Plánované výstavy

Termíny výstav jsou převzaty z webu vystavy.klubmorcat.cz. Pokud pořádáte výstavu, zadejte událost nebo výstavu na vystavy.klubmorcat.cz, bude zde automaticky uveřejněna

Výstavy

facebook titulkaPNG

První mezinárodní setkání chovatelů morčat v tomto roce hostí Toulcův Dvůr - Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy, Kubatova 32/1, Praha 10 – Hostivař, 102 00 – v sobotu 5.1.2019 od 10:00 do 17:00.

Devět posuzovatelů bude vybírat nejlepší morčata 6th Winter Double Cavy Show 2019. K vidění budou morčata krátkosrstá, dlouhosrstá, bezsrstá a dokonce i obří morčata plemene cuy. Posuzováni budou i morčecí voříšci.  79 chovatelů přiveze na výstavu cca 300 morčat, z nichž některá budou i na prodej. Bude možné zakoupit krmivo, pamlsky nejen pro morčátka, ale i pro psy a kočičky od našeho partnera Vafo Praha s.r.o (Brit), vaši mazlíčci si budou moci ustlat v Pelíškách  od Markétky. Na setkání se budete moci seznámit i s chovem barevných variet potkanů pod Specializovanou organizací chovatelů potkanů ČSCH, z.s. a možná se na nás přijede podívat i Luky (Ara ararauna). K prodeji budou i propagační trička s logem Specializované organizace chovatelů morčat. Tak hezkou podívanou!

Na setkání bude možní platit v hotovosti členské příspěvky na rok 2019 do ČSCH, z.s. - SO chovatelů morčat a SO chovatelů potkanů.

Za šíření výstav mezi veřejnost nám pomáhá 

 

kudyznudy RGB

Vážení chovatelé,

 
srdečně vás zveme na 10. Vánoční výstavu ušlechtilých morčat, která se uskuteční 2.12.2017 v Kulturním domě Lola v Olomouci. Těšit se můžete na spoustu krásných morčátek, pohodovou atmosféru, přátele, svařáček a dobrůtky.
Přihlašování bude otevřeno 23.10.2017 ve 20:00 .
 
Posuzování se ujme Petra Tomášková a Petr Tejml.
 
Tešíme se na Vás!
 
 
 
 
 

Vážení chovatelé,
srdečně Vás zveme na 5th WINTER DOUBLE CAVY SHOW 2018 v Praze. Jedná se o dvojvýstavu, která proběhne formou TISCHSCHAU. Morčata během výstavy získají hodnocení od 2 posuzovatelů, ze součtu výsledků bude sestaveno pořadí vítězů jednotlivých plemen.

Morčata budou tedy vystavena ve Vašich vlastních přepravkách či boxech, dbejte tedy prosím na jejich pohodlí, rovněž i podestýlka, krmení a napájení bude ve Vaší režii, takže svým morčátkům budete moci poskytnout přesně to, na co jsou zvyklá.

Morčata standardu A budou hodnocena bodově podle Evropského standardu (pro udělení CAC je nutné získat 95 a více bodů). Morčata standardu B a C budou hodnocena podle českého standardu platného k 1.1.12016 (pro udělení CAC ve standardu B je nutné získat 96 a více bodů).

Standard A a B budou posuzovat: Daniel Dawid Banasiak, Nikola Moser, Petra Tomášková, Petr Tejml, Denisa Vítková a další posuzovatelé na základě přihlášeného počtu morčat.

Věříme, že se sejdeme v hojném počtu a první výstavu v novém roce si náležitě užijeme.

Výstavní podmínky
Registrace na výstavu

 

Bundesspartenleiter der Sparte Meerschweinchen in Österreich

Plaickner Christian, Triftmeisterweg 5, D-83435 Bad Reichenhall

Mobil: 00436645192859 email:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Geschätzte Züchterinnen und Züchter von Rassemeerschweinchen,

hiermit erfolgt die offizielle Einladung des Verbandes der Österreichischen Rassekleintierzüchter zur Rassebezogenen Europaschau für Glatthaar, Rauhaar und Langhaarmeerschweinchen vom 16. + 17. Dezember 2017 in den Messehallen der Stadt 4600 Wels, in Oberösterreich.

Diese Veranstaltung ist für die gesamte Rassemeerschweinchenzucht im In- und Ausland richtungsweisend, da ein internationales Preisrichter-Gremium zum Einsatz kommt.

Die Rassebezogene Europaschau für Meerschweinchen ist an die nationale Bundesschau des RÖKs mit den Sparten: Kaninchen, Meerschweinchen, Geflügel, Tauben und Vögel und erstmals mit Chinchilla angeschlossen.

Auch der Austragungsort Wels ist mit seinem Messegelände bereits weit über Grenzen hinaus bekannt. Wels ist von allen Seiten über die Autobahn leicht erreichbar.

Die Ausstellung findet vom 16.-17. Dezember statt.             

Meldeschluss ist: Freitag der 27 Oktober 2017

Einsetzen der Tiere: Dienstag den 12. Dezember 2017 von 16:00 bis 20:00 Uhr

Bewertung: Mittwoch 13. Dezember 2017 und Donnerstag 14. Dezember 2017

Offizielle Eröffnung: Samstag 16.Dezember 2017 um 10:00 Uhr

Öffnungszeiten: Samstag, 07:00-17:00 Uhr und Sonntag, 08:00-14:00 Uhr

Meldepapiere über: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. oder auch online über www.kleintierzucht-roek.at möglich.

Edv: Brigitte Silberbauer Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Als Kontaktperson stehe ich euch gerne unter Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. zur Verfügung.

Poslední letošní česká výstava, 2. Vánoční výstava ušlechtilých morčat v Olomouci, se uskutečnila opět v pavilonu A na výstavišti Flora Olomouc a tentokrát v Mikulášském termínu 5. 12. 2009.  Opět při Mezinárodní výstavě koček.

A protože byl Mikuláš, chtěli jsme vystavovatelům také trochu nadělit. Přehlédli jsme, kdo byl hodný a kdo ne, takže všichni dostali milý balíček. Našli v něm perník, jablíčko, ořechy a krásnou magnetkou, za které moc, moc děkujeme chs AndyMar. Také nemohlo jako dodatek ode mě (chs Cavia Ania) chybět perníkové morčátko.

Celá přejímka proběhla v klidu a bez problémů, sice se trochu protáhla, ale výstavu dělám kvůli vystavovatelům a přeci ji neutnu přesně v 9:00 a opozdilcům neřeknu, že mají jet domů. To se u nás asi nestane. Z vlastní zkušenosti vím, že kolikrát je opravdu těžké se na výstavu z/do  některých končin dostat včas.

Po přejímce začaly souběžně s posuzováním také registrace morčat (Andrea Kroftová), u kterých byla celý den nekonečná řada.

Posuzování se ujali opět Denisa Vítková (Peruánci, Šeltie, Coroneti), Petra Švarcová (Texel, Merino, Alpaka, Lunkarya-peruánec, Cuy, Skinny, Baldwin) a Petr Tejml (Hladké, Angl. a Am. Crestedi, Rexové, Us Teddy, Ch Teddy). Práce měli až nad hlavu, protože letos se sjelo na 300 morčat standardu A a B. O asi 40 mazlíčků se postarala velmi přísně Lenka Fuksová.       

Posuzovatelé měli od rána nachystáno občerstvení (aby nepadli vyčerpáním) a ostatní vystavovatelé se mohli těšit na zákusky a výborné buchtičky od chs Od Bejbinky.

Posouzení končilo kolem půl šesté večerní a po malých zmatcích s vyhledáním vítězných párů se malinko po šesté vyhlašovalo. Vítězná morčata a jejich majitelé si odnesli krásné ceny v podobě krmiva a steliva a na vítěze hlavních cen čekaly navíc přepravky, domečky a na vítěze výstavy navíc klec. Vítěz výstavy také dostal pohár a cenu od Polského klubu chovatelů morčat MSMSM. Což mne velmi mile překvapilo a moc jim za to děkuji.

Samozřejmě za všechny ceny velmi děkuji našim štědrým sponzorům, kterými letos byla společnost ASAN CZ s.r.o, která kromě krásných cen na hlavní místa darovala také podestýlku ASAN, takže morčátka měla veškerý komfort bez mokrých zadečků. Dále to byla společnost ALMIKA, AKINU, ROBIMAUS, AVEFLOR, BENGALSHOP, ADAKAM, BIOKRON, AVICENTRA, U MLSNÉHO KOCOURA, ZO CHOVATELŮ MORČAT, chs DAVER,            chs ANDYMAR a chs  Z MORČAT NA ÚTĚKU, která udělila cenu za Největšího pohodáře.

