Plánované výstavy

Termíny výstav jsou převzaty z webu vystavy.klubmorcat.cz. Pokud pořádáte výstavu, zadejte událost nebo výstavu na vystavy.klubmorcat.cz, bude zde automaticky uveřejněna

Výstavy

Poslední říjnovou sobotu se konala Podzimní výstava morčat v Brně. Opět na stejném, prověřeném místě ve Středisku volného času v Lužáneckém parku. Velký sál byl příjemně vytopený, ke konci možná až moc. V předsálí se letos konal nějaký festival a na místě bylo drobné občerstvení, které určitě vystavovatelé ocenili.

Posuzování začalo s mírným skluzem. Stejně jako v Ostravě i teď vše běželo na počítači a tak tiskárna co chvíli „vyplivla“ nějaký diplom nebo čekatelskou kartičku. Velmi si cením pomoci všech, kteří přidali více či méně ruku k dílu. Celá výstava byla v 17,00 ukončena a vystavovatelé se rozutekli domů.

Nikol Maretková věnovala pro BISe velký balík hoblin firmy Allspan a jaké bylo naše příjemné překvapení, že jej vyhrála Míša Hejná , která vyhrála i BISe v Ostravě. BIS morče Brna 2014 je Zattane Anubis. Teď už byla Míša poučená a dojela autem (ovšem plně naloženým dalšími vystavovateli).

Posuzování se ujala MVDr. Denisa Vítková, která posoudila hladké morčata, oboje teddíky a mazlíky. Mgr. Anička Havlínová posoudila zbytek. Tedy oboje crestedy, skinny, dlouhány. Škoda, že dlouháni z výstav mizí a je jich čím dál méně. Obě posuzovatelky posuzovaly rychle, precizně a spravedlivě. Jejich oku neuniklo vůbec nic.

Opravdu ráda jsem viděla spoustu nových i starých přátel morčatářů. Od některých bych ovšem očekávala slušné chování alespoň na akci. Vizitka každého, jak se zachová.

Každopádně se i tak těším na příští ročník výstavy. Určitě bude zase v říjnu a zase v Lužánkách. Takže za rok se vidíme!

 

Sponzoři výstavy:

alt  altalt alt

01 03 02

15. února 2014 proběhla 3. výstava morčat v Žitenicích. Oproti minulým dvěma ročníkům se tentokrát uskutečnila na sále Obecního domu. Souběžně s naší akcí probíhala naproti přes ulici Zimní výstava králíků a holubů jež pořádala ZO Žitenice. Obě výstavy se vzájemně doplňovaly a v sobotu se jinak klidná obec proměnila v rušné místo s kolabující dopravou.

Výstavy morčat se zúčastnilo 32 vystavovatelů a přivezlo s sebou 142 morčat zápolících o ocenění. Morčata nabídnutá k prodeji byla umístěna v dalších 18 klecích a některá z nich našla své nové domovy. Posouzení provedly dámy Andrea Kroftová s Denisou Vítkovou, mazlíky standartu C si vzala na starost adeptka na posuzovatele Aneta Raušová. Celkem bylo uděleno 56 ocenění. Vítězem výstavy se stala Mea Z Hůrky Evy Jarošové a v hlasovací soutěži návštěvníků zvítězil Latif Metropol Petry Tenkrátové. Návštěvníci výstavy měli po celou dobu konání výstavy možnost zakoupení propagačních předmětů naší specializované organizace, chovatelských potřeb a krmení, či okusit štěstí v tombole. Pro mlsné jazýčky tu byl prodejce cukrové vaty a byla i možnost poobědvání v předsálí. Výstavy neunikly místním médiím, které přijely napsat i natočit své reportáže. Děkuji všem pomocníkům při posuzování, jež ochotně vždy pomohou při posuzování, s nošením morčat, vyplňováním diplomů, jména neuvádím, neboť bych určitě na někoho zapomněl a to nechci. Morčatáři jsou bráni za malou odbornost našeho svazu ale když se sjedou na výstavu vytvoří úžasně pozitivní prostředí, jedná se o bezva partu lidí.

Smejkal Luděk, garant výstavy

mea_sama

BIS – Mea z Hůrky

 

CELKOVÉ VÝSLEDKY ZDE!

Dne 4.10.2014 se uskutečnila 1. DUO výstava dlouhosrstých morčat Čakovičky. Morčátka posuzovaly Eva Dýnková a Petra Švarcová. Výstavy se zúčastnilo celkem 16 vystavovatelů, kteří vystavili celkem 82 morčat a nechyběla ani prodejní expozice. Kromě dlouhosrstých plemen zde byla k vidění i morčata hladká, která byla přidána pro doplnění kapacity výstavy.

Bylo uděleno celkem 53 ocenění. Ocenění se vyhlašovala v každém plemeni podle počtu nahlášených morčat. Zpravidla až na pár plemen do třetího místa. Morčata hladká byla pro svůj počet rozdělena také do věkových tříd a morčata dlouhosrstá byla rozdělena do věkových tříd napříč všemi dlouhosrstými plemeny. Dále bylo oceněno Nejlepší dlouhosrsté moče – strukturovaná srst, Nejlepší dlouhosrsté morče – rovná srst, Nejlepší morče výstavy, Nejlepší morče mladého vystavovatele, Nejlepší saténové morče, Nejlepší krátkosrstý pár a tři nejlepší dlouhosrsté páry.

