Poslední červencový víkend 2016 patřil ve Velké Losenici již XVII. Podpeperské výstavě králíků, holubů, drůbeže a ušlechtilých morčat. Předseda ZO ČSCH Velká Losenice pan Václav Nedělka společně ve spolupráci s Andreou a Martinem Kroftovými umožnili uspořádat v pořadí 17. a 18. Velkolosenickou výstavu morčat. Pozvání k posouzení morčat přijali Denisa Vítková a Anna Prikrtová. Návštěvníci mohli na výstavě vidět různá plemena ptáků, králíků, morčat, krásný exemplář suchozemské želvy ostruhaté a jiné ukázkové expozice. Pro vystavovatele bylo připraveno občerstvení přímo v areálu výstavy, a tak hlady ani žízní nikdo netrpěl. Pro zpestření a dobrou náladu si mohli návštěvníci zakoupit za drobný příspěvek tombolu, ve které bylo nespočet cen, včetně cen „živých“. Někteří z vystavovatelů si domů odváželi slepici hedvábničku, či nějakého líbivého morčecího mazlíka. Nedaleko od výstavního areálu mohli návštěvníci výstavy, zejména ti s dětmi, navštívit místní pouť.

Výstavu obeslalo svými morčaty během soboty a neděle 48 vystavovatelů z Čech, Slovenska, Polska a Německa. V sobotu bylo vystaveno 158 morčat, z toho 42 plemene hladké, 17 anglických crestedů, 5 morčat plemene rex, US teddy 22 kusů, 4 rozety a jednoho zástupce měl švýcarský teddy. V dlouhosrstých plemenech bylo v počtu 13 kusů zastoupena sheltie, 5 coronetů, 4 peruánci, 5 texelů, 2 merina a 2 alpaky. Vystavena byla i 3 cuy morčata. Zejména na tato „obří“ plemena se návštěvníci často dotazovali. Morčata, která nesplňují požadavky českého standardu byla vystavena ve třídě mazlíků. Na sobotu bylo nahlášeno 8 morčecích kamarádů. Nechyběla samozřejmě i bezsrstá morčata, kterých bylo vystaveno v sobotu 24. Všechna tato morčata byla vystavena v připravených klecích, které pro Losenické výstavy vyrobili členové místní ZO ČSCH. Na neděli bylo přihlášeno morčat o něco méně a to 137 (42 hladké, 18 anglický crested, US teddy 13, 2 rozety, 13 sheltií, 7 coronetů, 4 peruánci, 5 texelů, 2 merina, 2 alpaky, 1 cuy, 6 morčecích mazlíků a 21 morčat plemene skinny).

Po posouzení a vítězných rozstřelech vzešla z posouzených morčat spousta vítězů, ze kterých pak následovně posuzovatelky vybraly dvě nejlepší. V soboru cenu za nejlepší morče výstavy získala Nikola Moser se svojí US teddynou Kassiopeia Od Nicolette a v něděli Ivana Hanáková s hladkou Adélkou Anubis. Obě morčata také získala cenu od předsedy pana Nedělky v podobě poháru, který věnovala ZO ČSCH Velká Losenice.

Účast vystavovatelů, chovatelů a návštěvníků byla i letos velká a tím se opět potvrdilo, že se Losenické výstavy zvířat těší velké oblibě a zájmu. Závěrem snad stačí dodat „tak v roce 2017 na viděnou“.

clip_image002 clip_image004 clip_image006