

Ještě jednou sponzorům velmi děkujeme!

Nakonec výstava dopadla dobře, i když letos byla pro mne velmi náročná a chvíli jsem i uvažovala další ročníky nepořádat. Tento rok se při organizaci výstavy sešlo docela dost problémů a bylo to těžké. Velmi si ale cením pomoci holek z chs Hoblinka, chs LadyAnn,  chs Inkognito, chs Morumotto a holkám Evě Štursové a Katce Arwen za jejich pomoc při chystání a skládání klecí. Bez nich bychom to asi nezvládli.

Taky moc děkuji všem, kteří zapisovali u posouzení, dělali prodej a nosili morčátka posuzovatelům. Moc děkuji!

Poslední věc, kterou bych chtěla zmínit je.. .. Zkrátka mezi námi, chovateli, se najdou i lidé, kteří než aby člověku, jinému chovateli, kterého nemusí, řekli, že jim něco vadí a chovali se jako lidé, raději ublíží morčeti. Za lidskou pošetilost aby trpělo morče?  A to si říkají chovatelé. I kdyby byl chovatel sebevíc nenáviděný, raději mu to řeknu, než abych ublížila jeho krásnému morčeti, které za nic nemůže. Vždyť je to skoro to samé morčátko s hladovým bříškem a plandavýma ušima, které máme všichni doma.

 

17. 11.2009 - 1. den

Vážení vystavovatelé, přátelé morčat,

pomalu přicházejí informace ze Slovenské Nitry, kde začíná startovat letošní Evropská výstava drobného zvířectva. Čeští zástupci na výstavě - Andrea Kroftová, Martin Krofta a Petr Tejml hlásí : o všechna morčata je postaráno, všichni mají podestýlku - hobliny Tierwohl, seno, granule, směs, jablka, okurku, mrkev (tmavá morčata) a napáječku. Morčata jsou umístěna v komerční části, která je vytápěna na pokojovou teplotu. Všechny klece jsou vybaveny plastovými výztužemi, aby morčata nehlodala mříže (dovezeno z Rakouska).

Všem českým vystaveným morčatům držíme palce.

PS: Jedno morčátko muselo být umístěno do karantény. Při odpolední prohlídce byl zjištěn hnisavý výtok z očí.

 

18. 11.2009 - 2. den

Všechna morčátka z výstavní expozice jsou v pořádku.

Morčátko v karanténě se po aplikaci očních kapek na jednom oku mírně zlepšilo, druhé oko je stále zanícené. Z tohoto důvodu nebylo možné morčátko posoudit.

K snídani dostala morčata zeleninový šopský salát, seno a směs, aby se posilnila na svůj velký den.

Posuzování začalo kolem 10 hodiny a trvalo do večerních hodin.

Posuzovali:

Lena Tysk (Švédsko)  - hladké, anglický a  americký crested, us teddy

Helmut Sakac (Rakousko) - dlouháni (mimo šeltie a coronet), rex, rozeta, satén

Petr Tejml (Česká republika) - šeltie a coronet

Naše morčata si nevedla vůbec špatně.  Ceny budou udělovány zítra. Již nyní se většina našich vystavovatelů může těšit na čekatelské kartičky.

V 20:30 jsme spolu s ostatními připravili a podali večerní baštu pro velké jedlíky a "mazlíkům" přečetli pohádku na dobrou noc.

19. 11.2009 - 3. den

Dnes posuzovatelé rozdělovali ocenění a připravovali podklady pro katalog. Čeští vystavovatelé si vedli velmi dobře. Získali jsme nemalé množství z udílených ocenění - čestné ceny, mistry Evropy a Šampiony Evropy.

Všechna morčátka jsou v pořádku.

20. 11.2009 - 4. den

Katalog vytištěn, morčecí část k nahlédnutí i s výsledky, abyste se - vystavovatelé  měli nač těšit.

Všechna morčátka jsou v pořádku.

 

Výsledková listina jednotlivci (EE Nitra 2009 - jednotlivci 105.53 Kb)
Výsledková listina kolekce (EE Nitra 2009 - Kolekce 50.49 Kb)

 

21. 11.2009 - 5. den

Všechna morčata jsou v pořádku.

22. 11.2009 - 6. den

Ve 14 hodin bylo výstaviště uzavřeno a 26. EV ukončena. Všechna morčátkabyla předána v pořádku. Přes 50  morčat odjelo do nových domovů, některá i do zahraničí - Litvy, Ruska, Itálie, Španělska.

Ráda bych touto cestou poděkovala všem našim vystavovatelům a jejich morčátkům za perfektní reprezentaci a popřála hodně dalších úspěchů jak  v osobním tak i chovatelském životě.

Dále bych ráda poděkovala všem vystavovatelům, kteří v úterý pomáhali s přípravou  a  v neděli až do samého konce s bouráním  a úklidem expozice. Díky moc, byli jsme moc fajn výstavní tým a moc si vaší pomoci vážím.

Andrea Kroftová

Těším se na viděnou na Evropské výstavě morčat ve Švýcarsku.