Ještě jednou sponzorům velmi děkujeme!

Nakonec výstava dopadla dobře, i když letos byla pro mne velmi náročná a chvíli jsem i uvažovala další ročníky nepořádat. Tento rok se při organizaci výstavy sešlo docela dost problémů a bylo to těžké. Velmi si ale cením pomoci holek z chs Hoblinka, chs LadyAnn,  chs Inkognito, chs Morumotto a holkám Evě Štursové a Katce Arwen za jejich pomoc při chystání a skládání klecí. Bez nich bychom to asi nezvládli.

Taky moc děkuji všem, kteří zapisovali u posouzení, dělali prodej a nosili morčátka posuzovatelům. Moc děkuji!

Poslední věc, kterou bych chtěla zmínit je.. .. Zkrátka mezi námi, chovateli, se najdou i lidé, kteří než aby člověku, jinému chovateli, kterého nemusí, řekli, že jim něco vadí a chovali se jako lidé, raději ublíží morčeti. Za lidskou pošetilost aby trpělo morče?  A to si říkají chovatelé. I kdyby byl chovatel sebevíc nenáviděný, raději mu to řeknu, než abych ublížila jeho krásnému morčeti, které za nic nemůže. Vždyť je to skoro to samé morčátko s hladovým bříškem a plandavýma ušima, které máme všichni doma.

 

17. 11.2009 - 1. den

Vážení vystavovatelé, přátelé morčat,

pomalu přicházejí informace ze Slovenské Nitry, kde začíná startovat letošní Evropská výstava drobného zvířectva. Čeští zástupci na výstavě - Andrea Kroftová, Martin Krofta a Petr Tejml hlásí : o všechna morčata je postaráno, všichni mají podestýlku - hobliny Tierwohl, seno, granule, směs, jablka, okurku, mrkev (tmavá morčata) a napáječku. Morčata jsou umístěna v komerční části, která je vytápěna na pokojovou teplotu. Všechny klece jsou vybaveny plastovými výztužemi, aby morčata nehlodala mříže (dovezeno z Rakouska).

Všem českým vystaveným morčatům držíme palce.

PS: Jedno morčátko muselo být umístěno do karantény. Při odpolední prohlídce byl zjištěn hnisavý výtok z očí.

 

18. 11.2009 - 2. den

Všechna morčátka z výstavní expozice jsou v pořádku.

Morčátko v karanténě se po aplikaci očních kapek na jednom oku mírně zlepšilo, druhé oko je stále zanícené. Z tohoto důvodu nebylo možné morčátko posoudit.

K snídani dostala morčata zeleninový šopský salát, seno a směs, aby se posilnila na svůj velký den.

Posuzování začalo kolem 10 hodiny a trvalo do večerních hodin.

Posuzovali:

Lena Tysk (Švédsko)  - hladké, anglický a  americký crested, us teddy

Helmut Sakac (Rakousko) - dlouháni (mimo šeltie a coronet), rex, rozeta, satén

Petr Tejml (Česká republika) - šeltie a coronet

Naše morčata si nevedla vůbec špatně.  Ceny budou udělovány zítra. Již nyní se většina našich vystavovatelů může těšit na čekatelské kartičky.

V 20:30 jsme spolu s ostatními připravili a podali večerní baštu pro velké jedlíky a "mazlíkům" přečetli pohádku na dobrou noc.

19. 11.2009 - 3. den

Dnes posuzovatelé rozdělovali ocenění a připravovali podklady pro katalog. Čeští vystavovatelé si vedli velmi dobře. Získali jsme nemalé množství z udílených ocenění - čestné ceny, mistry Evropy a Šampiony Evropy.

Všechna morčátka jsou v pořádku.

20. 11.2009 - 4. den

Katalog vytištěn, morčecí část k nahlédnutí i s výsledky, abyste se - vystavovatelé  měli nač těšit.

Všechna morčátka jsou v pořádku.

 

Výsledková listina jednotlivci (EE Nitra 2009 - jednotlivci 105.53 Kb)
Výsledková listina kolekce (EE Nitra 2009 - Kolekce 50.49 Kb)

 

21. 11.2009 - 5. den

Všechna morčata jsou v pořádku.

22. 11.2009 - 6. den

Ve 14 hodin bylo výstaviště uzavřeno a 26. EV ukončena. Všechna morčátkabyla předána v pořádku. Přes 50  morčat odjelo do nových domovů, některá i do zahraničí - Litvy, Ruska, Itálie, Španělska.

Ráda bych touto cestou poděkovala všem našim vystavovatelům a jejich morčátkům za perfektní reprezentaci a popřála hodně dalších úspěchů jak  v osobním tak i chovatelském životě.

Dále bych ráda poděkovala všem vystavovatelům, kteří v úterý pomáhali s přípravou  a  v neděli až do samého konce s bouráním  a úklidem expozice. Díky moc, byli jsme moc fajn výstavní tým a moc si vaší pomoci vážím.

Andrea Kroftová

Těším se na viděnou na Evropské výstavě morčat ve Švýcarsku.

Výsledky bohdalovských výstav

Kompletní výsledková listina (0910 Bohdalov - výsledky 62.50 Kb)

Dne 26. 9. 2009 jsme pořádali třetí ročník Pardubické výstavy. Samotné přípravy probíhaly takřka půl roku, takže jsme s napětím očekávali, jak se celá akce povede. Připraveno bylo mnoho ne zcela tradičních novinek. Velký ohlas si získala tombola s chovatelskými potřebami, která byla plná hodnotných cen a kdo si koupil lístek, měl téměř jistotu výhry. Celá se vyprodala :-) Žádný vystavovatel od nás neodjel s prázdnou. Každý dostal uvítací balíček s přívěškem, zrním, senem, časopisy ... Byl tu i informační koutek pro začátečníky a obchůdek s chovatelskými potřebami. Ocenění bylo tradiční plus pár netradičních kategorií jako byl senior výstavy, sympaťák volen návštěvníky a 10 čestných cen pro morčátka s oceněním 97 bodů a výše. Morčátka s takovým výsledkem si zaslouží své místo na listině úspěšných. Nechyběl ani dostatek místa na sezení a to nejdůležitější - příjemná, klidná atmosféra. Celou reportáž s fotografiemi naleznete zde: http://morcata.cz/bellis/pce09.html

Velmi nás hřálo na duši, kolik krásných recenzí a ohlasů jsme si mohli přečíst. A nejen přečíst, s pochvalami jsme se setkali už na samotné výstavě. Do letošního ročníku jsme dali opravdu hodně. Stálo to hodně úsilí, ale věříme, že to za to opravdu stálo. Každý vystavovatel i morčátko si od nás něco odvezlo. Doufejme, že plánovaná 4. Pardubická bude minimálně stejně tak pohodová, jako ta letošní. Děkujeme všem za pomoc, i za parádní atmosféru, která zde byla.

Moc děkujeme našim sponzorům:

KD Dubina, CHS Queen Star a Cavia Tan, výrobce sena a podestýlek Pety, veterinární nemocnice Aesculap, výrobce krmiva Apetit, zverimex Sirius, prodej chovatelských potřeb i-Zverimex, Salón Art na Dubině, e-shop krmiva v biokvalitě Anbio, hostinec U Jindřicha, časopis Planeta zvířat, Krmiva pro zvířata Avicentra, Biokron, ZO Českomoravských chovatelů morčat

Ve středu na státní svátek se konala první výstava morčecích naháčků v Toulcově Dvoře. Díky úžasně rychlé reakci Krajské veterinární správy, Městské části Prahy 15, pana Chvátala z Toulcova Dvora, pana veterináře Fialy, vydatné pomoci Andrey Kroftové, sponzorů, a samozřejmě v neposlední řadě kamarádek a kamarádů z řad chovatelů, se mi podařilo výstavu zorganizovat ve velmi krátkém čase. Tímto všem zúčastněným za všechno moc děkuji!

Přihlášeno bylo 80 morčat, 64 skiníků, 4 baldwini a 12 genovek. Morčata posuzovala Andrea Kroftová, která sice byla přísná, ale zároveň i spravedlivá a ještě u toho stíhala dávat cenné rady a vysvětlovat, proč se rozhodla pro to či ono morče. Za sebe musím říci, že to bylo velmi poučné a každý chovatel si tak mohl udělat obrázek o svém chovu. Po posouzení pak probíhaly registrace, tak snad byla spokojenost na všech stranách.

Velmi mile nás na výstavě překvapila vlna návštěvníků, kteří se chodili dívat na naháče od brzkých ranních hodin až do úplného ukončení výstavy. Většina z nich odcházela nadšená díky cenným radám vystavovatelů a také jejich vůli nechat pochovat a pomazlit se s jednotlivými morčátky. Mnozí lidé viděli skiníky a baldwiny naživo poprvé. Většina z nich se zajímala o jejich chov a nevázl ani prodej nabízených morčátek.

