V letošním roce se konala netradičně tradiční výstava morčat v Lounech. Tentokrát si mohli vystavovatelé vybrat ze dvou termínů, v sobotu nebo v neděli a nemuseli nechávat morčata po celé tři dny na výstavě. Myslím, že to vystavovatelé ocenili a nakonec někteří přijeli na obě výstavy. Počasí se vydařilo jako na objednávku a tak návštěvnost obzvlášť v sobotu byla poměrně velká. Oproti minulým rokům, kdy se posuzovalo v pátek docela v klidu, se letos chovatelé nosící morčata museli prodírat davem. Díky množství návštěvníků ale pro změnu nevázl prodej morčat.

V sobotu začala posuzovat Petra Švarcová standard A, kde bylo přihlášeno 81 morčat. Petra Mydlářová se ujala posuzování z přihlášených 44 nakonec jen 28 skinny morčat. K páté hodině odpolední již bylo vše jasné a byly tedy rozdány ceny pro vítěze. Některá morčata zůstala na posouzení i v neděli a tak nás čekalo docela zajímavé přečíslování klecí, aby morčata byla stále na svých místech. Nakonec se vše zvládlo do přejímky a tak nově vystavená morčata byla i v neděli umístěna tam, kam patří. Neděle byla na posuzování o mnoho klidnější i když návštěvníků se přišlo podívat také hodně. Posuzovatelky si standardy prohodily, takže Petra Mydlářová posoudila 80 morčat ve standardu A a Petra Švarcová 36 skinny morčat ve standardu B. Vše se stihlo na čas, i když závěrečné vyhlašování vítězů trochu hatilo bourání klecí sousedních chovatelů exotů. Ale i tak se ceny nakonec dostaly ke svým majitelům.

Dvě výstavy najednou byly na organizaci velmi náročné, už od samotné registrace ( bez registračního systému nemyslitelné - díky Ondro... ), a bez pomoci ostatních chovatelů na výstavě by se nedaly zvládnout. Takže musím poděkovat všem, kteří se na nich podíleli: posuzovatelkám Petře Švarcové a Petře Mydlářové, Báře Roučové, Lucce Bělinové, Denise Vítkové, Lence Duštírové a Jakubovi Jeřábkovi, Petře Wimmerové, Ivaně Velnerové, Radaně Zachové za zapisování, nošení morčat, vypisování čekatelských kartiček, krmení morčat, prodej až po konečný úklid. Díky patří také Ondrovi Výškovi za nafocení vítězných morčat a pár momentek ze sobotní výstavy, což jsem v neděli poněkud zanedbala. A také děkuji Báře Roučové (CHS od Doubravky) za sponzorský dar v podobě zeleniny pro vítězná morčata na obou výstavách. Také firmě JR Farm za pamlsky pro vítězná morčata a ZO ČSCH Louny za poskytnutí prostoru, klecí a čestných cen. V příštím roce se jistě sejdeme znovu, tentokrát pravděpodobně jen na jednodenní výstavě v sobotu. V neděli ráda přenechám prostor pro výstavu potkanů a případně myšek, pokud se o pořádání výstav přihlásí někdo z jejich chovatelů.

Jarka Minaříková – pořadatel výstavy

Sponzoři výstavy: CHS od Doubravky

JR Farm - chovatelské potřeby

ZO ČSCH Louny