Výsledky bohdalovských výstav

Kompletní výsledková listina (0910 Bohdalov - výsledky 62.50 Kb)

Dne 26. 9. 2009 jsme pořádali třetí ročník Pardubické výstavy. Samotné přípravy probíhaly takřka půl roku, takže jsme s napětím očekávali, jak se celá akce povede. Připraveno bylo mnoho ne zcela tradičních novinek. Velký ohlas si získala tombola s chovatelskými potřebami, která byla plná hodnotných cen a kdo si koupil lístek, měl téměř jistotu výhry. Celá se vyprodala :-) Žádný vystavovatel od nás neodjel s prázdnou. Každý dostal uvítací balíček s přívěškem, zrním, senem, časopisy ... Byl tu i informační koutek pro začátečníky a obchůdek s chovatelskými potřebami. Ocenění bylo tradiční plus pár netradičních kategorií jako byl senior výstavy, sympaťák volen návštěvníky a 10 čestných cen pro morčátka s oceněním 97 bodů a výše. Morčátka s takovým výsledkem si zaslouží své místo na listině úspěšných. Nechyběl ani dostatek místa na sezení a to nejdůležitější - příjemná, klidná atmosféra. Celou reportáž s fotografiemi naleznete zde: http://morcata.cz/bellis/pce09.html

Velmi nás hřálo na duši, kolik krásných recenzí a ohlasů jsme si mohli přečíst. A nejen přečíst, s pochvalami jsme se setkali už na samotné výstavě. Do letošního ročníku jsme dali opravdu hodně. Stálo to hodně úsilí, ale věříme, že to za to opravdu stálo. Každý vystavovatel i morčátko si od nás něco odvezlo. Doufejme, že plánovaná 4. Pardubická bude minimálně stejně tak pohodová, jako ta letošní. Děkujeme všem za pomoc, i za parádní atmosféru, která zde byla.

Moc děkujeme našim sponzorům:

KD Dubina, CHS Queen Star a Cavia Tan, výrobce sena a podestýlek Pety, veterinární nemocnice Aesculap, výrobce krmiva Apetit, zverimex Sirius, prodej chovatelských potřeb i-Zverimex, Salón Art na Dubině, e-shop krmiva v biokvalitě Anbio, hostinec U Jindřicha, časopis Planeta zvířat, Krmiva pro zvířata Avicentra, Biokron, ZO Českomoravských chovatelů morčat

Ve středu na státní svátek se konala první výstava morčecích naháčků v Toulcově Dvoře. Díky úžasně rychlé reakci Krajské veterinární správy, Městské části Prahy 15, pana Chvátala z Toulcova Dvora, pana veterináře Fialy, vydatné pomoci Andrey Kroftové, sponzorů, a samozřejmě v neposlední řadě kamarádek a kamarádů z řad chovatelů, se mi podařilo výstavu zorganizovat ve velmi krátkém čase. Tímto všem zúčastněným za všechno moc děkuji!

Přihlášeno bylo 80 morčat, 64 skiníků, 4 baldwini a 12 genovek. Morčata posuzovala Andrea Kroftová, která sice byla přísná, ale zároveň i spravedlivá a ještě u toho stíhala dávat cenné rady a vysvětlovat, proč se rozhodla pro to či ono morče. Za sebe musím říci, že to bylo velmi poučné a každý chovatel si tak mohl udělat obrázek o svém chovu. Po posouzení pak probíhaly registrace, tak snad byla spokojenost na všech stranách.

Velmi mile nás na výstavě překvapila vlna návštěvníků, kteří se chodili dívat na naháče od brzkých ranních hodin až do úplného ukončení výstavy. Většina z nich odcházela nadšená díky cenným radám vystavovatelů a také jejich vůli nechat pochovat a pomazlit se s jednotlivými morčátky. Mnozí lidé viděli skiníky a baldwiny naživo poprvé. Většina z nich se zajímala o jejich chov a nevázl ani prodej nabízených morčátek.

Za sebe tedy musím říci, že jsem z výstavy měla docela dobrý pocit. Potěšila mě velká účast vystavovatelů, kteří se sjeli z celé republiky, návštěvnost a především ochota samotných chovatelů, kteří mi pomáhali s nošením, zapisováním, focením a nakonec i s úklidem po výstavě. Ještě jednou moc všem děkuji a těším se na 2. Pražskou výstavu naháčů, která by se měla konat v červnu 2010.

Kateřina Havlenová, CHS od Kazbundy

Kompletní výsledková listina (0910 Toulcuv dvůr - kompletní výsledky 42.00 Kb)

 dsc_7519.jpgdsc_7521.jpgdsc_7536.jpgdsc_7549.jpg

img_3285.jpgVýsledky výstavy v Chotěboři.

Za fotografie veliké díky Markétě Wortnerové :o)

Kompletní výsledková listina (0909 Choteboř - výsledky 39.50 Kb)

Dne 29. srpna 2009 proběhla 1. Okresní výstava morčat v Opavě Kylešovicích při každoroční výstavě králíků, drůbeže, holubů a exotů. Také jste mohli vidět kozy, divoká prasata nebo nutrie. Pořadateli této výstavy byli členové ČSCH Opava Kylešovice, pořadatelka Petra Kokošková. Přihlášeno bylo 60 morčat od 17 vystavovatelů, zavítali k nám i přátelé ze Slovenska. I když nám počasí moc nepřálo a zapršelo, myslíme si, že se 1. výstava v našem okrese vydařila. Součástí výstavy byla opravdu bohatá tombola, kolo štěstí, dětská tombola, hudba, občerstvení a jízda na koních. Zvláštní poděkov&aacut e;ní patří paní posuzovatelce Petře Mydlářové, která byla velmi milá a ochotná. Také nás potěšila vysoká účast návštěvníků - 902 lidí za víkend. Touto cestou bychom se ještě chtěli omluvit za chyby, které se na naší výstavě morčat vyskytly, máme s výstavami ještě málo zkušeností,ale opravdu jsme se snažili a věříme, že příští rok to bude mnohem lepší. Děkujeme všem vystavovatelům, že k nám vážili mnohdy dalekou cestu a těšíme se zase nashledanou.