Za sebe tedy musím říci, že jsem z výstavy měla docela dobrý pocit. Potěšila mě velká účast vystavovatelů, kteří se sjeli z celé republiky, návštěvnost a především ochota samotných chovatelů, kteří mi pomáhali s nošením, zapisováním, focením a nakonec i s úklidem po výstavě. Ještě jednou moc všem děkuji a těším se na 2. Pražskou výstavu naháčů, která by se měla konat v červnu 2010.

Kateřina Havlenová, CHS od Kazbundy

Kompletní výsledková listina (0910 Toulcuv dvůr - kompletní výsledky 42.00 Kb)

 dsc_7519.jpgdsc_7521.jpgdsc_7536.jpgdsc_7549.jpg

img_3285.jpgVýsledky výstavy v Chotěboři.

Za fotografie veliké díky Markétě Wortnerové :o)

Kompletní výsledková listina (0909 Choteboř - výsledky 39.50 Kb)

Dne 29. srpna 2009 proběhla 1. Okresní výstava morčat v Opavě Kylešovicích při každoroční výstavě králíků, drůbeže, holubů a exotů. Také jste mohli vidět kozy, divoká prasata nebo nutrie. Pořadateli této výstavy byli členové ČSCH Opava Kylešovice, pořadatelka Petra Kokošková. Přihlášeno bylo 60 morčat od 17 vystavovatelů, zavítali k nám i přátelé ze Slovenska. I když nám počasí moc nepřálo a zapršelo, myslíme si, že se 1. výstava v našem okrese vydařila. Součástí výstavy byla opravdu bohatá tombola, kolo štěstí, dětská tombola, hudba, občerstvení a jízda na koních. Zvláštní poděkov&aacut e;ní patří paní posuzovatelce Petře Mydlářové, která byla velmi milá a ochotná. Také nás potěšila vysoká účast návštěvníků - 902 lidí za víkend. Touto cestou bychom se ještě chtěli omluvit za chyby, které se na naší výstavě morčat vyskytly, máme s výstavami ještě málo zkušeností,ale opravdu jsme se snažili a věříme, že příští rok to bude mnohem lepší. Děkujeme všem vystavovatelům, že k nám vážili mnohdy dalekou cestu a těšíme se zase nashledanou.

ČSCH Opava Kylešovice

s6302610.jpgs6302613.jpgs6302620.jpg

Přinášíme výsledky z výstavy, podrobnosti naleznete na stránkách ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců Ústeckého kraje http://www.klubmorcat-ustecko.wbs.cz

 Výstava morčat se konala v sobotu 12. září v sále restaurace „v Ďolíčku" v Chebu - Hájích. Přesto, že se výstava konala na „konci světa", svá morčata představilo 21 chovatelů. Naháčci byli v mírné přesile J. Posuzovala čerstvá inženýrka ekologie Eva Dýnková a atmosféra při posuzování byla velmi uvolněná. Eva nešetřila radami a věnovala každému morčeti maximální pozornost.

Díky štědrým sponzorům jsem mohla připravit i trochu netradiční ceny - malá skleněná morčátka pro vítěze jednotlivých plemen. Vítězové hlavních kategorií - nej krátkosrsté, nej dlouhosrsté, nej pár a nej červenobílé morče - dostali pohárky.

Návštěvníci výstavy byli velmi překvapeni vzhledem vystavených morčat, neboť do Chebu ještě nedorazilo povědomí o tom, že se chovají morčata v různých délkách, strukturách a barvách srsti.

Myslím, že se výstava povedla a doufám, že nezůstane jen u prvního ročníku a že se za rok sejdeme znovu.

 

                                                                                                                      Bára Lochmanová

                                                                                                                      CHS Egeria

Výstavy jsou za námi, nejlepší morčata, potkánci a myšky oceněny.

IMG_2395.jpgLetošní, již 10. jubilejní Speciální výstava morčat společně s 5.Speciální výstavou potkánků a 3.Speciální výstavou myšek byla opravdu velká, tedy alespoň z mého pohledu. Poprvé se podařilo nalézt areál, který by mohl všechny 3 výstavy a spoustu dalšího doprovodného programu pojmout.

Možná trochu ze zákulisí výstav. Tyto výstavy se začaly chystat již v průběhu února letošního roku, byl vybrán výstavní areál - Toulcův Dvůr, který je svým umístěním a charakterem velice dobrý pro výstavy našich mazlíčků. Díky několika neblahým okolnostem byla ta opravdová práce na výstavě započata až na začátku července, nicméně si myslím, že k množství vystavených zvířat (více jak 700) a počtu návštěvníků během 4 výstavních dní se výstava vydařila. Pro posuzování standardu A byla pozvána Anneke Vermeulen-Slik, mj. prezidentka holandského klubu chovatelů morčat, který letos slaví již 55. Narozeniny, chovatelka s více jak 30ti lety praxe a letos je posuzovatelem již 30 roků. Anneke do Čech přicestovala se svou dcerou Nandou Vermeulen (taktéž prezidentka - klubu chovatelů drobných hlodavců v Holandsku).

P1250647.jpgS přípravou vlastní výstavy se započalo již v úterý, kdy byl do areálu navezen veškerý materiál. Po celodenním maratonu přebírání areálu, jednání se sponzory a dalších nutných věcí jsme společně s Martinem Kroftou vyrazili v 16:00 do Kostomlat vyzvednout klece pro morčátka. A co se událo díky chybně podaným instrukcím ze strany ČSCH ? Pro morčata byly připraveny z větší míry klece pro holuby, které nejsou zrovna ideální. Společně jsme procházeli více jak 5000 uskladněných klecí ve stodolách a pracně lovili morčecí klece, ale víceméně se zdařilo. Po příjezdu zpět do Toulcova Dvora přijely i klece z Rychnova nad Kněžnou a skládalo se. Ještě že letos nebyly žádné schody J.

Ve středu ráno se sešel velký počet pomocníků a především díky nim byla expozice připravena včas na přejímku morčat,která začala v 18 hodin. Ve středu na výstaviště také dorazila Anneke s Nandou, aby načerpaly síly.

Čtvrtek byl zahájen přípitkem šumivým vínem, který Vás snad povzbudil do dlouhého dne a hned poté následovalo posuzování standardu A morčat. Doufáme, že se vám volba posuzovatele líbila, Anneke během celé výstavy předávala své dlouholeté chovatelské zkušenosti nám, méně zkušeným a ten kdo Anneke naslouchal, dozvěděl se spoustu dobrých rad a poznámek pro chov a přípravu jednotlivých plemen, která byla posuzována.

DSC_5549.jpgPosuzování se také ujala i Nanda Vermeulen, která společně s Lenkou Fuksovou ohodnotila standard C - mazlíky. Opět si myslím, že Nandina výpomoc při posuzování byla obrovská a čeští chovatelé se mohli dozvědět spoustu nového. Dalším standardem, který byl posuzován ve čtvrtek byl standard B - lunkarya-peruánec a cuy, které provedl Petr Tejml.

V průběhu pátku byli školeni adepti na posuzovatele a to z oblasti morčecí genetiky. Školení vedla Petra Mydlářová

V sobotu následovala další velká morčecí událost - výstava bezsrstých morčat, kterých se sešlo na 80 a posuzována byla Andreou Kroftovou společně s Denisou Vítkovou. Vyhlášení pro naháče bylo pak v sobotu podvečer. Během soboty pokračovali adepti na posuzovatele ve svém vzdělávání - společně s Denisou a Andreou rozšiřovali své znalosti o skinny a baldwin a dále pak s Petrem Tejmlem a Anneke o krátkosrstých morčatech.

P8070006.jpgNeděle se nesla již v duchu příprav na vyhlášení a ukončení výstavy a také proběhla přednáška na téma "péče o srst a kůži morčat" v podání MVDr. Fábikové. Oproti původnímu plánu byla nejprve „zlikvidována" expozice - při pohledu na ten mumraj, který se děl - skvělá práce všech kdo se úklidu účastnil ! Vyhlašování se protáhlo především ze snahy mít ty pro vás co nejlepší a nejkrásnější diplomy, začátek předávání cen byl kolem 17 hodiny a všechna ocenění (více jak 120) byla předána zhruba za 80 minut. Bohužel některá morčátka tento čas trávila venku, což v počasí, které v neděli panovalo nebylo to nejlepší a také se to podepsalo na jejich zdravotním stavu. Nutno podotknout, že vystavovatelé byli upozorňováni, aby svá zvířata umístili uvnitř budovy do ukončení vyhlašování výsledků. Velice nás mrzí, že došlo k takovým potížím, nicméně v průběhu speciální výstavy nedošlo k žádnému úhynu zvířete a veškeré veterinární kontroly byly veterinární správou provedeny a nebyl vytknut jediný problém. Také je nutné říci, že ukončení celé výstavy by bylo ve velice podobném čase, protože by se uklízelo po vyhlášení. A jen pro vaše info, poslední uklízecí nadšenkyně odjížděla z areálu ve 22.15 hod.