Chtěly bychom poděkovat Davidu Kreuzovi, Míše Hejné, kteří nám dělali zapisovatele, dále Martině Kletečkové, která vypisovala kartičky a také Míše Králíčkové, která vypisovala kartičky a pomáhala nám zpracovat výsledky. Samozřejmě velký dík patří posuzovatelkám Petře Švarcové a Evě Dýnkové, které skvěle posoudili naše skvosty a pak samozřejmě všem sponzorům naší výstavy, bez nichž by nebyla. Dále také všem, kteří přispěli dobré atmosféře výstavy.

 

Doufáme, že se všem výstava líbila a přijedou zas.

Pořadatelský tým Petra a Radka Tenkrátovy a Marta a Tereza Zajíčkovy se na Vás všechny těší příští rok.

altalt 

 

BEST IN SHOW – Quiskvalis Anubis

alt

3.Výstava krátkosrstých morčat přivítala vystavovatele, jejich svěřence, ale samozřejmě i návštěvníky, opět v Praze v ekologickém centru Toulcův dvůr.

Výstavy se zúčastnilo 46 vystavovatelů, kteří k posouzení do standardu A a C přihlásili 174 morčat a ani tentokrát nechyběla prodejní expozice.

K vidění bylo všech sedm standardem uznaných krátkosrstých plemen a vzhledem k tomu, že o výstavu byl opravdu veliký zájem a chtěly jsme všem zájemcům o účast vyjít vstříc a zároveň proto, že se opět jednalo o výstavu v DUO provedení, bylo nutné přizvat hned čtyři posuzovatelky.

Posuzování se již tradičně ujala Ing. Eva Dýnková, která posoudila anglické i americké crestedy, us teddy, švýcarské teddy a rexe a také Mgr. Anna Havlínová, která ohodnotila hladké, americké crestedy, rexe a rozety. K posuzovatelskému stolu musely zasednout i spolupořadatelky výstavy MVDr. Denisa Vítková, která dostala na starost hladké a Mgr. et Bc. Andrea Kroftová pak anglické crestedy, us teddy, švýcarské teddy, rozety a mazlíky.

O druhé posouzení mazlíků se postarala adeptka na pouzovatele Bc. Aneta Raušová.

Největší konkurence byla opět mezi hladkými a us teddy.

Obě tato plemena byla tedy rozdělena do všech tří věkových kategorií, ve kterých se zadávala vždy tři první místa.

Zbývající plemena byla oceněna třemi prvními místy napříč věkovými třídami, pokud byl počet zástupců konkrétního plemene adekvátně zastoupen.
První tři místa v BIS kategoriích byla pak již tradičně rozdělena na třídy baby, junior a adult.
Oceněny byly také tři nejlepší páry, nejlepší satén a samozřejmě i nejlepší morče výstavy.
Velmi děkujeme všem asistentům, kteří nám v průběhu výstavy jakkoli pomáhali, máme radost, že stále existují lidé, kteří ochotně a nezištně napomáhají tomu, aby výstavy fungovaly tak, jak mají...
Samozřejmě také rovněž velice děkujeme i všem úžasným sponzorům, kteří naši výstavu štědře a bohatě podpořili:
Můj chov, Zoomix Praha, Limara Plus s.r.o., Apetit, 4LuckyPets,

1. Internetový obchod (nejen) pro teddy, Calibra, vseprochovatele.cz a dále také Pavla Zemanová a chovatelské stanice Cavalletto, Jezerka, Cavia Bohemia, Mown Hay a Andymar.
Bohužel jsme se letos setkaly i s jednou velmi nepříjemnou situací, a to navíc až na poslední chvíli v neděli ráno, kdy jsme se dozvěděly, že jeden ze sponzorů, který sponzoring přislíbil, byl uveden ve všech reklamních tiskovinách i na internetu a se kterým jsme počítaly, nepřijede a žádné dárky neposkytne. Z této události jsme byly poněkud rozčarovány, ale prvotní zklamání a šok byl brzy zažehnán, když se k našim uším dostaly pochvalné věty o ostatních krásných a bohatých dárcích pro vítěze, inu, ono to nakonec jde i bez toho sena a podestýlky :-)

Závěrem bychom ještě rády pochválily všechny letošní vystavovatele a to hned z několika důvodů.