ČSCH Opava Kylešovice

s6302610.jpgs6302613.jpgs6302620.jpg

Přinášíme výsledky z výstavy, podrobnosti naleznete na stránkách ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců Ústeckého kraje http://www.klubmorcat-ustecko.wbs.cz

 Výstava morčat se konala v sobotu 12. září v sále restaurace „v Ďolíčku" v Chebu - Hájích. Přesto, že se výstava konala na „konci světa", svá morčata představilo 21 chovatelů. Naháčci byli v mírné přesile J. Posuzovala čerstvá inženýrka ekologie Eva Dýnková a atmosféra při posuzování byla velmi uvolněná. Eva nešetřila radami a věnovala každému morčeti maximální pozornost.

Díky štědrým sponzorům jsem mohla připravit i trochu netradiční ceny - malá skleněná morčátka pro vítěze jednotlivých plemen. Vítězové hlavních kategorií - nej krátkosrsté, nej dlouhosrsté, nej pár a nej červenobílé morče - dostali pohárky.

Návštěvníci výstavy byli velmi překvapeni vzhledem vystavených morčat, neboť do Chebu ještě nedorazilo povědomí o tom, že se chovají morčata v různých délkách, strukturách a barvách srsti.

Myslím, že se výstava povedla a doufám, že nezůstane jen u prvního ročníku a že se za rok sejdeme znovu.

 

                                                                                                                      Bára Lochmanová

                                                                                                                      CHS Egeria

Výstavy jsou za námi, nejlepší morčata, potkánci a myšky oceněny.

IMG_2395.jpgLetošní, již 10. jubilejní Speciální výstava morčat společně s 5.Speciální výstavou potkánků a 3.Speciální výstavou myšek byla opravdu velká, tedy alespoň z mého pohledu. Poprvé se podařilo nalézt areál, který by mohl všechny 3 výstavy a spoustu dalšího doprovodného programu pojmout.

Možná trochu ze zákulisí výstav. Tyto výstavy se začaly chystat již v průběhu února letošního roku, byl vybrán výstavní areál - Toulcův Dvůr, který je svým umístěním a charakterem velice dobrý pro výstavy našich mazlíčků. Díky několika neblahým okolnostem byla ta opravdová práce na výstavě započata až na začátku července, nicméně si myslím, že k množství vystavených zvířat (více jak 700) a počtu návštěvníků během 4 výstavních dní se výstava vydařila. Pro posuzování standardu A byla pozvána Anneke Vermeulen-Slik, mj. prezidentka holandského klubu chovatelů morčat, který letos slaví již 55. Narozeniny, chovatelka s více jak 30ti lety praxe a letos je posuzovatelem již 30 roků. Anneke do Čech přicestovala se svou dcerou Nandou Vermeulen (taktéž prezidentka - klubu chovatelů drobných hlodavců v Holandsku).

P1250647.jpgS přípravou vlastní výstavy se započalo již v úterý, kdy byl do areálu navezen veškerý materiál. Po celodenním maratonu přebírání areálu, jednání se sponzory a dalších nutných věcí jsme společně s Martinem Kroftou vyrazili v 16:00 do Kostomlat vyzvednout klece pro morčátka. A co se událo díky chybně podaným instrukcím ze strany ČSCH ? Pro morčata byly připraveny z větší míry klece pro holuby, které nejsou zrovna ideální. Společně jsme procházeli více jak 5000 uskladněných klecí ve stodolách a pracně lovili morčecí klece, ale víceméně se zdařilo. Po příjezdu zpět do Toulcova Dvora přijely i klece z Rychnova nad Kněžnou a skládalo se. Ještě že letos nebyly žádné schody J.

Ve středu ráno se sešel velký počet pomocníků a především díky nim byla expozice připravena včas na přejímku morčat,která začala v 18 hodin. Ve středu na výstaviště také dorazila Anneke s Nandou, aby načerpaly síly.

Čtvrtek byl zahájen přípitkem šumivým vínem, který Vás snad povzbudil do dlouhého dne a hned poté následovalo posuzování standardu A morčat. Doufáme, že se vám volba posuzovatele líbila, Anneke během celé výstavy předávala své dlouholeté chovatelské zkušenosti nám, méně zkušeným a ten kdo Anneke naslouchal, dozvěděl se spoustu dobrých rad a poznámek pro chov a přípravu jednotlivých plemen, která byla posuzována.

DSC_5549.jpgPosuzování se také ujala i Nanda Vermeulen, která společně s Lenkou Fuksovou ohodnotila standard C - mazlíky. Opět si myslím, že Nandina výpomoc při posuzování byla obrovská a čeští chovatelé se mohli dozvědět spoustu nového. Dalším standardem, který byl posuzován ve čtvrtek byl standard B - lunkarya-peruánec a cuy, které provedl Petr Tejml.