Celá výstava byla vlastně ukončena v pondělí, po desáté hodině,kdy Anneke a Nanda vystoupily na letišti v Praze a vydaly se na cestu domů. Loučení bylo velice vřelé a přátelské, přeci jenom naše návštěva společně s námi všemi strávila více jak týden.

--- Anneke and Nanda many thanks for your visit and help one more time !! ---

Velké díky patří především sponzorům, kteří se rozhodli podpořit všechny 3 výstavy a také všem, kteří s výstavou pomáhali - bez této pomoci a podpory by výstava vůbec nemohla být !

Zvláštní poděkování patří Andree Kroftové a její rodině, která do celé výstavy vložila velké úsilí !

Rán bych také poděkoval Petře Křížové za fotografie oceněných morčat.

Gratulujeme všem výhravším morčatům, myškám a potkánkům.

Komentáře k výstavám potkánků a myšek doplníme později.

Těšíme se s Vámi všemi nashledanou na 11.Speciální výstavě morčat, 6.Speciální výstavě potkanů a 4.Speciální výstavě myší, doufejme, že ve stejném areálu Toulcova dvora.

DSC_5532.jpgdsc_5498a.jpgDSC_5528.jpgDSC_5556.jpg

DSC_5559.jpgIMG_2380.jpgIMG_2824.jpgDSC_5773.jpgP1250655.jpg 

DSC_5740.jpg

.  

8. 8. 2009 se v obci Úvalno uskutečnil třetí ročník výstavy potkanů. Všichni vystavovatelé zdárně zvládli nástrahy v podobě objížděk kolem Opavy a nakonec dorazilo téměr 20 vystavovatelů s 66 výstavními potkany ze všech koutů naší republiky a Slovenska.

Výstava byla, stejně jako loňský ročník, umístěna v areálu Jezdeckého klubu Úvalno, o. s., kde bylo pro potkanaře připraveno posezení, možnost koupit si něco dobrého na zub či na svlažení hrdla či podívat se před budovou na přehlídku psů, ukázky agility, prostě "pejskijádu" se vším všudy.

Jakmile byla všechna výstavní zvířata v klecích, uchýlili se potkanaři k hromadnému shlukování a povídání o všem možném i nemožném (Brňáci si k lepší pohyblivosti jazyka pomohli musacou a medovinou;) ) a když už si i na mě stále vrčící čínská naháčka Orchidea přestala zamotávat nohy do vodítka a ulehla ke spánku, mohli jsme začít posuzovat.

Jako první jsme vzali mladé samičky, kde jako nejlepší skončila nádherně strakovaná varieberk samička Gawahir Iletis od Michaely Švrčkové a na druhém a třetím místě se shodným počtem bodů skončily Bonaqua z Hamaku od Tomáše Dvorského a Jalta van Rattenburg od Heleny Beránkové. Nakonec dostala Bonaqua druhé a Jalta třetí místo.

V mladých samcích byl jako nejlepší oceněn černooký siamáček Baobab SunnyRat od Karolíny Kočí, za ním se umístil černý Hephaistos von Percy Barbory Veselé a bronzovou medaili dostal modrý "macek" Halloween Rat4U od Lenky Kočí.

Další na řadě byli mazlíčci. V přehlídce zvířat různých znaků, barev a srstí byla opravdu velmi těžké vybrat to "nejlepší" zvíře, protože velmi krásných potkanů byla spousta. Nakonec se jako nejlepší mazlík samička umístila čokoládová Insignia z Myshakova Michaely Švrčkové, o půl bodu méně získala černá stračenka Piškvorka of Smeagolie od Blanky Lankočí a třetí skončila američanka Pininfarina of NippyLand Petry Zatočilové.

V samcích pak nejvíce zabodovali varieberci a to nejlepší -  Merlin of NippyLand od Martiny Haratíkové, za ním "tzv. o potkaní chloupek" skončil černý varieberk Ikaros z Myshakova od Kateřiny Rážové a bronz získal čokoládový Zekon Iletis Olgy Vašťákové.

V hlavní kategorii dospělých byla pak konkurence zvířat největší. V samicích se sešlo pár velmi krásných oranžových "kousků" a bylo opravdu těžké mezi nimi zvolit ten nejlepší. Jako nejlepší se nakonec ukázala Klotylda of Uhelka Tomáše Dvorského, druhá Meggie z Hůrky Kateřiny Rážové a třetí Bonácia ze Svahu Kateřiny Rážové.

V kategorii dospělých samců byl jednoznačně nejlepším potkanem ruský modrý macek s nádhernou hlavou - Eligor von Percy od Olgy Vašťákové, který získal také cenu absolutního vítěze výstavy. Druhý skončil nádherný černý solid - Caesar of Algernon Kateřiny Rážové a třetí ruský dove Napoleon z Hůrky taktéž od Kateřiny Rážové.

Jako poslední vyhodnocovanou samostatnou kategorií byli fuzzové. Tam se stal naprosto jasným vítězem veliký krásně osrstěný Jango Fett of Uhelka Štěpána Jury, druhý skončil Archimonde od Janii Barbory Veselé a na krásném třetím místě se umístila Růženka of Smeagolie Šárky Moravcové.

Nakonec přišlo na řadu vybrat mezi všemi potkany toho s nejlepší srstí rex - tam se umístil Ruprecht of Smeagolie Olgy Vašťákové. Nejlepším velveteenem se stal Caesar of Algernon Kateřiny Rážové. A protože bylo na výstavě opravdu hodně zvířat s nádhernýma dumbo ušima, rozhodla jsem se udělit i cenu pro nejlepšího dumba - a to Cherubínovi van Rattenburg Heleny Beránkové. Nakonec jsem se rozhodla udělit ještě jednu cenu a to potkanovi, který přestože byl na výstavě - tedy cizím místě, u cizích lidí, obklopen pachem cizích samců, nechal se přímo na posuzovatelském stole "drbat" za ušima, hladit a slastně při tom přivíral očička. Za takovou povahu prostě nešlo nechat ho odejít domů bez ocenění a tak se potkanem s nejlepší povahou na výstavě stal Farrin van Rattenburg Hany Kamarádové.

Po určení vítězů byl konečně čas na naplnění hladových žaludků řízky z místní kuchyně, shlédnutí   psích agility kousků, vyřešení problému s kousnutím a histerickými rodiči, kteří neumí uhlídat vlastní dítě a pak se rozčilují, lekci slušného chování od Grove pro Madlinu fenku a honem zpátky vytisknout diplomy a rozdělit hromadu cen od štědrých sponzorů.

Kolem páté hodiny se konalo vyhlášení výsledků a předání ocenění pro vystavovatele a vítěze, potkanaři si sbalili své svěřence, posbírané ceny a rozjeli se domů.

Speciální poděkování patří sponzorům výstavy - děkujeme moc!

Michaela Švrčková (alias Delfes) - ch. s. Iletis (krmivo, doprava klecí, ceny pro vítěze)

Marie Halamová Pajpachová (alias Mae) - (podestýlka výstavních klecí)

Kateřina Rážová (alias Katy) - ch. s. Ze Svahu (ceny pro vítěze)

Marie Hájková (alias Grove) - ch. s. Grove (ceny pro všechny vystavovatele)

Lenka Kočí (alias Čiky) - (ceny pro vítěze)

Nikol Brabcová Periová - ch. s. Happy Guinea Pig (ceny pro vítěze)

Pomoc při chystání, v průběhu a po skončení výstavy:

Míša (Delfes), Madla (Ylith), Blanka (Blaňulík), Majka (Mae), Majka (Grove), Jonáš, Eliška

Přinášíme výsledky, povídání o výstavě zkusíme co nejdříve :)

Všem vítězům gratulujeme !

