LogoDne 21. dubna 2012 se ve Stanici přírodovědců hl.m.Prahy konal první ročník výstavy potkanů a myšek „Česká Myš 2012“ pod záštitou ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. K vidění byly necelé dvě stovky vystavených potkánků různých variet, barev a typů srsti. Výstavu potkánků doprovázela expoziční výstava myšek, kterou prezentovala přední česká chovatelka myšek Lenka Vejlupková.

32
Vystavovat potkánky bylo možné ve dvou hlavních výstavních kategoriích. První kategorii tvořili potkánci s Průkazem původu (PP), druhou kategorií byli potkánci s Výpisem předků (VP) či bez známého původu, tzv. kategorie Mazlík (PET). Do kategorie Mazlík mohl potkánka přihlásit každý – nemusel být členem klubu chovatelů.
Potkany hodnotila výstavní komise složená z odborných posuzovatelů. U potkanů se posuzovala velikost a váha, typ a stavba těla, hlava, oči, uši, barva srsti, kvalita srsti, znaky, kondice a povaha a také celkový dojem.

4
Celkem bylo uděleno 77 cen. Vítězové si kromě diplomu a poháru, medaile nebo kokardy odnášeli také věcné ceny věnované sponzory tohoto ročníku výstavy.

7
Absolutním vítězem potkanů s Průkazem původu se stal Yagmur z Mouseville s celkovým počtem 97 bodů. Zároveň zvítězil v kategorii Dospělý samec a v kategorii Nejlepší potkan variety dumbo.

5
Zlatým hřebem vyhlašování vítězů bylo vyhlášení 3 speciálních ocenění: 2. VíceMyš, 1. VíceMyš a Česká Myš 2012, které vybírala patronka této výstavy, Ing. Monika Jankovská.

6
Samotnou výstavu potkánků doprovázel bohatý doprovodný program, který tvořila výstava fotografií na téma „Potkan ve městě“ a následná volba vítěze veřejností, hlasování veřejnosti o „Potkana sympatie“ a „Potkana handicap“, výstava plyšových potkánků a myšek „Česká plyš“, odborné přednášky z genetiky a exteriéru potkanů, profesionální fotoateliér a prodej ručně šitých pelíšků pro potkánky. Na výstavě bylo také možné zakoupit mláďátko potkánka nebo myšky z oficiálních chovatelských stanic evidovaných pod Českým svazem chovatelů.

1
O další doprovodný program se postarala Stanice přírodovědců hl.m. Prahy. Pro návštěvníky výstavy byly otevřeny skleníky s expozicí mnoha botanických i živočišných druhů. K vidění byli papoušci, akvarijní rybičky, hadi, kajmani, krokodýl nilský, klokánci či opičky. (foto č.8)

8
Pro návštěvníky výstavy bylo také k dispozici malé občerstvení.
Na 2. Ročník výstavy „Česká Myš 2013“ se můžete těšit v druhé polovině dubna 2013. Informace budou uveřejněny s časovým předstihem na výstavním webu www.chsmouseville.wz.cz/Ceska_Mys/Ceska_Mys.htm.
Pro milovníky potkánků mohu také doporučit 8. ročník Speciální výstavy potkanů v Praze, kde je k vidění přehlídka toho nejlepšího z českého chovu. Výstava se uskuteční v sobotu 18.8. 2012 v ekologickém areálu Toulcův Dvůr.

Plakát

Kompletní výsledky