V průběhu pátku byli školeni adepti na posuzovatele a to z oblasti morčecí genetiky. Školení vedla Petra Mydlářová

V sobotu následovala další velká morčecí událost - výstava bezsrstých morčat, kterých se sešlo na 80 a posuzována byla Andreou Kroftovou společně s Denisou Vítkovou. Vyhlášení pro naháče bylo pak v sobotu podvečer. Během soboty pokračovali adepti na posuzovatele ve svém vzdělávání - společně s Denisou a Andreou rozšiřovali své znalosti o skinny a baldwin a dále pak s Petrem Tejmlem a Anneke o krátkosrstých morčatech.

P8070006.jpgNeděle se nesla již v duchu příprav na vyhlášení a ukončení výstavy a také proběhla přednáška na téma "péče o srst a kůži morčat" v podání MVDr. Fábikové. Oproti původnímu plánu byla nejprve „zlikvidována" expozice - při pohledu na ten mumraj, který se děl - skvělá práce všech kdo se úklidu účastnil ! Vyhlašování se protáhlo především ze snahy mít ty pro vás co nejlepší a nejkrásnější diplomy, začátek předávání cen byl kolem 17 hodiny a všechna ocenění (více jak 120) byla předána zhruba za 80 minut. Bohužel některá morčátka tento čas trávila venku, což v počasí, které v neděli panovalo nebylo to nejlepší a také se to podepsalo na jejich zdravotním stavu. Nutno podotknout, že vystavovatelé byli upozorňováni, aby svá zvířata umístili uvnitř budovy do ukončení vyhlašování výsledků. Velice nás mrzí, že došlo k takovým potížím, nicméně v průběhu speciální výstavy nedošlo k žádnému úhynu zvířete a veškeré veterinární kontroly byly veterinární správou provedeny a nebyl vytknut jediný problém. Také je nutné říci, že ukončení celé výstavy by bylo ve velice podobném čase, protože by se uklízelo po vyhlášení. A jen pro vaše info, poslední uklízecí nadšenkyně odjížděla z areálu ve 22.15 hod.

Celá výstava byla vlastně ukončena v pondělí, po desáté hodině,kdy Anneke a Nanda vystoupily na letišti v Praze a vydaly se na cestu domů. Loučení bylo velice vřelé a přátelské, přeci jenom naše návštěva společně s námi všemi strávila více jak týden.

--- Anneke and Nanda many thanks for your visit and help one more time !! ---

Velké díky patří především sponzorům, kteří se rozhodli podpořit všechny 3 výstavy a také všem, kteří s výstavou pomáhali - bez této pomoci a podpory by výstava vůbec nemohla být !

Zvláštní poděkování patří Andree Kroftové a její rodině, která do celé výstavy vložila velké úsilí !

Rán bych také poděkoval Petře Křížové za fotografie oceněných morčat.

Gratulujeme všem výhravším morčatům, myškám a potkánkům.

Komentáře k výstavám potkánků a myšek doplníme později.

Těšíme se s Vámi všemi nashledanou na 11.Speciální výstavě morčat, 6.Speciální výstavě potkanů a 4.Speciální výstavě myší, doufejme, že ve stejném areálu Toulcova dvora.

DSC_5532.jpgdsc_5498a.jpgDSC_5528.jpgDSC_5556.jpg

DSC_5559.jpgIMG_2380.jpgIMG_2824.jpgDSC_5773.jpgP1250655.jpg 

DSC_5740.jpg

.  

8. 8. 2009 se v obci Úvalno uskutečnil třetí ročník výstavy potkanů. Všichni vystavovatelé zdárně zvládli nástrahy v podobě objížděk kolem Opavy a nakonec dorazilo téměr 20 vystavovatelů s 66 výstavními potkany ze všech koutů naší republiky a Slovenska.

Výstava byla, stejně jako loňský ročník, umístěna v areálu Jezdeckého klubu Úvalno, o. s., kde bylo pro potkanaře připraveno posezení, možnost koupit si něco dobrého na zub či na svlažení hrdla či podívat se před budovou na přehlídku psů, ukázky agility, prostě "pejskijádu" se vším všudy.

Jakmile byla všechna výstavní zvířata v klecích, uchýlili se potkanaři k hromadnému shlukování a povídání o všem možném i nemožném (Brňáci si k lepší pohyblivosti jazyka pomohli musacou a medovinou;) ) a když už si i na mě stále vrčící čínská naháčka Orchidea přestala zamotávat nohy do vodítka a ulehla ke spánku, mohli jsme začít posuzovat.

Jako první jsme vzali mladé samičky, kde jako nejlepší skončila nádherně strakovaná varieberk samička Gawahir Iletis od Michaely Švrčkové a na druhém a třetím místě se shodným počtem bodů skončily Bonaqua z Hamaku od Tomáše Dvorského a Jalta van Rattenburg od Heleny Beránkové. Nakonec dostala Bonaqua druhé a Jalta třetí místo.

V mladých samcích byl jako nejlepší oceněn černooký siamáček Baobab SunnyRat od Karolíny Kočí, za ním se umístil černý Hephaistos von Percy Barbory Veselé a bronzovou medaili dostal modrý "macek" Halloween Rat4U od Lenky Kočí.

Další na řadě byli mazlíčci. V přehlídce zvířat různých znaků, barev a srstí byla opravdu velmi těžké vybrat to "nejlepší" zvíře, protože velmi krásných potkanů byla spousta. Nakonec se jako nejlepší mazlík samička umístila čokoládová Insignia z Myshakova Michaely Švrčkové, o půl bodu méně získala černá stračenka Piškvorka of Smeagolie od Blanky Lankočí a třetí skončila američanka Pininfarina of NippyLand Petry Zatočilové.

