V sobotu 24. listopadu proběhla první výstava ušlechtilých morčat v městském kině v Benešově nad Ploučnicí. Jednalo se o první akci tohoto druhu na našem okrese. Na její přípravě se podílela specializovaná ZO chovatelů morčat, naše smíšená ZO a v neposlední řadě také město prostřednictvím naší kulturní referentky Pavly Klomfarové. Výstavy se zúčastnilo se svými zvířaty 30 vystavovatelů z různých končin naší země. Počasí se vydařilo, a ačkoliv se může zdát že se akce konala v teple a pod střechou a nebylo zas tak důležité, nezkomplikovalo dojezd všech zúčastněných na stanovenou devátou hodinu ranní. Na výstavě bylo k vidění 170 morčat a ze 17ti u nás uznaných plemen nenašli k nám cestu jen Lunkarye a obří morčata Cuy, takže se návštěvníkům naskytla jistě pestrá podívaná. Morčata posoudili kvalifikovaně dle evropského standartu Mgr. Andrea Kroftová z Prahy a Ing. Eva Dýnková z Kačic u Kladna.

Jak se brzy ukázalo, všichni s sebou přivezli kvalitní zvířata a při vyhodnocení rozhodovali jen pro laika zdánlivé maličkosti či nedostatky.

Vítězem výstavy se stalo morče Rozeta Radka Fénixovo Pírko chovatelky Zdeňky Kupkové z Prahy 8. Pohár za nejlepší pár morčat si odvezla Nikola Betková z Proboštova. Dále bylo oceněno nejlepší každé morče daného plemena. V hlasovací soutěži návštěvníků vyhrálo morče Jimmy Cavia Carnea Markéty Slukové z Benešova. Výstavu navštívilo 220 návštěvníků a kromě morčat měli možnost zhlédnout na podiu retrospektivní výstavu Benešovského chovatelského spolku připravenou k 65. výročí konání 1. české výstavy zvířectva v našem městečku, jež se konala 6.-7. září 1947 v hotelu Na Slovanech. V předsálí kina si děti mohli dát namalovat obličej, vyzkoušet výrobu svíček ze včelího vosku, jež měla na starosti včelařka př. Příhodová z Děčína. Byla tu také výtvarná dílna tématikou zvířátek a prodej propagačních svazových předmětů a dalo se i zatočit kolem štěstí.

201211240024

Závěrem mi zbývá dodat, že všichni zúčastnění chovatelé až na výjimky u nás v Benešově byli poprvé, a nevěděli kam že to vlastně jedou. O to více mě těší, že se všem líbilo naše městečko, komorní atmosféra našeho kulturního domu a dle jejich slov tu panovala přátelská nálada a pohoda a těší se na příští výstavu, jež je naplánována na 23. listopadu 2013. Děkuji tímto za pomoc při administraci výstavy př. Ondrovi Výškovi a všem co byli nápomocni při posuzování.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY NALEZNETE ZDE!

Výstavu finančně podpořilo Město Benešov nad Ploučnicí a advokátní kancelář Magistra Milana Špičky.

Smejkal Luděk garant výstavy