Aktuální standard plemen a barevných rázů morčat si můžete stáhnout na www.rodent.cz

http://www.rodent.cz/ke-stazeni.html 

Jedná se o nežádoucí délku srsti v koruně.

DSC_1695

Jedná se o napadení vnějším parazitem.

_POR2599_POR2615

Poškození ucha vzniká mechanicky, například o různé předměty v ubikaci nebo od dalšího zvířete.

DSC_6218DSC_6220 

Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat na jednom uchu či obou.

Jedná se o genetickou vadu. Může se vyskytovat jedna či dvě žlázy navíc, fyziologicky má mít morče dvě mléčné žlázy.

DSC_5945

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začínající chovatele, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.

Toto jsou případy, kdy by se narodila mláďata zdravá, ale nestandardní

U těchto nevhodných křížení neplatí stoprocentně, že se vždy narodí nestandardní zvířata. Často se mohou narodit krásná morčata výstavních kvalit, ale jejich další použití v chovu pak může opravdu „nadělat paseku“

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začátečníky, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi. 

 Toto jsou případy, kdy došlo ke zmetání nebo postižení mláďat.

Pokud chováme morčata, jistě jsme si už všimli, že se morčata mezi sebou dorozumívají.  Morčata se mohou dorozumívat zvukem – zvukové dorozumívání,  pohyby těla – optické dorozumívání , a také pachově – chemické dorozumívání. Na následující stránce se Vám pokusím přiblížit co nejvíce informaci o řeči morčat.

Standardy se dělí na : 

Standard „A" - to jsou všechna uznaná plemena,

Standard „B" - to je tzv. předběžný standard, na překlenovací období jsou sem zařazena plemena/barvy, která byla teprve předběžně uznána ( překlenovací obd. bývá zpravidla 2 roky)

Standard „C" - ten je pro mazlíčky, morčátka např. i ze zverimexů, ta, co nemají správné barvičky, správnou délku srsti anebo sem tam nějaký ten vírek navíc, nemají ouška předpisově klopená a mají rypatý čumáček.

V minulých dnech proběhl na Českém Rozhalsu rozhovor se zástupci chovatelské stanice Kvik z Rychnova nad Kněžnou - Jiřím a Ivanou Dobiášovskými. Záznam rozhovoru můžete vyslechnout zde http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player.html?id=00785906&br=64&s=
Nemoci se u morčat vyskytují stejně jako u lidí nebo jiných zvířat. Tento článek není o tom, které nemoci může morče chytnout a kolik léků jim na tu nemoc dát. Ani bych to nevěděl, protože nejsem na toto vystudovaný. Proto to hlavně píši z pohledu laika, aby to každý pochopil. Tento článek je vlastně o tom, jak těm nemocím předcházet, co nemoci způsobuje a přehled nejčastějšího onemocnění u morčat. K tomu se dostáváme v tomto článku.

Morčata jsou od přírody společenská. V přírodě obývají skupiny 5-10 morčat, která je vedena jedním samcem a kolem sebe má samice s mláďaty. Ale jak je tomu v domácím chovu, kolik morčat můžeme mít v ubikaci a jakého pohlaví ? A také jestli se může morče kamarádit s jiným zvířetem.

V prvním článku jsme se zaměřili na to, co vlastně by měl člověk zvládnout, aby mohl své morčátko vystavit a nyní, když už jsme s tímto seznámeni, se popošoupneme o trošku dál.

Chtěla bych se zaměřit na výstavní a chovná morčátka, čili standardní. Standardní podle toho, že pro morčata je dán sborem posuzovatelů morčat a následně schválen ÚOK chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců „Standard plemen a barevných rázů morčat“, stejně tak jako tomu je u jiných čistokrevných zvířat.

Když morčátkům zajistíme bydlení, ve kterém budou moci bydlet, budou mít co jíst, měli bychom také vědět, jak správně pečovat o morče, jak mu stříhat drápky, jak ho dle potřeby vykoupat a mnoho dalšího, které je nutné proto, aby bylo právě to Vaše morčátko spokojené a cítilo se u vás dobře

Morčátko stejně jako člověk, musí mít svůj domov, aby mělo kde bydlet. V přírodě je pro morčat jejich domovem určité teritorium, které obývají,  u chovatele je jejich domovem zas ubikace.