V samcích pak nejvíce zabodovali varieberci a to nejlepší -  Merlin of NippyLand od Martiny Haratíkové, za ním "tzv. o potkaní chloupek" skončil černý varieberk Ikaros z Myshakova od Kateřiny Rážové a bronz získal čokoládový Zekon Iletis Olgy Vašťákové.

V hlavní kategorii dospělých byla pak konkurence zvířat největší. V samicích se sešlo pár velmi krásných oranžových "kousků" a bylo opravdu těžké mezi nimi zvolit ten nejlepší. Jako nejlepší se nakonec ukázala Klotylda of Uhelka Tomáše Dvorského, druhá Meggie z Hůrky Kateřiny Rážové a třetí Bonácia ze Svahu Kateřiny Rážové.

V kategorii dospělých samců byl jednoznačně nejlepším potkanem ruský modrý macek s nádhernou hlavou - Eligor von Percy od Olgy Vašťákové, který získal také cenu absolutního vítěze výstavy. Druhý skončil nádherný černý solid - Caesar of Algernon Kateřiny Rážové a třetí ruský dove Napoleon z Hůrky taktéž od Kateřiny Rážové.

Jako poslední vyhodnocovanou samostatnou kategorií byli fuzzové. Tam se stal naprosto jasným vítězem veliký krásně osrstěný Jango Fett of Uhelka Štěpána Jury, druhý skončil Archimonde od Janii Barbory Veselé a na krásném třetím místě se umístila Růženka of Smeagolie Šárky Moravcové.

Nakonec přišlo na řadu vybrat mezi všemi potkany toho s nejlepší srstí rex - tam se umístil Ruprecht of Smeagolie Olgy Vašťákové. Nejlepším velveteenem se stal Caesar of Algernon Kateřiny Rážové. A protože bylo na výstavě opravdu hodně zvířat s nádhernýma dumbo ušima, rozhodla jsem se udělit i cenu pro nejlepšího dumba - a to Cherubínovi van Rattenburg Heleny Beránkové. Nakonec jsem se rozhodla udělit ještě jednu cenu a to potkanovi, který přestože byl na výstavě - tedy cizím místě, u cizích lidí, obklopen pachem cizích samců, nechal se přímo na posuzovatelském stole "drbat" za ušima, hladit a slastně při tom přivíral očička. Za takovou povahu prostě nešlo nechat ho odejít domů bez ocenění a tak se potkanem s nejlepší povahou na výstavě stal Farrin van Rattenburg Hany Kamarádové.

Po určení vítězů byl konečně čas na naplnění hladových žaludků řízky z místní kuchyně, shlédnutí   psích agility kousků, vyřešení problému s kousnutím a histerickými rodiči, kteří neumí uhlídat vlastní dítě a pak se rozčilují, lekci slušného chování od Grove pro Madlinu fenku a honem zpátky vytisknout diplomy a rozdělit hromadu cen od štědrých sponzorů.

Kolem páté hodiny se konalo vyhlášení výsledků a předání ocenění pro vystavovatele a vítěze, potkanaři si sbalili své svěřence, posbírané ceny a rozjeli se domů.

Speciální poděkování patří sponzorům výstavy - děkujeme moc!

Michaela Švrčková (alias Delfes) - ch. s. Iletis (krmivo, doprava klecí, ceny pro vítěze)

Marie Halamová Pajpachová (alias Mae) - (podestýlka výstavních klecí)

Kateřina Rážová (alias Katy) - ch. s. Ze Svahu (ceny pro vítěze)

Marie Hájková (alias Grove) - ch. s. Grove (ceny pro všechny vystavovatele)

Lenka Kočí (alias Čiky) - (ceny pro vítěze)

Nikol Brabcová Periová - ch. s. Happy Guinea Pig (ceny pro vítěze)

Pomoc při chystání, v průběhu a po skončení výstavy:

Míša (Delfes), Madla (Ylith), Blanka (Blaňulík), Majka (Mae), Majka (Grove), Jonáš, Eliška

Přinášíme výsledky, povídání o výstavě zkusíme co nejdříve :)

Všem vítězům gratulujeme !

Zprávu z výstavy pro vás připravujeme... Přinášíme výsledky

Kompletní výsledková listina (0907 3.a4.Velkolosenická výstava - kompletní výsledky 58.00 Kb)

Zprávu z výstavy pro Vás připravujeme.... Přinášíme výsledky

Další rok je za námi a já s úsměvem vzpomínám na minulé roky, kdy jsem si nedokázala představit, že bychom se dostali k takovému počtu vystavěných morčátek jako bylo letos. Každým rokem se snažíme zlepšit, myslím, že letos měla výstava díky sponzorům velkou úroveň. Bohužel, ale až na návštěvnost

To přisuzuji jednak chybě v termínu – prodloužený víkend a hlavně letos začínaly prázdniny dříve, tak odjelo už dost lidí na dovolené. Ale myslím, že alespoň prodej tentokrát nevázl. Velice mile mě překvapily vystavovatelky skinny morčátek, které se dostavily ve velice hojném počtu (40 zvířátek). Ráno bylo sice v areálu trošku chladněji, ale myslím si, že během hodinky bylo takové teplo, že to morčátka chvíli v boxíkách vydržela.
Bohužel se skinny morčátky nemám žádné zkušenosti a netušila jsem, že se jim dá dát i místo podestýlky papírová podložka pro miminka.