Zprávu z výstavy pro vás připravujeme... Přinášíme výsledky

Kompletní výsledková listina (0907 3.a4.Velkolosenická výstava - kompletní výsledky 58.00 Kb)

Zprávu z výstavy pro Vás připravujeme.... Přinášíme výsledky

Další rok je za námi a já s úsměvem vzpomínám na minulé roky, kdy jsem si nedokázala představit, že bychom se dostali k takovému počtu vystavěných morčátek jako bylo letos. Každým rokem se snažíme zlepšit, myslím, že letos měla výstava díky sponzorům velkou úroveň. Bohužel, ale až na návštěvnost

To přisuzuji jednak chybě v termínu – prodloužený víkend a hlavně letos začínaly prázdniny dříve, tak odjelo už dost lidí na dovolené. Ale myslím, že alespoň prodej tentokrát nevázl. Velice mile mě překvapily vystavovatelky skinny morčátek, které se dostavily ve velice hojném počtu (40 zvířátek). Ráno bylo sice v areálu trošku chladněji, ale myslím si, že během hodinky bylo takové teplo, že to morčátka chvíli v boxíkách vydržela.
Bohužel se skinny morčátky nemám žádné zkušenosti a netušila jsem, že se jim dá dát i místo podestýlky papírová podložka pro miminka.

Příště to napravíme, pokud ještě bude zájem u nás skinníky vystavovat. Za počáteční nedorozumění se omlouvám, ale morčátkům se již nějaký ten pátek nevěnuji a nepohybuji se v tom, snad to pochopíte, ty, na které je toto směřováno. Každým rokem se pokoušíme zařadit „do programu“ něco nového a člověk se učí z chyb. Jak jsem již řekla při vyhlašování výsledků, vím, že to nemáme dokonalé, ale myslím, že za ty 3 roky je za námi už vidět kus práce. Celkově se z mého pohledu výstava povedla, ale jsem opět poučená, že pro dobrotu na žebrotu.

Za prvé: jakmile proběhne uzávěrka, nepřibírám další vystavovatele za druhé: ti kteří se letos přihlásili a neomluvili se a chybějí mi díky nim peníze, se kterými jsem počítala do fondu výstavy (nejdřív si vše spočítám, s jakou částkou mohu pracovat a pak nakupuji a zařizuji ostatní). A jelikož mi letos chybí z mých peněz díky těmto lidem, kteří se neomluvili a zbytečně zabírali místa částka 1000,- jsem opravdu znechucená! Být mezi prvními přihlášenými a nebo volat po uzávěrce, jestli Vás ještě vezmeme a vy se neomluvíte, že nedorazíte…příští rok dodržuji striktně pravidla…Uzávěrka je tolikátého a jakmile nebudou peníze na účtu do daného termínu, před výstavou, nebudete zařazeni do katalogu a nebudete mít přístup na výstavu jako vystavovatelé.

A celkově??? Jaký mám z výstavy dojem? Největší milé překvapení bylo, že v půl třetí jsme měli již posouzená všechny morčátka. Posuzovatelky se tentokrát opravdu pilně činily a já jim za to velice děkuji. V půl čtvrté se podařilo vyhlásit všechny výsledky a rozdat ceny a kolem 16:00 hodiny opustili skoro všichni výstavní areál. Ale dál nevím…mám brečet a nebo se smát?? Ani jedno, ale příští rok se těšíme na ty, kvůli kterým dál výstavu pořádáme i když se morčatům už nevěnujeme. Poslední má slova budou patřit těm, kteří nám velice pomohli

Myslím, že VÁS jmenovat nemusím, všichni víte na koho je toto směřované! Patří VÁM mé velké díky. Moc si VÁS za to vážím! A mám vás moc ráda :-D

Krásný zbytek víkendu přeje Petra Borčanyová

Kompletní výsledková listina ke stažení (0907 Česká Lípa - kompletní výsledky 87.00 Kb)

Brněnská výstava ProPet 2009 je úspěšně za námi a všichni jsme si určitě oddechli :). Výstava byla pořádána Ústřední Odbornou Komisí a garantování výstavy vzal na sebe Ing. Petr Tejml. Býti garantem vlastně obsahuje veškeré vyřizování akce s povolanými lidmi, zajišťování klecí a krmení, dohodu se sponzory, prostě vše, aby výstava byla ok jak pro vystavovatele, tak návštěvníky a hlavně pro zvířata. Nicméně bez pomocníků se to pořádat nedá a tak veliké díky dále patří Mgr. et Bc. Andree Kroftové s manželem Martinem, MVDr. Denise Vítkové za veterinární dozor v průběhu výstavy v sobotu a Tereze Šandové za veterinární přejímku morčat v pátek, Ondrovi Výškovi za přípravu informačních dat, Martině Kletečkové za pomoc u prodeje a určitě jsem zapomněla na spoustu z vás, kdo jste pomáhal při prodeji u stánku ZO, vaše pomoc byla vynikající a všichni, kdo pomáhali s krmením chlupáčků si také zaslouží veliké díky :).

Posuzovali 4 posuzovatelé, vedoucí posuzování byl P. Tejml, dále Petra Švarcová, Denisa Vítková a Andrea Kroftová. Výstava byla 3 – denní, morčátka přijela na přejímku již v pátek odpoledne a mohla se zabydlet. Jediným trnem na kráse byla podestýlka, řezaná sláma se ukázala býti opravdu nešťastným řešením, což bylo na zvířatech vidět v sobotu ráno, sláma prostě nedokázala sát a mnozí dlouhosrstí byli mokří. Nicméně již během pátečního podvečera byli k dispozici hobliny a kdo chtěl, mohl pod zvířata dát i tuhle podestýlku, čehož někdo využil, někdo ne.

Posuzovat se začalo v sobotu dopoledne v 9.00 hodin, přesně podle časového plánu a další trošku problém nastal v nosičích morčátek, kterých je skoro na každé výstavě nedostatek a tak další veliké díky patří všem, co se ujali tohoto úkolu a statečně se prodírali mezi již chodícími návštěvníky a mnohdy se museli doslova procpávat s morčátkem v náručí k posouzení.  Skončeno bylo příjemně na čas a tak se již člověk mohl z připevněných posuzovacích lístků v sobotu dozvědět, jak které morče dopadlo a zjišťovat si své konkurenty J a radovat se z případných výher :).

Neděle byla zaměřena na vyhlášení výsledků, začínalo se ve 14 hodin a vyhlašování se ujal Ondra Výšek. Za zhruba 45 minut bylo po vyhlášení, gratulujeme všem výhravším a za druhou stranu děkujeme pořadatelům za uspořádání tak velké výstavy a krásné ceny :)

Jen bych chtěla uvést na pravou míru „malé nedorozumění“ od polské vystavovatelky Doroty Gebské. Pokud někomu z vás vrtá hlavou, proč její nádherná šeltie Milky Way získala Čestnou cenu i přes vysoké bodové ohodnocení, tak je to tím, že bylo zadáno špatné datum narození samičky a tím se dostala do třídy mladých místo dospělých. Jako mladá byla posouzena a zasáhla svým výsledkem i do ocenění nejvyššího a tím  se vše zkomplikovalo. Na chybu se přišlo pozdě večer a výsledky musely být upraveny, samozřejmě bohužel v neprospěch vystavovatelky, jejíž vinou se toto stalo. Dorota Gebska svou chybku vzala s úsměvem a se slovy „…to bych nebyla já, abych neudělala nějaký problém, jsem na to ideální adept..“ a vše v dobrém přijala, za což jsme byli rádi i my a Čestná cena mohla být udělena neboť samička je vynikajících kvalit :).

Po 15 hodině vypuklo bourání výstavy a balení morčátek, vynikající je, že zůstali skoro všichni vystavovatelé a pomáhalo se s úklidovými pracemi a i to je přeci jen malým znakem jakéhosi spojení nás všech. Věřím, že se vám výstava líbila stejně jako mě a i přes malé nedostatky se vše povedlo a morčátka byla dovezena domů v pořádku. Tudíž za dva roky v Brně zase NAVIDĚNOU :)

Výsledková listina ke stažení (0906 Propet - kompletní výsledky - morčata 83.00 Kb)

Přinášíme výsledky Velvarské výstavy. Další informace přineseme později

Dne 30.5.2009 se konala 1. výstava morčat a myšek v Příboře. Z rána nám počasí si nepřálo, ale přijeli skoro všichni. :-)
Nakonec dojelo 25 vystavovatelů morčat a 7 vystavovatelů myšek. Mezinárodní půnc výstavě dodal zástupce z Polska.
Ikdyž bylo deštivo, na výstavu přišlo 97 dospělých platících návštěvníků a 37 dětí. Pro promoklé vystavovatelé byla nachystaná vytopená místnost se sálajícím krbem a občerstvením.
Morčata posuzovala Petra Švarcová, myšky posuzovala Lenka Vejlupková.
Nejpočetněji bylo zastoupeno ze standardu A plemeno peruánec. V myškách nejvíce zástupců bylo ve varietě Short hair.
Nejlepším morčetem výstavy se stala US Teddy Laila Terra Punctata od Jany Hrabovské, nejlepším krátkosrstým morčetem byla taktéž Laila Terra Punctata, nejlepším dlouhosrstým morčetem výstavy byl texel BUM BUM Hopelfull Farm od Mateusza Kozucha.
Ve dvou plemenech pro nedostatek zástupců byly uděleny jen čestné ceny - US Teddy a Anglický crested.