Za to, že údaje k přihlášeným zvířatům v registračním systému byly vyplněny neuvěřitelně brzy! Za to, že všechny výstavní poplatky byly uhrazeny v termínu uzávěrky! Za to, že na přejímku dorazili všichni včas! Za to, že jste byli prostě skvělí! :-)

Všem děkujeme, vítězům ještě jednou gratulujeme a rozloučíme se větou, která v neděli zazněla z úst jedné z vystavovatelek: "Chovatel krátkosrstých, který se této akce nezúčastnil, jako kdyby nebyl!" :-)

V roce 2015 na 4.Výstavě krátkosrstých morčat na shledanou!

krkr1kr2kr3kr5kr6bis_kratkakr7kr4

V sobotu 22.8.2015 se v Žitenicích u Litoměřic uskutečnila již 5. výstava morčat, konaná jako obvykle při okresní výstavě drobného zvířectva ČSCH.

Morčata standardu A a B přijela posoudit Bc. at Mgr. Andrea Kroftová, a mazlíčky posoudila adeptka Nikola Moser. Celkem bylo posouzeno 112 morčat z Čech, Německa a Ruska.

Nejlepší morčetem standardu A se stala čokoládové hladká samička My Love Margaery Tyrell Diany Atraghimovich z Moskwy, nejlepší morčetem standardu B černý skinny samec Prince of Stream Isobell Ilony Potůčkové, a nejlepším morčetem standardu C dlouhosrsté tříbarevné Terezky Ivy Špačkové.

Morčátka také soutěžila v párech, kolekcích a chovných skupinách. Kompletní výsledky zde.

 

Děkujeme sponzorům výstavy firmám: Jofi krmiva, doprava drobných zvířat Petra a Lenky Bezděkových a chst. Pripero.

image

Výstava byla pořádána speciálně pro morčátka v barvách aguti, solid aguti a tříslové kresby (tan, fox, lux) - pro jednobarevná i vícebarevná s aguti nebo solid aguti.

 

BODOVÉ HODNOCENÍ:   ZDE

OCENĚNÁ MORČÁTKA:    ZDE

 

BISové 15. Velkolosenické výstavy morčat

Nejlepší morče standardu A                       Nejlepší morče standardu B                       Nejlepší morče standardu C

image  image  image

Kedaris de Dantes                                          Chiara del Katee                                          Clara Merlin Bohemia

Již tradičně se konala výstava morčat ke Dni Země, druhým rokem v provedení DUO. Na výstavu chovatelé přihlásili 105 krátkosrstých, dlouhosrstých i bezsrstých morčátek! Výstava proběhla v prostorách ČSCH ZO Česká Lípa.

Krásné ceny zajistila firma Jofi krmiva (www.jofikrmiva.cz) a chovatelské stanice Na Větrné hůrce, Pearl Moon a Pearl in Black. Pozvání posuzovat přijaly posuzovatelky Mgr. et Bc. Andrea Kroftová,  Bc. Aneta Raušová a Ing. Eva Dýnková.

01  02  

První březnový den se konal již 4. ročník „speciálky“ krátkosrstých morčat v pražském Toulcově dvoře. Své svěřence vystavovalo rekordních 53 chovatelů z České republiky a Německa, k vidění byla všechna plemena uznaná standardem v počtech 71 hladkých, 32 anglických crestedů, 6 amerických crestedů, 1 rex, 13 rozet, 4 CH teddy a 46 US teddy. V kategorii mazlíků se sešlo 9 soutěžících. Výstava byla v double provedení a morčata posoudily Mgr.et Bc. Andrea Kroftová (hladké, americký crested, rex, CH teddy) , Mgr. Anna Havlínová (hladké, americký crested, rex, CH teddy, mazlíci) , Ing. Eva Dýnková (anglický crested, US teddy, rozeta), Petra Švarcová (anglický crested, US teddy, rozeta) a jedno posouzení mazlíků zařídila adeptka na posuzovatele Nikola Betková. Díky našemu technickému týmu se rychle vyhodnotily výsledky a natiskly Cacové kartičky, to ušetřilo spoustu času, takže vyhlášení bylo dříve než se plánovalo, což při nedělním odpoledni nikomu nevadilo. Vítězové si kromě pohárů a kokard odvezli mnoho dalších dárečků včetně již tradičních zeleninových bedýnek.

 

andreaannanikola

 

posuzovatele: Dýnková Eva, Fuksová Lenka, Raušová Aneta, Vítková Denisa – standard A + B, Betková Nikola, Škoda Milan – standard C

 

2.DUO VEGETable Cavy Show se uskutečnila 26.6.2016 opět v Písku,

tentokrát však v jiných prostorách, konkrétně v tělocvičně DDM.

I letos vystavovatelé obdrželi dáreček z dílny Zuzky Bukvičkové, tentokrát v podobě svíčky s motivem karotky, dále balíček sladkostí

a abychom v tom horku nezanedbali pitný režim, tak i lahev vody:-)

Opět se jednalo o výstavu v DUO provedení, která směla být

obeslána morčaty standardu A a B, standard C (mazlíci)

se na výstavě neposuzoval.

Výstavy se zúčastnilo 35 vystavovatelů /o 6 více než loni/,

kteří přihlásili 129 zvířat /o 25 více než loni/.

Mezi krátkosrstými plemeny chyběl pouze rex,

mezi dlouhosrstými merino a lunkarya a mezi bezsrstými baldwin,

jinak byla k vidění všechna plemena morčat, která český standard uznává.