Morčata potřebují dodávat energii stejně jako jiné organismy. Energie se získává z potravy. A jsme u nejoblíbenějšího tématu morčete a tím je jídlo. Někdy můžeme pozorovat, jak morčata labužnicky jedí. Sám si myslím, že morčata si potravu vychutnávají a nejsou uspěchaní jako někteří lidé. V tomto článku se dozvíte spoustu všedních, ale i zajímavých informacích o tom co morčata jedí.

Asi každý začínající chovatel, si položí otázku, jak je to vlastně s rozmnožováním morčat. Kdy má připustit svojí samičku ? Kolik bude mít mláďat ? Jaká rizika nás přitom čekají ? To všechno a nejen to by si měl chovatel osvojit. Pro každého chovatele je radost vidět rodit samičku, jak se stará o mláďata. V tomto článku se dozvíme vše o rozmnožování morčat.

Prostudovala jsem si na internetu několik článků, které se týkají příbuzenské plemenitby. A i když převážně vycházejí z chovu psů či koček, myslím si, že obecné poznatky se dají použít i pro chov morčat.


Příbuzenská plemenitba je mezi chovateli často diskutovaný problém. Někdo ji bez rozpaků využívá, jiný se staví nekompromisně proti. Nejlepší je asi jakási střední cesta: příbuzenská plemenitba ano, ale pouze v rozumné míře a pouze tam, kde je pro chov přínosem. Pokud někdo chce v chovu příbuzenskou plemenitbu použít, měl by si být vědom všech možných kladů i záporů.

Jednoho dne se rozhodnu, že bych se ráda zúčastnil/a se svým morčátkem výstavy. Co vlastně musí splňovat člověk, aby mohl své morčátko vystavit, tak to jsem se Vám pokusila přiblížit v tomto článku.

  1. Musím být aktivním členem Českého Svazu Chovatelů  (platící řádně příspěvky), nemusím být konkrétně členem Základní Organizace Chovatelů Morčat a jiných drobných hlodavců (dále jen ZO). Členem ZO může být každá fyzická osoba, která je majitelem, nebo chovatelem morčat, nebo jiných drobných hlodavců a dále fyzické osoby, které morčata, nebo jiné drobné hlodavce nevlastní, ale mají zájem o chov a jsou jejich přátelé.
  2. Nemusím mít chovatelskou stanici,ale budu člen ČSCH (dostanu průkaz a budu poctivě lepit členské známky :o) ) ale holt budu platit členské příspěvky.
  3. Výhody členství ZO

Původ a historie

(podle Esther Verhoef-Verhallenové Encyklopedie králíků a hlodavců)
Pochází z jižní Ameriky. Původ je odvozován od divokého morčete (Cavia aperea f. porcellus) žijícího v Andách Původně bylo domestikováno Inky pro maso a to již 1000 – 500 let před naším letopočtem. Když Jižní Ameriku na počátku 16. století objevili Španělé, setkali se s těmito zvířátky jak v domech zdejších obyvatel, tak okolo nich. Kromě původní barvy zlaté aguti existovali už tenkrát jiné barvy a zvířátka byla poměrně ochočena. Nikde není uvedeno, kdy přesně se morčata dostala do Evropy. Zprávy o tom si protiřečí, některé tvrdí, že první morčata si s sebou přivezli už na počátku 16. stol. Španělé, jiné uvádějí, že je do Evropy dovezli až mnohem později angličtí mořeplavci.V každém případě je jisté, že se tato zvířata chovala v různých zemích Evropy už na počátku 18. století. Pro maso se v Evropě morčata nevyužívala, většina se dostala do laboratoří, anebo se stala oblíbeným domácím zvířetem pro děti. 