V myškách vyhrála Irish Orange Kaprys od chovatelky Aleny Egersdorfové.

V sobotu 23.5.2009 se uskutečnila 1. Výstava morčat při akci "Týden dětí a zvířat" v Žatci. I když expozice hospodářských zvířat, exotů, plazů a hub je spíše o  ukázce a zábavě pro děti než o posuzování, výstava morčat s posouzením byla určitým zpestřením. Vzhledem k prostorovým možnostem se mohlo vystavit pouze 72 morčat a tato kapacita byla zaplněna během tří dnů.

Vystavena byla především hladká morčata a angličtí crestedi, v menší míře američtí crestedi, angličtí rexi a US teddy. Z dlouhosrstých plemen nejvíce coroneti a šeltie, několik zástupců merin a texelů. Prodejní expozici jsme mohli  umístit pouze ve vlastních klecích, přesto byl určený prostor zaplněn a několik morčátek našlo svůj nový domov. Posuzování se ujala Petra Mydlářová, zapisování Denisa Vítková a vše probíhalo hladce, takže posuzování bylo ukončeno už kolem jedné hodiny odpoledne.

Za krásného počasí jsme tedy navštívily místní palačinkárnu na starobylém náměstí v Žatci a sledovaly probíhající přehlídku vojenské techniky a vojáků z druhé světové války.

Po obědě Petra Mydlářová zaregistrovala několik morčat, kolem  16 hodiny byly vyhlášeny výsledky a předáno ocenění vítězům. V 17 hodin byla výstava ukončena.

Na závěr děkuji všem, kteří se na výstavě podíleli, Petře Mydlářové za posuzování,  Denise Vítkové za zapisování, Iloně Mohelské za prodej morčat,  Báře Roučové za nošení morčat a pomoci při úklidu, Lucce Bělinové za vypisování kartiček šampionů a Andree Kroftové za prodej suvenýrů. Také chovatelům se Základní organizace ČSCH Žatec, kteří nám poskytli prostor a postavili klece. 

 Jarka Minaříková

16. 5. 2009 proběhla 5. Hanácká výstava ušlechtilých morčat. Sešlo se zde na 300 výstavních morčátek (od cca 80-ti vystavovatelů), mezi kterými letos poprvé nechyběli ani skinny morčátka. Také přijelo 25 mazlíčků a spousta prodejních morčátek, čekajících na nového páníčka. A musím uznat, že většina si toho svého opravdu našla.

I přes počáteční nepřízeň počasí na výstavu zavítalo téměř 500 návštěvníků, cože je myslím moc pěkná návštěvnost.

Vše probíhalo podle plánu, nestala se žádná tragédie a ještě k tomu výstava skončila až nečekaně brzo. V půl šesté bylo vyhlášení a v šest už chovatelé balili morčátka a odjížděli, snad spokojeni, do svých domovů.

Ráda bych poděkovala všem, co pomáhali, nosili morčátka, zapisovali. Samozřejmě velký dík patří posuzovatelům, kteří bravurně zvládli takové množství morčat v rekordním čase. Také velmi děkuji Andree za celodenní registrace morčat. Poděkování patří také našim sponzorům, kteří nám poskytli krásné věcné dary.

Zkrátka doufám, že všichni byli spokojeni a že se zase uvidíme na té další 6. Hanácké.

….a nebo ještě dříve na 2. Vánoční – Mikulášské (5.12.2009) :o).

dsc_4282.jpgdsc_4445.jpgdsc_4452.jpg
dsc_4460.jpgdsc_4463.jpgdsc_4469.jpg
dsc_4475.jpgdsc_4479.jpgdsc_4482.jpg
dsc_4554.jpgdsc_4606.jpg

Letošní 4.Českolipská výstava byla pod taktovkou Jany Prokešové, http://www.navetrnehurce.cz/ a opět lze říci, že výstava byla velice zdařilá. Celý název výstavy byl 4. Českolipská výstava morčat a 1. Speciální výstava Teddy králíčků a tak se spolu s morčátky vystavovali i králíčci  tedíčci, kteří se sešli také v hojném počtu. Morčátek bylo více jak 220 ve standardu A a 40 ve standardu B, mazlíčkové také měli své zástupce a tudíž i posuzovatelů bylo více, celkem 4. Mazlíčky posuzovala adeptka na posuzovatele Lenka Turnerová, standard A a B si rozdělili Andrea Kroftová, Petra Mydlářová a Petr Tejml, který zároveň bděl nad všemi výsledky a vyřizoval případná nedorozumění.
Návštěvnost byla již od samého rána velice početná a s dalšími hodinami přicházelo stále více lidí a hlavně dětí :) K vidění byla nejenom morčátka, ale i již zmínění tedíčci, normální králíci, drůbež, holubi, činčily, osmáčci, pískomilové a venku se v ohrádce pásly dvě kozy a dvě ovečky. A nesmím zapomenout na koně, přijeli již nasedlaní a také nějaký čas strávili vozením zájemců a že jich bylo :)
Celkově lze říci, že vyšlo vše co vyjít mělo a mnozí návštěvníci si odnášeli i malého chlupatého kamaráda s sebou domů. výstava se protáhla o nějaký čas a tím bych opět chtěla apelovat na vystavovatele, kteří nejezdí včas a hlavně díky nim vše začíná pozdě. Je to nefér kvůli ostatním, kteří vstávají včas a dojedou včas, kdybysme to tak dělali všichni, nezačne se nikdy :).

Stánek ZO a posuzování pod širým nebemPosuzování mazlíků - někteří opravdu velmi vymazlení :)Posuzovatelé v akci

 

Výsledky výstavy v Rychnově nad Kněžnou již známe, nyní reportáž z regionální televize věnovaná drobným hlodavcům a výstavě. Reportáž můžete shlédnout ZDE

Letošní výstavní sezona byla zahájena v zasněženém Rychnově nad Kněžnou. Vystaveny byla nejenom morčata, ale také myšky a potkani.

Morčata standardu A posuzoval maďarský posuzovatel István Siklosi, standardy B a C posoudila Andrea Kroftová.

Potkánci byli vystaveni v sobotu a myšky pak v neděli. Celá výstava byla velice příjemná. Další informace k výstavě vám přineseme později, nyní kompletní výsledky a fotografie z vyhlášení sobotní soutěže morčat v galerii zde.

O víkendu 21.-22. února proběhla už sedmá výstava u nás v Rychnově nad Kněžnou. Celkem bylo nahlášeno 250 morčat, 124 potkanů a 34 myšek přibližně 90ti vystavovatelů z ČR i ze zahraničí. Přestože byl celý víkend ve znamení velkého množství sněhu, vystavovatelé se odradit nenechali a nás těšila jejich vysoká účast.

 

Slova pořadatele 

Celá výstava byla tak trochu nová oproti předchozím ročníkům, rozdělená na dvě části a dohromady čtyři samostatné výstavy. V sobotu byla na programu dlouhosrstá morčata standardu A, morčata standardu B a C a samozřejmě také výstava potkanů. Posuzování začalo v 10 hodin dopoledne, dlouhosrstá morčata posuzoval István Siklósi z Maďarska, standard B a C Andrea Kroftová. Posuzování potkanů zajistily Lenka Holasová a Miroslava Veselá. Navečer proběhlo vyhlášení vítězů a my se mohli těšit na další den. V neděli pak bojovala krátkosrstá morčata, posuzovaná opět Istvánem Siklósim a myšky posuzované Kateřinou Doležalovou a Lenkou Vejlupkovou. Navečer byly opět vyhlášeny výsledky a všichni vystavovatelé se mohli rozjet domů. Doufáme, že se výstava líbila a snad se uvidíme i na té příští.

Ivana Dobiášovská

Dne 6.12.2008 proběhla 1. Vánoční výstava ušlechtilých morčat. Konala se v Olomouci na výstavišti Flora Olomouc, v jejím největším pavilonu A. A to společně s mezinárodní výstavou koček.