Vzhledem k velkému počtu vystavených morčat musely být přizvány hned tři posuzovatelky - Petra Tomášková, MVDr. Denisa Vítková

a Ing. Eva Levá.

Zadalo se 71 ocenění, kdy bylo vyhlášeno několik čestných cen

v plemeni, byli oceněni vítězové jednotlivých plemen a tříd,

pak vítězná morčata mezi baby, juniory a adulty v BIS kategoriích, uznání se dočkal i nejlepší satén a po nejlepším páru

ze standardu A i B.

Udělena byla čestná cena pořadatele a ocenění nejvyšší si pak

odneslo nejlepší morče krátkosrsté, dlouhosrsté i bezsrsté.

Moc děkuji za podporu místnímu DDM, jmenovitě panu Šímovi,

který byl neuvěřitelně vstřícný a ochotný, dále místním vodním skautům, kteří nám zapůjčili svou klubovnu, abychom měli zázemí

pro odpočinek a občerstvení, rovněž všem skvělým sponzorům, konkrétně ZOOprodejně Drlíčov, která nás podpořila již podruhé,

společnostem Profibed, Vitakraft, Anbio, Calibra a chovatelským stanicím Od Doubravky, Eleonora, U Lundíků a Mown Hay.

Ohledně sponzoringu máme ale bohužel i nepříjemnou zkušenost.

Jistá společnost sponzoring přislíbila, dodala soupis toho,

co a v jakém počtu nám bude poskytnuto, ale posléze místo zásilky přicházely jen samé výmluvy.

Zaměstnance zkontrolujeme, zásilka se vrátila poškozená, pošleme znovu, budeme reklamovat u dopravce a tak dále a tak dále.

Ve finále samozřejmě nedorazilo nic.

Je smutné, že existuje firma, která se takto zachová

a neuvědomí si, že špatná reklama je mnohem rychlejší než

ta dobrá.

No, každému, co jeho jest.

Na druhou stranu jsme měli ale i výbornou zkušenost,

a to se společností Sabe, u které jsme si vybrali poháry.

Se zásilkou zjevně nebylo cestou zacházeno tak, jak cedulka

"křehké" na krabici vybízela, protože několik pohárů dorazilo

bohužel rozbitých.

Společnost Sabe se ale zachovala ukázkově, hned druhý

den nám poslala za rozbité poháry náhradu a to vše na své náklady.

Prostě přístup k zákazníkovi na jedničku.

Dále děkuji všem třem posuzovatelkám, všem ochotným pomocníkům, kteří přiložili ruku k dílu nejen před výstavou, během výstavy,

ale i později při konečném úklidu. Jmenovitě tedy děkuji

Elišce Poláčkové, Báře Holcové, Silvě Trojanové, Janě Lhotové,

Evě Jarošové, Martě Zajíčkové, Josefu Krobotovi a samozřejmě

i mým dětem - klukům za stěhování všech stolů, židlí, krabic

a dalších věcí a hlavně Gabče, která byla naprosto úžasná a zvládla toho neskutečně moc.

Myslím, že za rok za dva se do organizace výstavy pustí

s přehledem úplně sama a já se postarám jen o to pečení :-)

Výstava se, pokud mohu z ohlasů vystavovatelů soudit, moc líbila,

vyhlášení výsledků proběhlo navzdory velkému počtu morčat

a dvojímu posouzení velmi brzy, takže i samotný konec výstavy

proběhl dříve než všichni čekali :-)

Mnoho z vás se mne ptalo, zda je v plánu i 3. DUO VEGETable Cavy Show. Tak tedy - ano :-)

Pokud vše dobře dopadne, tak možná dřív, než byste čekali :-)
Tři hlavní vítězové:

BIS KRÁTKOSRSTÉ MORČE

Cassie od Bertíka - Jitka Kolarovská

BIS DLOUHOSRSTÉ MORČE

Viola Merlin Bohemia - Kateřina Šmejkalová

BIS BEZSRSTÉ MORČE

Iguana z Hůrky - Eva Jarošová

Dne 21. 5. 2016 se v Sezimově Ústí v příjemném prostředí restaurace Hilton konala v pořadí již druhá výstava morčat. Pořadatelkami májových výstav jsou Eva Švecová (chs Silver Point) a Andrea Blažková (chs Blue Bee). Výstava byla pořádána formou „TISCHSCHAU“, každé morče mělo svůj vlastní box, který si zajišťoval vystavovatel sám. K posouzení byli i letos přizváni tři čeští posuzovatelé - Petr Tejml (chs Westminster), Andrea Kroftová (chs AndyMar) a Petra Tomášková (chs Farma Kvítkovice). Při zahájení výstavy dostali všichni posuzovatelé netradiční dárek podobě posuzovatelské zástěry. Jednalo se o DUO výstavu, tedy dvojí posouzení každého vystaveného morčete. Vystaveno bylo celkem 140 morčat (36 hladkých, 12 anglických crestedů, 2 američtí crestedi, 3 rexové, 33 US teddy, 2 rozety, 1 švýcarský teddy, 6 sheltií, 6 coronetů, 5 peruánců, 2 texelové, 1 merino, 10 morčat ve třídě mazlíků a 21 skinny), která byla posouzena dle platného českého standardu. Pro představu věku vystavených morčat uvádím rozdělení dle věkových tříd – třída ADULT 49 morčat, třída Junior 40 morčat a třída BABY 51 morčat.