Před každou výstavou je třeba se zvířeti patřičně věnovat. Nestačí ho jen vyndat doma z klece a přemístit do klece výstavní. O každé výstavě, které se můžeme zúčastnit jsme informováni dostatečně včas, abychom na to naše morče řádně připravili. Pokud chceme mít šanci na dobré umístění (zvláště u dlouhosrstých plemen), musíme o morče dobře pečovat průběžně, nestačí ho jen den před výstavou vykoupat a myslet si, že jsme tím skončili.
 {rokzoom}images/stories/Vystavy/nachpos1.jpg{/rokzoom}

clip_image002[4]

Před pár lety, když se u nás začalo objevovat bezsrsté plemeno skinny, neměl skoro nikdo ponětí o tom, že skinníci, nejsou jediná holá morčátka. Přesto však pár nadšenců importovalo další nahatá morčata – baldwiny - a to až z dalekých Spojených Států Amerických, kde byli vyšlechtěni.

crested.jpg

Saténová struktura se vyskytuje ve všech plemenech, barvách a kresbách.

Díky saténovému faktoru je každý jednotlivý chlup dutý a tenčí. Z tohoto důvodu se světlo odráží na srsti jiným způsobem, barvy se zdají tmavší a intenzivnější a vzniká brilantní lesk.
Přestože jsou jednotlivé chlupy v saténové struktuře velmi tenké, jemné a hedvábné, musí být srst hustá s rovnoměrným saténovým leskem.

alpaka.jpg Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká „pony“. Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy).

 

merino.jpg Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

 

texel.jpg Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy.

 

peruanec.jpg Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku.Této ofině se říká „pony“. Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy).

 

coronet.jpg Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

 

seltie.jpg Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy.

 

chteddy.jpg Plemeno Švýcarský teddy je typické polodlouhou srstí, jejíž délka je asi 6 cm. Souměrně dlouhá srst je hustá, měkká a krepovitá, roste kolmo od těla. V srsti tohoto plemene nejsou žádné rozety ani pěšinky. Tolerována je pouze čelní rozeta, která se v dospělosti v husté srsti opticky ztrácí.

 

usteddy.jpg Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety(vírky) nebo pěšinky dělící srst. Americký teddy je vzhledově totožný s rexem, rozdíl je pouze genetický.

 

rex.jpg Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst.

 

rozeta.jpg Na tomto plemeni jsou charakteristickým znakem rozety (vírky), které jsou pravidelně rozloženy po celém těle. Každý vírek musí být kruhový,dostatečně velký a otevřený, vychází z jednoho bodu, který není větší, než špendlíková hlavička. Nesmí být zdvojený, či ubíhat do pěšinky. Morče má mít 8 rozet a to v následujícím rozložení: 4 rozety tvoří pás kolem těla (2 jsou na hřbetě z obou stran páteře a 2 jsou na bocích). Další 4 rozety jsou na zadní části těla (2 na kyčlích a 2 na zadečku zvířete). Na čele mají rozetová morčata nepravý vírek, který zarůstá a chloupky rostlé dopředu tvoří ofinku. Ramenní rozety jsou žádoucí, ale vyskytují se jen u některých zvířat, nejsou nutné. Žádoucím nadstandardem jsou rozetky nad nosem, nebývají však pravidlem. Na tvářích roste srst směrem dopředu.
Mezi jednotlivými rozetami se tvoří hřebeny. Hřebeny mají být rovné, vzpřímené a pevné a jsou umístěny takto: Centrální hřeben podél páteře od límce na zadek, dva postranní hřebeny rovnoběžně s centrálním po každé straně, límcový hřeben přes ramena kolmo na centrální a zadní hřeben nad boky a zády rovnoběžný s límcovým. Mezi hřebeny nemají vznikat žádné meziprostory.
Srst tohoto plemene je hrubší a není delší než 3,5 cm.

 

amcrested.jpg

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu, nepřesahuje délku 3 cm. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky. Americký crested má jediný rozdíl a tím je odlišné zbarvení čelní rozety. Tato tzv. koruna je vždy v bílé barvě a tak ostře kontrastuje s ostatní barvou srsti.

Americký crested je povolen ve všech barvách standardem uznaných jednobarevných morčat.

