Pro letošní tradiční "speciálku" přijali pozvání opět zahraniční posuzovatelé. Standard A krátkosrsté posoudí Anniken Kjaernet a Standard A dlouhosrsté, standard B a C Travis Finkle.

Věříme, že se máme opět na co těšit a tak Vám již s předstihem přinášíme malé seznámení s Anniken a Travisem.

Norská chovatelka a posuzovatelka morčat Anniken Kjaernet si pořídila svého prvního morčecího kamaráda v roce 1992. Jejich chovem se začala zabývat od roku 2001. Chovatelskou stanici – Cavia Harmonia – si Anniken založila v roce 2003. Ve svých chovatelských začátcích pracovala s plemeny hladké (černé, černý dalmatin) a US teddy. Později se začala věnovat i hladkým čokoládovým himalaycům. Certifikovanou posuzovatelkou morčat Norské asociace morčat se stala v roce 2006. Ve své snaze dozvědět se více o rozdílech v hodnocení jednotlivých plemen i o plemenech samotných, Anniken v době, kdy se školila jako posuzovatelka, rozšířila svůj chov o mnoho dalších plemen. V současné době chová hladké černé, bílé, krémové, buff, šafránové, dalmatiny, himalajce, morčata s tříslovou kresbou, aguti černé/bílé; anglické crestedy v různých barvách; US teddy; skinny a několik morčecích mazlíčků. Kromě toho, že je aktivní posuzovatelkou, Anniken organizuje výstavy, je pokladníkem klubu a také členem redakce klubového časopisu. V zahraničí posuzuje 3-4x do roka. Říká: “Je to koníček, který mě hodně naučil a díky kterému jsem získala hodně nových kamarádů. Je skvělé mít takové hobby, které se mnou sdílí tolik lidí bez ohledu na věk, profesi a původ.”

alt

Washingtonský rodák Travis Finkle chová králíky a morčata již více jak dvacet let. Za tu dobu se v jeho chovatelské stanici vystřídalo více než sedm plemen morčat. V současné době chová černé americké crestedy, černé hladké a hladká morčata s kalifornskou kresbou. Certifikovaným posuzovatelem morčat American Rabbit Breeders Association se Travis stal v roce 2007. Na Marylandské univerzitě získal bakalářský titul v oblasti biotechnologie a genetiky zvířat a v roce 2015 získal u American Cavy Breeders Association titul Master Breeder. Kromě Spojených států Travis posuzoval morčata i v Kanadě, Švédsku, Dánsku nebo exotickém Thajsku. Právě v Thajsku se velkou měrou podílel na založení prvního klubu morčat. “Vzdělání je klíčem k úspěchu” je motto, kterým se Travis stále řídí a kterým získává nové “morčecí fanoušky”. S Travisem se mnozí znáte již z loňské speciálky, kde posuzoval všechna krátkosrstá plemena.

alt

Pokud se chcete s Anniken a Travisem setkat, určitě si nenechte ujít jejich posuzování morčat na 18. Speciální výstavě morčat v Praze 11. - 13.8.2017.