        A jak to vlastně začalo? Na 4. Hanáckou se přišla podívat i chovatelka koček a shodou okolností i jednatelka Klubu chovatelů koček Prostějov - Olomouc  a nabídla mi, zda bych nechtěla uspořádat letos ještě jednu výstavu v zimě, při jejich výstavě.  V tu chvíli, mi to přišlo jako ten nejhorší nápad, který by mohl koho napadnout: „ Ještě jedna výstava a letos. No to ne!“ Samozřejmě jsem si nechala čas na rozmyšlenou. 4. Hanácká skončila a, no znáte mě: už mi to hlodalo hlavou. Pořád jsem si ale nebyla jistá, jestli uspořádat či neuspořádat, ale nejvíc jsem se bála, že nikdo v takovém předvánočním čase nepřijede. Nechala jsem to zatím plavat, ale…

        Od chovatelů koček nám byly nabídnuty jejich vyřazení kočičí klece, které jsme mohli na Vánoční výstavě vidět coby prodejní a při jejich vyzvednutí jsem byla postavena před hotovou věc, že zkrátka bez nás to nejde – už s námi počítají. Lehce se mi zatmělo před očima.  :o)

        Hned následující den jsem začala vymýšlet, co a jak uděláme, jaké seženeme sponzory, na co zadáme ceny a podobně.  Čím dřív, tím líp.

        Po pár měsících příprav konečně nadešel den předcházející výstavě. Nic jiného než velká dřina, ale večer přibližně v sedm hodin bylo přichystáno. Klece v jakš-takš rovných řadách s hoblinami a kupičkou sena a zavěšeným posuzovacím lístkem. Stolky na posuzovaní, každému posuzovateli zvlášť – aby neopisovali  :o)  a také alespoň trochu vánoční výzdoby.

         A je to tady. Ráno. Honem sbalit svoje morčata, vzít všechno potřebné se sebou a hurá vystavovat.

V půl sedmé jsme byli na místě a za chviličku přijížděli první chovatelé. Jen co v sedm dorazila naše milá paní veterinářka - už se přejímalo. Vše šlo až nevídaně hladce. Takovou pěknou přejímku jsem ještě asi nezažila. Skoro žádné změny. Za to všechny moc chválím. :o) Při přejímce každý dostal malý dáreček – perníkové morčátko. Doufám, že jste je nesnědli, protože jsem je pekla, zdobila a mašličkovala snad 14 dní.:o)

Začalo se posuzovat po 10 hodině dopolední a skončilo se někdy před pátou. Což si myslím, že je výborný čas. Petra Švarcová (krátkosrstí s rovnou srstí) Denisa Vítková (dlouhosrstí s rovnou srstí) a Petr Tejml (dlouzí i krátcí se strukturovanou srstí) a Lenka Fuksová (mazlíčci) měli co dělat s tolika morčátky (cca 250) ale zvládli to bravurně. Během celého dne se také registrovalo (Andrea Kroftová), což jistě většina chovatelů velmi ocenila.

            Před polednem přišlo na řadu občerstvení pro vystavovatele, v podobě zákusků. Za tento sponzorský dar velmi děkujeme nejmenované chovatelce.

Kolem půl šesté přišlo na řadu vyhlášení výsledků. Všechna oceněná morčátka si odnesla krásné ceny, za které strašně moc děkuji všem našim sponzorům.  Po vyhlášení si chovatelé sbalili morčátka a odjeli do svých domovů.

            My jsme ale nelenili a ještě téhož dne jsme zvládli sklidit všechny klece.

Ráno nás čekalo sklízení, ale šlo to vcelku rychle. Při odchodu nám bylo vysloveno od chovatelů koček díky za takovou pěknou výstavu a navýšení návštěvnosti. Také se zmínili, že by byli pravděpodobně velmi rádi, kdybychom s nimi výstavu uspořádali i příští rok.

            Pokud to bude v našich silách, pokusíme se udělat i příští rok výstavu takovou, aby se Vám líbila a měli jsme z ní nejen chovatelský zážitek, ale také pocit z příjemně stráveného dne, s milými lidmi a v příjemném prostředí.

Na závěr bych ráda poděkovala všem, kteří na výstavě tak ochotně pomáhali. Děkuji!

Vítězem jednotlivých kategorií se stala tato morčata : 

Nejlepší kolekce (23-26) Abbia Blackie,Nixie, Elisa, Ypsi Andymar, hladké, černé,  Andrea Kroftová
Vítěz výstavy (203) Maurycy van Ingenweld, peruánec, černo-bílá, Mateusz Kozuch
Nejlepší dospělé dlouhosrsté (203) Maurycy van Ingenweld, peruánec, černo-bílá, Mateusz Kozuch
Nejlepší mladé dlouhosrsté (179) Trixi Muldentaler Quietschbande, Merino, černo-červeno-bílá, Dana Třísková
Nejlepší dospělé krátkosrsté (5), Berenika Mown Hay hladké bílá tmavooká, Ivana Velnerová
Nejlepší mladé krátkosrsté (7), Valentine Mown Hay, hladké bílá tmavooká, Ivana Velnerová
Nejlepší mazlík (241) Champagne Salome, Coronet, černo-bílá, Aneta Kalocsaiová 
1.pár(23+26) Abbia Blackie+Ypsi Andymar, hladké, černé, Andrea Kroftová
2. pár (15+16) Vanilka, Winter Savonnier, hladké, krémová, Michaela Sadecká
3.pár(3+9) Oliver+Honey Mown Hay, Hladké krémová, Ivana Velnerová  
4.pár (178+179) Silvester+Trixi Muldentaler Quietschbande, Merino, černo-červeno-bílá, Dana Třísková
Morče sympaťák (67) Deli Od Týny, Us Teddy lux černá, Martina Nováková

nej_kratke_m.jpgnej_kratke_d.jpgnej_dlouhe_m.jpgnej_dlouhe_d.jpg


nej_mazlik.jpgnej_kolekce.jpg
 

Kompletní výsledky výstavy ke stažení (0812 - 1. Vánoční výstava v Olomouci - kompletní výsledky 64.00 Kb) 

Poděkování pořadatelky Anny Havlínové :
Děkuji všem vystavovatelům za účast a chtěla bych jen upozornit, že na výstavě zbyly nějaké PP a to z chs : Eleonora, Z Poodří. a dále také vesta , šedá s kolečky (jakoby pneumatiky) velikost 40 ... prosím pokud to něčí je ozvěte se.

Také bych ráda strašně moc poděkovala všem, kteří na výstavě pomáhali.
Nošení klecí a úklid: Aničká (chs Inkognito), Verča (chs Hoblinka), Lucka (chs Morumoto).
Nošení morčátek: Aničká (chs Inkognito), Mirčí (chs Grand Cavia), Ema + kamarádka (chs Dainty), Noemi + kamarádka (chs Od Julie), Míša (chs Na Jezerce), paní kypasová a dcery (chs Od Světlušky).
Prodej morčátek: Marcela (chs Polomský vršek).
Zapisování u posuzování: Iva (chs Kvik z Rychnova), Pettraska (chs Plamínek), Honza007, Břéťa.
Vypisování čekatelů: Anavi (Mown Hay).
Registrace: Andrea (AndyMar).
Focení: Ondra Výšek (chs Na Jezerce).
Posuzování: Denisa Vítková (chs Cavia Bohemia), Petra Švarcová (chs Farma Kvítkovice), Petr Tejml (chs Z Westminsteru), adeptka Lenka Fuksová (chs de Grande)
snad jsem na nikoho nezapomněla.. ...

V termínu od 21. do 23. listopadu hostil pražský veletržní areál v Letňanech Celostátní výstavu drobného zvířectva s mezinárodní účastí. Z drobných hlodavců byla na výstavě zastoupena morčata a myšky, jejichž expozice byla umístěna v komerčním sektoru Haly 1.
 Celkem bylo vystaveno 184 morčat. Expozice morčat čítala 39 vystavovatelů (7 MCH) z toho 5 vystavovatelů z Polského klubu morčat, kteří jsou zároveň členy ČSCH, konkrétně ZO CHMH. Posuzování morčat standardu A a B probíhalo v pátek a v sobotu. Posuzování se ujal Ing. Petr Tejml. Pozuzování kromě našich adeptů na posuzovatele přihlíželi i dva adepti na posuzovatele morčat z Polska, kteří po splnění adeptských povinností chtějí u nás skládat posuzovatelskou zkoušku. Zastoupena byla všechna plemena morčat podle standardu A, B i C v počtech: hladké 38, anglický


Nejlepší myš výstavy - Marshal's Pascal
 crested 16, americký crested 4, rex 7, US teddy 5, rozeta 3 švýcarský teddy 8, šeltie 18, coronet 19, peruánec 11, texel 12 a merino 7, alpaka 3. Ze standardu B jsme mohli vidět 5 morčat plemene lunkarya –peruánec a 2 bezsrstá plemena baldwin (2) a skinny (7). Adeptka na posuzovatele Bc. Eva Dýnková se ujala posuzování standardu C. Morčata plemene baldwin a morče skinny byla trvale umístěna ve výstavním stánku „Pokus o rekord“, kde spolu s ostatními bezsrstými hlodavci kočkou a psem soutěžila o rekord v největším počtu druhů zvířecích naháčů na výstavě a dosáhla ho.
 