 

crested.jpgSrst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu, nepřesahuje délku 3 cm. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

 

Toto nejstarší plemeno morčat se vyznačuje souměrně krátkou přiléhavou hustou srstí bez přesahujících delších chlupů. Srst je hladká, lesklá bez jakékoliv struktury a nepřesahuje délku 2,5 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst. Plemeno je povoleno ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Hrubé vady: delší srst než povoluje standard, jakékoliv pěšinky nebo vírky, odstátá srst na lících nebo výrazně spadající srst na bocích

 

STANDARD A

 

KRÁTKOSRSTÁ PLEMENA

DLOUHOSRSTÁ PLEMENA

Rovná srst

Jiná struktura

Rovná srst

Jiná struktura

Bez vírů

 hladké

 rex

 sheltie

 texel

 americký teddy

 švýcarský teddy

Čelní vír

 anglický crested

XXX

 coronet

 merino

 americký crested

2 víry na zádi

XXX

XXX

 peruánec

 alpaka

8 vírů po těle

 rozeta

XXX

XXX

XXX

Všechna morčata jsou také uznána v saténu

STANDARD B

OSRSTĚNÁ PLEMENA

BEZSRSTÁ PLEMENA

Cuy – obří vzrůst, plemena viz. Standard A

skinny

 

baldwin

Všechna morčata s kresbou mají od narození konečné rozdělení barev, kromě himalájské (ruské) kresby, u které se mláďata narodí bílá a teprve později se vybarvuje kresba.

Barevná morčata dělíme podle počtu barev na dvoubarevná (bicolor) nebo tříbarevná (tricolor). Barevné kombinace jsou možné ve všech standardem uznaných barvách. Vždy je třeba dbát na to, aby méně zastoupená barva zasahovala 25 % plochy těla u dvoubarevných, a 20 % u tříbarevných morčat. Pokud tomu tak není, jedná se o hrubou vadu.

Solid nemají oproti běžným aguti žádný břišní pruh, který by se viditelně odlišoval od zbytku těla. Ticking se táhne rovnoměrně přes celé zvíře, co nejblíže k očím. Nohy jsou v základní barvě. Další zvláštností je, že solidi se rodí víceméně jednobarevní a ticking se vyvine teprve později. Celkový dojem je vždy tmavší než u srovnatelných běžných aguti.

Zbarvení aguti pochází z původního, divokého morčete. Je charakteristické tím, že je složeno ze dvou barev, základní spodní barvy a krycí barvy. Každý jednotlivý chlup je rozdělen do tří barevných zón. Chlup od kořínků má základní, spodní barvu, následuje kroužek krycí barvy a zakončen je tmavou špičkou spodní barvy. Do barev aguti patří barvy se spodní barvou černou a čokoládovou, do barev argente se spodní barvou lila, béžovou a slate blue (břidlicovou). Výjimku tvoří lila zlatá argente, která se též nazývá lososová aguti.

U jednobarevných morčat je třeba dávat pozor, aby byla spodní i krycí barva stejná, bez výrazného zesvětlení. Barva na břiše může být poněkud světlejší a matnější. Lehké zesvětlení spodní barvy se připouští. Celé zvíře má být co nejrovnoměrněji zbarveno beze skvrn, stínování a bez příměsi jinak barevné srsti.

Morčata barvy TAN, FOX a LUX mají odlišnou barvu břicha, znaky okolo očí, nozder, přední a vnitřní části uší a spodku brady, kde je barva ve tvaru trojúhelníku. Znaky na hlavě jsou dostatečné, ostře ohraničené a nespojují se. Barva břicha je celistvá, neprokvétá. Vystupuje na boky co nejvýše, kde pozvolna přechází v barvu těla. Boky a slabiny prokvétají dvoubarevnými chloupky, jejichž spodní část je shodná s barvou těla a zbytek je v barvě kresby. Tyto dvoubarevné chloupky jsou též na břiše. Barva břicha zasahuje i na vnitřní strany tlapek a na prsty.

Morčata mají 32 chromozomů, které nesou jednotlivé geny. Z genů které ovlivňují vlastnosti plemene je zatím známo 11 genů ...

Genetika – věda studující zákonitosti dědičnosti a proměnlivosti organismů a schopnost organismů předávat své vlastnosti na potomky