V areálu restaurace Hilton byla v poměrně teplém počasí možnost občerstvení jak pro vystavovatele, tak i pro návštěvníky výstavy a pro vyžití malých účastníků výstavy bylo zážitkem využít přilehlé dětské hřiště s horolezeckou stěnou. V Sezimově Ústí je příležitost navštívit několik zajímavých míst. Konkrétně 1,5 km vzdálenou zříceninu Kozího hrádku, kde působil Jan Hus a další zajímavosti.

Při závěrečném vyhlašování vítězů výstavy byla předána ocenění a spousta cen, které pro vystavovatele zajistili sponzoři a pořadatelky výstavy (chs Z Turkovic, chs Silver Point, chs Blue Bee, chs Z Dobré vody, chs Kennel Isobel, chs Malatee Staff, chs Z Arku, chs Nika, chs U lundíků, chs Indian Way, chs De Dantes, chs Teddy Ze Šumavy, chs Garp, chs Nemo, chs Pod Řivnáčem, společnost Propesko, Auto Kelly, Energo Star, Tekro, krmivo Brit a Janev.cz. Z netradičních dárků bylo možné získat ptačí budku, dřevěnou stoličku, nebo přikrývku. Myslím, že se můžeme těšit na příští ročník a další překvapení, která pořadatelky připraví.

clip_image001

Nejlepšími morčaty roku 2016 jsou:

BIS krátkosrsté:

Issis Live whistles (majitel Jiří Kytner)

BIS dlouhosrsté:

Ondráš Nam Gaudium (majitelka Pavla Bednářová)

BIS bezsrsté:

Emporio Isobell (majitelka Dana Daňhová)

Poslední červencový víkend 2016 patřil ve Velké Losenici již XVII. Podpeperské výstavě králíků, holubů, drůbeže a ušlechtilých morčat. Předseda ZO ČSCH Velká Losenice pan Václav Nedělka společně ve spolupráci s Andreou a Martinem Kroftovými umožnili uspořádat v pořadí 17. a 18. Velkolosenickou výstavu morčat. Pozvání k posouzení morčat přijali Denisa Vítková a Anna Prikrtová. Návštěvníci mohli na výstavě vidět různá plemena ptáků, králíků, morčat, krásný exemplář suchozemské želvy ostruhaté a jiné ukázkové expozice. Pro vystavovatele bylo připraveno občerstvení přímo v areálu výstavy, a tak hlady ani žízní nikdo netrpěl. Pro zpestření a dobrou náladu si mohli návštěvníci zakoupit za drobný příspěvek tombolu, ve které bylo nespočet cen, včetně cen „živých“. Někteří z vystavovatelů si domů odváželi slepici hedvábničku, či nějakého líbivého morčecího mazlíka. Nedaleko od výstavního areálu mohli návštěvníci výstavy, zejména ti s dětmi, navštívit místní pouť.

Výstavu obeslalo svými morčaty během soboty a neděle 48 vystavovatelů z Čech, Slovenska, Polska a Německa. V sobotu bylo vystaveno 158 morčat, z toho 42 plemene hladké, 17 anglických crestedů, 5 morčat plemene rex, US teddy 22 kusů, 4 rozety a jednoho zástupce měl švýcarský teddy. V dlouhosrstých plemenech bylo v počtu 13 kusů zastoupena sheltie, 5 coronetů, 4 peruánci, 5 texelů, 2 merina a 2 alpaky. Vystavena byla i 3 cuy morčata. Zejména na tato „obří“ plemena se návštěvníci často dotazovali. Morčata, která nesplňují požadavky českého standardu byla vystavena ve třídě mazlíků. Na sobotu bylo nahlášeno 8 morčecích kamarádů. Nechyběla samozřejmě i bezsrstá morčata, kterých bylo vystaveno v sobotu 24. Všechna tato morčata byla vystavena v připravených klecích, které pro Losenické výstavy vyrobili členové místní ZO ČSCH. Na neděli bylo přihlášeno morčat o něco méně a to 137 (42 hladké, 18 anglický crested, US teddy 13, 2 rozety, 13 sheltií, 7 coronetů, 4 peruánci, 5 texelů, 2 merina, 2 alpaky, 1 cuy, 6 morčecích mazlíků a 21 morčat plemene skinny).

Po posouzení a vítězných rozstřelech vzešla z posouzených morčat spousta vítězů, ze kterých pak následovně posuzovatelky vybraly dvě nejlepší. V soboru cenu za nejlepší morče výstavy získala Nikola Moser se svojí US teddynou Kassiopeia Od Nicolette a v něděli Ivana Hanáková s hladkou Adélkou Anubis. Obě morčata také získala cenu od předsedy pana Nedělky v podobě poháru, který věnovala ZO ČSCH Velká Losenice.

