Rok se s rokem sešel a s ním přišla i 5. Výstava krátkosrstých morčat, tentokrát obohacena o standard B. Toulcův dvůr v Praze přivítal 54 vystavovatelů, kteří se pochlubili celkem 184 morčaty. Ve standardu A byla zastoupena všechna plemena, která český standard uznává, tedy hladké, anglický i americký crested, US teddy i švýcarský teddy, rex a rozeta. K vidění bylo 137 zvířat, přičemž nejvíce zastoupeni byli tradičně hlaďáci, kterých bylo vystaveno 48.

Standard B byl obeslán 35 skinny morčaty a mazlíků bylo celkem 10. Dva přihlášení cuyové se bohužel na výstavu nedostavili.  Ani tento rok nechyběla morčata na prodej.

Posuzování standardu A a B se ujali čtyři posuzovatelé, jmenovitě Mgr.et Bc. Andrea Kroftová, Mgr. Anna Prikrtová, Petra Tomášková a Ing. Petr Tejml. Standard C posoudila adeptka na posuzovatele Nikola Moser.

Plemena hladké, anglický crested, US teddy a skinny byla rozdělena do věkových kategorií "baby, junior a adult" a v každé z nich byla oceněna tři první místa. Tři místa napříč třídami byla udělena v plemenech americký crested a rozeta a po jednom celkovém vítězi získala plemena rex a švýcarský teddy. Vyhlášeni byli i tři nejlepší mazlíci. Oceněni byli i tři vítězové mezi krátkosrstými baby, juniory a adulty, tři nejlepší bezsrstí, nejlepší satén, nejlepší jednobarevné i vícebarevné morče, nejlepší morče s kresbou a nejlepší morče aguti a argente. Odměněna byla i nejlepší chovná skupina a nejlepší kolekce. Nezapomnělo se ani na páry, kterých bylo přihlášeno celkem 14 a o první tři místa si to mezi sebou rozdali v extra soutěži, kdy se všichni prezentovali na stole najednou a vítěze vybral posuzovatel Petr Tejml bez ohledu na dosažené body z posouzení. Ze všech vystavených morčat pak vzešel vítěz jak ve standardu A (Aqua Anubis, hladké, zlatá) , tak ve standardu B (Carrie Isobell, skinny aguti šedá).

Závěrem děkujeme všem sponzorům i všem ochotným pomocníkům, kteří opět neváhali a přiložili ruku k dílu clip_image002.

cenysoutěž párůbis_bbis Akokardy

BIS Standard A