Příště to napravíme, pokud ještě bude zájem u nás skinníky vystavovat. Za počáteční nedorozumění se omlouvám, ale morčátkům se již nějaký ten pátek nevěnuji a nepohybuji se v tom, snad to pochopíte, ty, na které je toto směřováno. Každým rokem se pokoušíme zařadit „do programu“ něco nového a člověk se učí z chyb. Jak jsem již řekla při vyhlašování výsledků, vím, že to nemáme dokonalé, ale myslím, že za ty 3 roky je za námi už vidět kus práce. Celkově se z mého pohledu výstava povedla, ale jsem opět poučená, že pro dobrotu na žebrotu.

Za prvé: jakmile proběhne uzávěrka, nepřibírám další vystavovatele za druhé: ti kteří se letos přihlásili a neomluvili se a chybějí mi díky nim peníze, se kterými jsem počítala do fondu výstavy (nejdřív si vše spočítám, s jakou částkou mohu pracovat a pak nakupuji a zařizuji ostatní). A jelikož mi letos chybí z mých peněz díky těmto lidem, kteří se neomluvili a zbytečně zabírali místa částka 1000,- jsem opravdu znechucená! Být mezi prvními přihlášenými a nebo volat po uzávěrce, jestli Vás ještě vezmeme a vy se neomluvíte, že nedorazíte…příští rok dodržuji striktně pravidla…Uzávěrka je tolikátého a jakmile nebudou peníze na účtu do daného termínu, před výstavou, nebudete zařazeni do katalogu a nebudete mít přístup na výstavu jako vystavovatelé.

A celkově??? Jaký mám z výstavy dojem? Největší milé překvapení bylo, že v půl třetí jsme měli již posouzená všechny morčátka. Posuzovatelky se tentokrát opravdu pilně činily a já jim za to velice děkuji. V půl čtvrté se podařilo vyhlásit všechny výsledky a rozdat ceny a kolem 16:00 hodiny opustili skoro všichni výstavní areál. Ale dál nevím…mám brečet a nebo se smát?? Ani jedno, ale příští rok se těšíme na ty, kvůli kterým dál výstavu pořádáme i když se morčatům už nevěnujeme. Poslední má slova budou patřit těm, kteří nám velice pomohli

Myslím, že VÁS jmenovat nemusím, všichni víte na koho je toto směřované! Patří VÁM mé velké díky. Moc si VÁS za to vážím! A mám vás moc ráda :-D

Krásný zbytek víkendu přeje Petra Borčanyová

Kompletní výsledková listina ke stažení (0907 Česká Lípa - kompletní výsledky 87.00 Kb)

Brněnská výstava ProPet 2009 je úspěšně za námi a všichni jsme si určitě oddechli :). Výstava byla pořádána Ústřední Odbornou Komisí a garantování výstavy vzal na sebe Ing. Petr Tejml. Býti garantem vlastně obsahuje veškeré vyřizování akce s povolanými lidmi, zajišťování klecí a krmení, dohodu se sponzory, prostě vše, aby výstava byla ok jak pro vystavovatele, tak návštěvníky a hlavně pro zvířata. Nicméně bez pomocníků se to pořádat nedá a tak veliké díky dále patří Mgr. et Bc. Andree Kroftové s manželem Martinem, MVDr. Denise Vítkové za veterinární dozor v průběhu výstavy v sobotu a Tereze Šandové za veterinární přejímku morčat v pátek, Ondrovi Výškovi za přípravu informačních dat, Martině Kletečkové za pomoc u prodeje a určitě jsem zapomněla na spoustu z vás, kdo jste pomáhal při prodeji u stánku ZO, vaše pomoc byla vynikající a všichni, kdo pomáhali s krmením chlupáčků si také zaslouží veliké díky :).

Posuzovali 4 posuzovatelé, vedoucí posuzování byl P. Tejml, dále Petra Švarcová, Denisa Vítková a Andrea Kroftová. Výstava byla 3 – denní, morčátka přijela na přejímku již v pátek odpoledne a mohla se zabydlet. Jediným trnem na kráse byla podestýlka, řezaná sláma se ukázala býti opravdu nešťastným řešením, což bylo na zvířatech vidět v sobotu ráno, sláma prostě nedokázala sát a mnozí dlouhosrstí byli mokří. Nicméně již během pátečního podvečera byli k dispozici hobliny a kdo chtěl, mohl pod zvířata dát i tuhle podestýlku, čehož někdo využil, někdo ne.

Posuzovat se začalo v sobotu dopoledne v 9.00 hodin, přesně podle časového plánu a další trošku problém nastal v nosičích morčátek, kterých je skoro na každé výstavě nedostatek a tak další veliké díky patří všem, co se ujali tohoto úkolu a statečně se prodírali mezi již chodícími návštěvníky a mnohdy se museli doslova procpávat s morčátkem v náručí k posouzení.  Skončeno bylo příjemně na čas a tak se již člověk mohl z připevněných posuzovacích lístků v sobotu dozvědět, jak které morče dopadlo a zjišťovat si své konkurenty J a radovat se z případných výher :).