Účast vystavovatelů, chovatelů a návštěvníků byla i letos velká a tím se opět potvrdilo, že se Losenické výstavy zvířat těší velké oblibě a zájmu. Závěrem snad stačí dodat „tak v roce 2017 na viděnou“.

clip_image002 clip_image004 clip_image006

V sobotu 23.4.2016 zamířili chovatelé z Čech, Slovenska a dokonce i Polska na tradiční Hanáckou výstavu morčat do Olomouce. V pořadí jedenáctou výstavu pořádala jako vždy Anna Prikrtová (chs Cavia Ania). Stejně jako v předchozích ročnících hanáckých výstavy, již po několikáté byla morčata v průběhu výstavy umístěna ve vlastních boxech, tentozpůsob výstavy se nazývá „TISCHAU“. V příjemných prostorách kulturního domu Lola bylo pro vystavovatele zajištěno bohaté občerstvení z domácí kuchyně. I letos na vystavovatele čekal v odpoledních hodinách sladký zákusek, který všem zpříjemnil výstavní den a tak slova chvály padala na účet paní Havlínové J.

K vidění bylo celkem 187 morčat různých plemen, barev a struktur srsti. Největší zastoupení mělo v počtu 40 morčat plemeno hladké, dále bylo vystaveno 35 anglických crestedů, 34 morčat plemene skinny, 32 morčat americký teddy, 15 sheltií, 7 peruánců, 6 coronetů, 2 texely a třída mazlíků čítala 6 morčátek. Bylo možné vidět i 4 americké crestedy a z těch nejméně zastoupených si mohli návštěvníci prohlédnout 2 rexe, 2 rozety, 3 švýcarské teddy, 2 baldwiny a jednoho cuye.

Posouzení morčat se ujali již tradičně Petr Tejml (chs Westminstr) a Petra Tomášková (chs Farma Kvítkovice).

Po sečtení bodů a rozstřelech byla udělena ocenění a rozdány ceny, které byli díky sponzorům (Zvěrokruh, Darwins, Krmiva Hulín, ProfiBed, Vitakraft, Anbio, RabbitWeed) velmi zajímavé.

clip_image002 clip_image004

CHEBSKÉ VÝSTAVY MORČAT 2016

s doprovodným programem

Tak za sebou máme další ročník Chebských výstav morčat! Sám tomu nemohu uvěřit, protože letošní přípravy probíhaly pozvolna již od února, až jsem si nestačil uvědomovat tu skutečnost, že výstavy jsou za dveřmi!

Akce se konala opět v DDM SOVA v Chebu, 18. – 19. června, jednalo se o dvě jednodenní výstavy, které měly svůj 11. a 12. ročník. Pro letošní ročník jsem vybral posuzovatele ze Švýcarska - Melanie Pollineli a Markuse Durrera, kteří mé pozvání přijali. Vystavovatelů bylo celkem 26, nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a Ruska! Přivezli s sebou celkem 200 morčat – sobota: hladké 26, anglický crested 8, americký crested 6, rex 3, US teddy 5, rozeta 3, sheltie 10, coronet 3, peruánec 2, texel 4, merino 2, alpaka 2, lunkarya peruánec 5, cuy 4, skinny 13, baldwin 1, mazlík 6. Neděle: hladké 21, anglický crested 5, americký crested 6, rex 3, US teddy 3, rozeta 3, sheltie 10, coronet 1, peruánec 2, texel 3, merino 1, alpaka 1, lunkary peruánec 5, skinny 6, baldwin 1, mazlík 6.

Nedílnou součástí výstav je doprovodný program. Letos poprvé, společně s výstavou morčat, bylo možné vidět 80 teddy králíků, kteří měli premiéru se svojí 1. speciální výstavou v Chebu, kterou organizovaly pořadatelky z Klubu chovatelů teddy králíků, Blanka Filipiová a Kristýna Stránská. Všichni králíci byli zhodnoceni posuzovatelem Vanžurou, a ti nejlepší získali na konci výstavy ocenění, tak, jako jsme zvyklí u morčat. Další premiéru měli i exotičtí ježci a jejich Klub chovatelů ježků, který představily chovatelky Monika Rousová a Magda Rudolfová. Chovatelé a návštěvníci měli tak možnost získat nové informace a dozvědět se nejrůznější zajímavosti o chovu těchto roztomilých zvířátek. Novinkou doprovodného programu byl i králičí hop, který přivezla Jana Vodrážková. V sobotu mohli návštěvníci areálu DDM vidět králíky přímo v akci a přesvědčit se tak o jejich výkonnosti! Flóra DDM se poprvé mohla pochlubit svojí exotickou krásou, v podobě citrusů, banánovníků, ananasovníků a dalších rostlin. Skleníky bylo možné navštívit v odpoledních hodinách, a také bylo možné si nějakou tu rostlinku zakoupit. Zahradnice DDM byla velmi ochotná a každému předala spoustu informací. A jako již tradičně přijeli manželé Šenfeldovi, se svými činčilami, prezentovat Klub chovatelů činčil jihoamerických a představit tato nádherná zvířata, která se dají chovat jako domácí mazlík, nebo také jako výstavní jedinec. Činčily bylo možné shlédnout v mnohých varietách, které jsou pro laiky nové a velmi zajímavé. Nesměla chybět ani Psí škola Kopaniny se svými svěřenci, kteří se předvedli v celé své kráse. Bára Můdrá se svým týmem opět nezklamala. Dále se návštěvníci mohli svézt na ponících DDM, Sambě a Lolitě, nebo zavítat do akvaristiky a teraristiky DDM, kde měli možnost vidět zástupce ještěrů od gekončíka, až po 2 metrového leguána, či akvarijní rybky a masožravou cichlidu managuiskou, která spolkne i myší holátko.