Neděle byla zaměřena na vyhlášení výsledků, začínalo se ve 14 hodin a vyhlašování se ujal Ondra Výšek. Za zhruba 45 minut bylo po vyhlášení, gratulujeme všem výhravším a za druhou stranu děkujeme pořadatelům za uspořádání tak velké výstavy a krásné ceny :)

Jen bych chtěla uvést na pravou míru „malé nedorozumění“ od polské vystavovatelky Doroty Gebské. Pokud někomu z vás vrtá hlavou, proč její nádherná šeltie Milky Way získala Čestnou cenu i přes vysoké bodové ohodnocení, tak je to tím, že bylo zadáno špatné datum narození samičky a tím se dostala do třídy mladých místo dospělých. Jako mladá byla posouzena a zasáhla svým výsledkem i do ocenění nejvyššího a tím  se vše zkomplikovalo. Na chybu se přišlo pozdě večer a výsledky musely být upraveny, samozřejmě bohužel v neprospěch vystavovatelky, jejíž vinou se toto stalo. Dorota Gebska svou chybku vzala s úsměvem a se slovy „…to bych nebyla já, abych neudělala nějaký problém, jsem na to ideální adept..“ a vše v dobrém přijala, za což jsme byli rádi i my a Čestná cena mohla být udělena neboť samička je vynikajících kvalit :).

Po 15 hodině vypuklo bourání výstavy a balení morčátek, vynikající je, že zůstali skoro všichni vystavovatelé a pomáhalo se s úklidovými pracemi a i to je přeci jen malým znakem jakéhosi spojení nás všech. Věřím, že se vám výstava líbila stejně jako mě a i přes malé nedostatky se vše povedlo a morčátka byla dovezena domů v pořádku. Tudíž za dva roky v Brně zase NAVIDĚNOU :)

Výsledková listina ke stažení (0906 Propet - kompletní výsledky - morčata 83.00 Kb)

Přinášíme výsledky Velvarské výstavy. Další informace přineseme později

Dne 30.5.2009 se konala 1. výstava morčat a myšek v Příboře. Z rána nám počasí si nepřálo, ale přijeli skoro všichni. :-)
Nakonec dojelo 25 vystavovatelů morčat a 7 vystavovatelů myšek. Mezinárodní půnc výstavě dodal zástupce z Polska.
Ikdyž bylo deštivo, na výstavu přišlo 97 dospělých platících návštěvníků a 37 dětí. Pro promoklé vystavovatelé byla nachystaná vytopená místnost se sálajícím krbem a občerstvením.
Morčata posuzovala Petra Švarcová, myšky posuzovala Lenka Vejlupková.
Nejpočetněji bylo zastoupeno ze standardu A plemeno peruánec. V myškách nejvíce zástupců bylo ve varietě Short hair.
Nejlepším morčetem výstavy se stala US Teddy Laila Terra Punctata od Jany Hrabovské, nejlepším krátkosrstým morčetem byla taktéž Laila Terra Punctata, nejlepším dlouhosrstým morčetem výstavy byl texel BUM BUM Hopelfull Farm od Mateusza Kozucha.
Ve dvou plemenech pro nedostatek zástupců byly uděleny jen čestné ceny - US Teddy a Anglický crested.

V myškách vyhrála Irish Orange Kaprys od chovatelky Aleny Egersdorfové.

V sobotu 23.5.2009 se uskutečnila 1. Výstava morčat při akci "Týden dětí a zvířat" v Žatci. I když expozice hospodářských zvířat, exotů, plazů a hub je spíše o  ukázce a zábavě pro děti než o posuzování, výstava morčat s posouzením byla určitým zpestřením. Vzhledem k prostorovým možnostem se mohlo vystavit pouze 72 morčat a tato kapacita byla zaplněna během tří dnů.

Vystavena byla především hladká morčata a angličtí crestedi, v menší míře američtí crestedi, angličtí rexi a US teddy. Z dlouhosrstých plemen nejvíce coroneti a šeltie, několik zástupců merin a texelů. Prodejní expozici jsme mohli  umístit pouze ve vlastních klecích, přesto byl určený prostor zaplněn a několik morčátek našlo svůj nový domov. Posuzování se ujala Petra Mydlářová, zapisování Denisa Vítková a vše probíhalo hladce, takže posuzování bylo ukončeno už kolem jedné hodiny odpoledne.

Za krásného počasí jsme tedy navštívily místní palačinkárnu na starobylém náměstí v Žatci a sledovaly probíhající přehlídku vojenské techniky a vojáků z druhé světové války.

Po obědě Petra Mydlářová zaregistrovala několik morčat, kolem  16 hodiny byly vyhlášeny výsledky a předáno ocenění vítězům. V 17 hodin byla výstava ukončena.

Na závěr děkuji všem, kteří se na výstavě podíleli, Petře Mydlářové za posuzování,  Denise Vítkové za zapisování, Iloně Mohelské za prodej morčat,  Báře Roučové za nošení morčat a pomoci při úklidu, Lucce Bělinové za vypisování kartiček šampionů a Andree Kroftové za prodej suvenýrů. Také chovatelům se Základní organizace ČSCH Žatec, kteří nám poskytli prostor a postavili klece. 

 Jarka Minaříková

16. 5. 2009 proběhla 5. Hanácká výstava ušlechtilých morčat. Sešlo se zde na 300 výstavních morčátek (od cca 80-ti vystavovatelů), mezi kterými letos poprvé nechyběli ani skinny morčátka. Také přijelo 25 mazlíčků a spousta prodejních morčátek, čekajících na nového páníčka. A musím uznat, že většina si toho svého opravdu našla.