Přípravy na den ,,D“ započaly ve čtvrtek, kdy se na místo konání dovezly potřebné věci. V pátek ráno přišlo to nejhorší, a to navážení expozice - klece, podlážky a stoly. Jako každý rok jsou zapůjčené od svazu chovatelů Cheb. Ve čtyřech lidech jsme stihli postavit celou expozici do oběda. Po obědě přišlo na řadu připravení ocenění, sponzorských darů a vyvěšování bannerů od sponzorů, atd.

Ovšem jako vždy na něco zapomenu, a proto jsem v sobotu ráno přišel do DDM hodinu před přejímkou, abych pár potřebných záležitostí vyřešil před tím, než přijedou první vystavovatelé. Vše se zvládlo včas a přejímka proběhla bez komplikací. V 10 hodin proběhlo zahájení v podobě pár slov na začátek, přivítání posuzovatelů a představení doprovodného programu letošních výstav. Poté začalo posuzování morčat, které v sobotu zajistil Markus Durrer a jako zapisovatelku měl Melanii Polinelli. Vyhlášení výsledků proběhlo okolo 18. hodiny, poté byla nakrmena vystavená morčata, která zůstávala i na nedělní výstavu a večer na 20. hodinu byl zamluvený V.I.P. salónek v restauraci, kde proběhla společná večeře spolu s posuzovateli a některými vystavovateli. Druhý den ráno byla přejímka velmi klidná, protože většina vystavovatelů byla přihlášena na obě výstavy, takže u nich přejímka nebyla již nutná. Tentokrát všechna morčata posoudila Melanie Polinelli a hotovo bylo po 14. hodině, poněvadž vystavených morčat nebylo mnoho. Posuzovatelé měli před sebou dalekou cestu, a proto vyrazili domů již v 15 hodin a na rozloučenou dostali ještě pár darů. Vyhlášení výsledků se konalo po 16. hodině. Na závěr výstavy proběhlo slavnostní ukončení, společný úklid a likvidace expozice, která byla téměř za hodinu hotová a vystavovatelé tak mohli včas vyrazit do svých domovů, protože někteří z nich měli před sebou dalekou cestu. Po odjezdu všech jsem se dal do finálního úklidu výstavních prostor, které bylo potřeba ještě doladit. Hotovo bylo před 8. hodinou večer, což bylo více než příznivé. V pondělí ráno zbývalo už ,,jen“ odvést výstavní klece, stoly, podlážky a to se zvládlo nad míru skvěle.

Na závěr bych chtěl věnovat pár slov lidem, kteří jsou nedílnou součástí výstav a bez nich bych to prostě a jednoduše nezvládl. Děkuji Lukáši Hladíkovi za odvoz potřebných věcí na výstavu. Děkuju Barče Slovákové, která mi byla vždy po ruce a zařídila tak potřebné věci během výstav, které se musely řešit a také za pomoc se závěrečnou přípravou před výstavou a se stavěním výstavní expozice. Děkuji Karol Průšové za zajištění pokladny. Děkuji Radku Burdovi za sobotní překládání a komunikaci s posuzovateli. Děkuji Martinu Zacharovi za zajištění prodeje morčat a chovatelských potřeb a za ,,home made“ balíčky s krmením pro oceněná zvířata. Děkuji mé dvorní fotografce Lence Prokopové, která zajistila fotografickou podobu výstavy. Děkuji mojí úžasné grafičce Lucce Kaššové, která zajistila grafickou podobu výstavy a bez ní by výstava neměla tu správnou podobu. Děkuji mojí mamce Lence, která zajistila občerstvení na výstavě, kde nesměl chybět pověstný dezert tiramisu. Velké díky patří Petře Korelusové a Lukáši Kopčíkovi, kteří mi pomohli s navážením, stavěním a odvozem klecí. Jejich pomoc je k nezaplacení.

Velký dík patří také pomocníkům z řad chovatelů, kteří pomohli s organizačními věcmi během výstav – Andrea Kroftová, Eva Bednárová, Anna Prikrtová, Nikola Lencová, Ivana a Kristýna Svojtková, Katka Kadlecová, Bára Holcová.

Speciální poděkování patří posuzovatelům letošních výstav – Melanii Polinelli a Markusu Durerrovi za účast a posouzení morčat.