I přes počáteční nepřízeň počasí na výstavu zavítalo téměř 500 návštěvníků, cože je myslím moc pěkná návštěvnost.

Vše probíhalo podle plánu, nestala se žádná tragédie a ještě k tomu výstava skončila až nečekaně brzo. V půl šesté bylo vyhlášení a v šest už chovatelé balili morčátka a odjížděli, snad spokojeni, do svých domovů.

Ráda bych poděkovala všem, co pomáhali, nosili morčátka, zapisovali. Samozřejmě velký dík patří posuzovatelům, kteří bravurně zvládli takové množství morčat v rekordním čase. Také velmi děkuji Andree za celodenní registrace morčat. Poděkování patří také našim sponzorům, kteří nám poskytli krásné věcné dary.

Zkrátka doufám, že všichni byli spokojeni a že se zase uvidíme na té další 6. Hanácké.

….a nebo ještě dříve na 2. Vánoční – Mikulášské (5.12.2009) :o).

dsc_4282.jpgdsc_4445.jpgdsc_4452.jpg
dsc_4460.jpgdsc_4463.jpgdsc_4469.jpg
dsc_4475.jpgdsc_4479.jpgdsc_4482.jpg
dsc_4554.jpgdsc_4606.jpg

Letošní 4.Českolipská výstava byla pod taktovkou Jany Prokešové, http://www.navetrnehurce.cz/ a opět lze říci, že výstava byla velice zdařilá. Celý název výstavy byl 4. Českolipská výstava morčat a 1. Speciální výstava Teddy králíčků a tak se spolu s morčátky vystavovali i králíčci  tedíčci, kteří se sešli také v hojném počtu. Morčátek bylo více jak 220 ve standardu A a 40 ve standardu B, mazlíčkové také měli své zástupce a tudíž i posuzovatelů bylo více, celkem 4. Mazlíčky posuzovala adeptka na posuzovatele Lenka Turnerová, standard A a B si rozdělili Andrea Kroftová, Petra Mydlářová a Petr Tejml, který zároveň bděl nad všemi výsledky a vyřizoval případná nedorozumění.
Návštěvnost byla již od samého rána velice početná a s dalšími hodinami přicházelo stále více lidí a hlavně dětí :) K vidění byla nejenom morčátka, ale i již zmínění tedíčci, normální králíci, drůbež, holubi, činčily, osmáčci, pískomilové a venku se v ohrádce pásly dvě kozy a dvě ovečky. A nesmím zapomenout na koně, přijeli již nasedlaní a také nějaký čas strávili vozením zájemců a že jich bylo :)
Celkově lze říci, že vyšlo vše co vyjít mělo a mnozí návštěvníci si odnášeli i malého chlupatého kamaráda s sebou domů. výstava se protáhla o nějaký čas a tím bych opět chtěla apelovat na vystavovatele, kteří nejezdí včas a hlavně díky nim vše začíná pozdě. Je to nefér kvůli ostatním, kteří vstávají včas a dojedou včas, kdybysme to tak dělali všichni, nezačne se nikdy :).

Stánek ZO a posuzování pod širým nebemPosuzování mazlíků - někteří opravdu velmi vymazlení :)Posuzovatelé v akci

 

Výsledky výstavy v Rychnově nad Kněžnou již známe, nyní reportáž z regionální televize věnovaná drobným hlodavcům a výstavě. Reportáž můžete shlédnout ZDE

Letošní výstavní sezona byla zahájena v zasněženém Rychnově nad Kněžnou. Vystaveny byla nejenom morčata, ale také myšky a potkani.

Morčata standardu A posuzoval maďarský posuzovatel István Siklosi, standardy B a C posoudila Andrea Kroftová.

Potkánci byli vystaveni v sobotu a myšky pak v neděli. Celá výstava byla velice příjemná. Další informace k výstavě vám přineseme později, nyní kompletní výsledky a fotografie z vyhlášení sobotní soutěže morčat v galerii zde.

O víkendu 21.-22. února proběhla už sedmá výstava u nás v Rychnově nad Kněžnou. Celkem bylo nahlášeno 250 morčat, 124 potkanů a 34 myšek přibližně 90ti vystavovatelů z ČR i ze zahraničí. Přestože byl celý víkend ve znamení velkého množství sněhu, vystavovatelé se odradit nenechali a nás těšila jejich vysoká účast.

 

Slova pořadatele 

Celá výstava byla tak trochu nová oproti předchozím ročníkům, rozdělená na dvě části a dohromady čtyři samostatné výstavy. V sobotu byla na programu dlouhosrstá morčata standardu A, morčata standardu B a C a samozřejmě také výstava potkanů. Posuzování začalo v 10 hodin dopoledne, dlouhosrstá morčata posuzoval István Siklósi z Maďarska, standard B a C Andrea Kroftová. Posuzování potkanů zajistily Lenka Holasová a Miroslava Veselá. Navečer proběhlo vyhlášení vítězů a my se mohli těšit na další den. V neděli pak bojovala krátkosrstá morčata, posuzovaná opět Istvánem Siklósim a myšky posuzované Kateřinou Doležalovou a Lenkou Vejlupkovou. Navečer byly opět vyhlášeny výsledky a všichni vystavovatelé se mohli rozjet domů. Doufáme, že se výstava líbila a snad se uvidíme i na té příští.

Ivana Dobiášovská