Dále patří poděkování všem, kteří se podíleli na doprovodném programu – Blanka Filipiová a Týna Stránská, které zajistily výstavu teddy králíků, chovatelky ježků - Monika Rousová a Magda Rudolfová, chovatelé činčil - Jitka a Jiří Šenfeldovi, Jana Vodrážková a její králičí hop, Bára Můdrá a její tým psí školy.

Děkuji všem sponzorům, kteří věnovali sponzorské dary oceněným – generální sponzor ASAN a Tommiland, Nutrin, JLP produkt, Petr a Lenka Bezděkovi – doprava drobných zvířat, JR Farm, Pan Malina, Profibed, Chs z Poříčí, Cavy de Lunear. Dále děkuji Městu Cheb za podporu akce a DDM SOVA za poskytnutí tak úžasných prostor pro tuto akci.

V neposlední řadě děkuji všem vystavovatelům, kteří se zúčastnili letošních výstav, speciální poděkování patří zahraničním vystavovatelům, kteří i přes dalekou cestu přijeli až do Chebu. Vážím si toho!

Bohužel ne všem mohu poděkovat. Domluvený mediální sponzor Chebská televize si nenašel za celý víkend čas na natočení krátké prohlídky letošní výstavou. Proto se tímto také omlouvám vystavovatelům, že, bohužel, nenaleznou slíbenou reportáž.

Během každoročních příprav na výstavy si říkám, že už to moře práce, co je za tím, nechci znovu absolvovat, protože vše není vždy podle vašich představ a kolikrát je nutné čelit problémům, které vám zkříží cestu a vy je musíte chtě - nechtě vyřešit, aby to celé dopadlo dobře, ale když pak vše dopadne tak, jak má a slyšíte kladné ohlasy a vidíte stálý zájem návštěvníků, tak to je to, co mě motivuje jít dál a dál.

Všem moc děkuji a ještě jednou děkuji!!! Budu se na Vás všechny těšit v červnu 2017!!!

Milan

Generální sponzor

logo_asan_logo

Generální sponzor

Tisk

IMG_9175IMG_9205IMG_9270IMG_9284IMG_9318IMG_9382IMG_9598IMG_9602IMG_9609IMG_9614IMG_9621IMG_9627IMG_9668IMG_9733IMG_9735IMG_9749IMG_9757IMG_9762IMG_9768IMG_9774IMG_9776plagat_sponzori (2)WP_20160514_12_17_12_RichWP_20160617_21_12_12_ProWP_20160617_21_12_20_ProWP_20160619_07_54_57_Pro

Rok se s rokem sešel a s ním přišla i 5. Výstava krátkosrstých morčat, tentokrát obohacena o standard B. Toulcův dvůr v Praze přivítal 54 vystavovatelů, kteří se pochlubili celkem 184 morčaty. Ve standardu A byla zastoupena všechna plemena, která český standard uznává, tedy hladké, anglický i americký crested, US teddy i švýcarský teddy, rex a rozeta. K vidění bylo 137 zvířat, přičemž nejvíce zastoupeni byli tradičně hlaďáci, kterých bylo vystaveno 48.

Standard B byl obeslán 35 skinny morčaty a mazlíků bylo celkem 10. Dva přihlášení cuyové se bohužel na výstavu nedostavili.  Ani tento rok nechyběla morčata na prodej.

Posuzování standardu A a B se ujali čtyři posuzovatelé, jmenovitě Mgr.et Bc. Andrea Kroftová, Mgr. Anna Prikrtová, Petra Tomášková a Ing. Petr Tejml. Standard C posoudila adeptka na posuzovatele Nikola Moser.

Plemena hladké, anglický crested, US teddy a skinny byla rozdělena do věkových kategorií "baby, junior a adult" a v každé z nich byla oceněna tři první místa. Tři místa napříč třídami byla udělena v plemenech americký crested a rozeta a po jednom celkovém vítězi získala plemena rex a švýcarský teddy. Vyhlášeni byli i tři nejlepší mazlíci. Oceněni byli i tři vítězové mezi krátkosrstými baby, juniory a adulty, tři nejlepší bezsrstí, nejlepší satén, nejlepší jednobarevné i vícebarevné morče, nejlepší morče s kresbou a nejlepší morče aguti a argente. Odměněna byla i nejlepší chovná skupina a nejlepší kolekce. Nezapomnělo se ani na páry, kterých bylo přihlášeno celkem 14 a o první tři místa si to mezi sebou rozdali v extra soutěži, kdy se všichni prezentovali na stole najednou a vítěze vybral posuzovatel Petr Tejml bez ohledu na dosažené body z posouzení. Ze všech vystavených morčat pak vzešel vítěz jak ve standardu A (Aqua Anubis, hladké, zlatá) , tak ve standardu B (Carrie Isobell, skinny aguti šedá).

Závěrem děkujeme všem sponzorům i všem ochotným pomocníkům, kteří opět neváhali a přiložili ruku k dílu clip_image002.

cenysoutěž párůbis_bbis Akokardy

Podkategorie