Předání ceny "Nejlepší morče výstavy"
 Vynikající úroveň přípravy morčat na výstavu byla vidět u některých jedinců krátkosrstých plemen, zejména hladké, anglický  crested, kde posuzovatel v několika případech udělil známku vynikající - 98 a 98,5 bodu. V dlouhosrstých plemenech dominovala zvířata polských vystavovatelů, zejména tříslové šeltie Doroty Gębske.
 V Letňanech v sobotu v rámci doprovodného programu probíhala také 2. speciální výstava myší. Myšky na posuzované výstavě mohou získat maximálně 33 bodů. Nejlepší myš výstavy se stala myš Marshal's Pascal Lucie Bělinové se ziskem 31 bodů a hodnocením velmi dobrá.

31.jpg
Nejlepší morče výstavy - Valentina AndyMar
nej_mys_nej_mlady_samec.jpg
Nejlepší myš výstavy - Marshal's Pascal
nej_morce.jpg
Předání ceny "Nejlepší morče výstavy"

Výstava morčat se konala při 11. ročníku České výstavy drobné zvířectva ve výstavním areálu Zahrady Čech v Litoměřicích, kde nám byl přiřazen pavilon D, a celé první patro.

Již od soboty ráno počasí moc nepřálo, přivítala nás mlha a pěkná zima, která byla i v pavilonu. Sluníčko se nerozhodlo ukázat ani během dne.

Vystaveno bylo přibližně 139 morčat různých plemen včetně mazlíků. Chyběli akorát rozetky a švýcarští teddíci. Taktéž skoro všechna morčátko v prodeji(a že jich bylo nemálo) našlo nový domov. A to dokonce jedno jelo do Německa a dvě do Polska.

Posuzováni se ujala Andrea Kroftová ,Denisa Vítková a mazlíky posoudila Eva Dýnková. Posuzovatelkám to šlo pěkně od ruky a již kolem druhé hodiny odpolední se začalo s konečnou přípravou výsledků. Vyhlášením výsledků se ukončila výstava a vystavovatelé se rozjeli do svých domovů. Musím vyzdvihnout téměř rekordní časné skončení a zakončení výstavy, kterou jistě ocenil každý........

Co bylo ještě k vidění aneb o co přišel ten, kdo se nepřišel podívat - k vidění bylo na 800 králíků, drůbeže, exotů, zvířátka v expozici mladých chovatelů, putovní výstava Dinousaurů. Zajímavý byl Králičí hop -parkur ušáčků, koně na kterých se mohli povozit děti, ukázka dravců a ukázka terarijních zvířat z Domu mládeže.

Také jste si mohli zakoupit výbavu  a krmení pro veškerá zvířata i pro sebe samotné : ).

A v neposlední řadě 140 šlechticů v morčecí podobě.

A na závěr bych chtěla poděkovat všem zúčastněným vystavovatelům a zvířátkům, a taky všem co se aktivně zapojili do průběhu výstavy, ať už u prodeje suvenýrů a morčat, nošením morčátek a zapisováním jejich hodnocení. Tak závěrečnou přípravou cen, kterou bych sama asi nedala dohromady. Jmenovitě J.Minaříkové,I.Velnerové,M.Jandové,K.Šafaříkové,L.Štefánkové, D.Doudové,L.Bělinové,L.Kopincové a pokud jsem na někoho zapomněla, děkuju dodatečně.

A teď se můžete podívat na výsledky a úmistění vašich svěřenců a odchovanců.

Zprávu doplníme.

Výsledky pro Skinny doplníme později

pohary.jpgV neděli 5.10. proběhla další z víkendových výstav, 1. Bohdalovská výstava. Výstavu měla "pod dohledem" Andrea Kroftová a s klidným svědomím můžu napsat, že neměla chybu. Expozice byla v moc pěkném a světlém areálu místního kulturního domu, a i když morčátek bylo "jen" 65, určitě bylo nač se dívat a mnozí návštěvníci neodešli s prázdnou. A jelikož byla výstava pořádána spolu s místní výstavou holubů a dalšího drobného zvířectva, občas člověk nevěděl, kam si má stoupnout, protože lidí bylo kolem klecí morčat prostě moc. Morčátka posuzovali hned dvě posuzovatelky, Andrea Kroftová a Denisa Vítková, nutno ovšem podotknout, že na této výstavě se vzájemně sešly všechny naše posuzovatelky ženského pohlaví, byla jich na nás prostě převaha :) A možná právě i tím, že byla tato výstava jednou z těch menších, tak pohoda a fajn atmosféra převládala a myslím, že za všechny zúčastněné můžu říct, že to bylo moc milé zakončení víkendu, pro někoho stráveného v oba volné dny na výstavách morčátek.

Pravděpodobně všichni asi vědí, co byla letošní speciální výstava morčat, kde a kdy se konala. Dveře výstavy byly uzavřeny před více jak měsícem, všechna morčata i vystavovatelé se snad z této třídenní akce zotavili a vzpomínají na příjemně prožité 3 dny výstavy.

9spec_20080827145743-050.jpgOsobně jsem se neúčastnil výstavy jako vystavovatel, ale jako jeden z týmu pořadatelů. Celá příprava výstavy započala v podstatě již v dubnu tohoto roku, kdy se začaly domlouvat první informace, které se týkají výstavy. Práce celého organizačního týmu byla výborná a pevně věřím, že to i na výstavě bylo znát.

Výstava pro všechny de facto začala ve středu 27. srpna dopoledne, kdy dorazily klece ze skladu ČSCH a pomalu se začalo stavět. Na přípravu výstavních prostor nejprve byli 2 lidé a po osobní zkušenosti - „nejhorších bylo těch pár schodů do výstavních prostor". Týž den se na přípravě podíleli další 2 pomocníci a bylo skvělé, že další ruce pomohly!

Dne 20. září se konala v Ostravě - Kunčičkách, přesněji v domě chovatelů, již druhá výstava bezsrstých morčat. Celkem se zde ukázalo 39 jedinců, z toho 33 skinníků a 6 genových zvířat. Velmi nás potěšilo, že dorazili i vystavovatelé například ze vzdáleného Sokolova. Posuzování a evidence se ujala  Andrea Kroftová, za což jí moc děkuji! K vidění byli někteří opravdu krásní jedinci, jediným nešvarem se ukázaly všenky u genových zvířat. Celá výstava proběhla v poněkud komorní atmosféře, jak to bylo i v roce minulém a všichni jsme se dobře bavili. Ke shlédnutí byla i expozice holubů, drůbeže či králíků.

Na závěr bych ještě chtěla poděkovat všem, kteří mi s výstavou pomohli a hlavně panu Berkovi, který nám celou tuto akci umožnil. Díky němu zde bylo i občerstvení a nedá mi, abych zde neuvedla alespoň nějakou tu cenu, která pobavila téměř všechny - čaj za 4 či káva za 7 Kč se přece jenom už moc nevidí. J

Pevně věřím, že v roce příštím se sejdeme ještě v hojnějším počtu.

Fotografie z výstavy zde

VI. Výstava morčat a drobných hlodavců v Rychnově nad Kněžnou - očima pořadatelů

Již šestá výstava hlodavců v Rychnově se konala v posledním zářijovém víkendu, tedy 27.-28. 09.2008. Výstavy se účastnila nejenom morčata, ale i potkani, myšky a v ukázkové expozici křečci, křečíci a osmáci. Posuzování morčat se ujaly Petra Švarcová a Petra Mydlářová, potkanů Lenka Holasová a myšek Lenka Vejlupková.

Pro návštěvníky byla výstava otevřena v sobotu i v neděli od 09:00 do 16:00 hodin a téměř čtyři stovky návštěvníků měly opravdu na co koukat. Někteří návštěvníci neodolali a vraceli se zpět domů s novým mazlíčkem. V sobotu ráno proběhla veterinární přejímka pod bedlivým dozorem MVDr. Denisy Vítkové, většina svěřenců ale udělala svým páníčkům radost a prošla úspěšně. Posuzování začínalo v 10:00.

Počasí bylo pěkné, sluníčko svítilo a všechna morčátka posouzena poměrně rychle, mnohdy i s vysokým bodovým ohodnocením. O titul nejlepšího morčete výstavy se nakonec poprala tři morčátka s ohodnocením 98 bodů. Myšky byly také posouzeny celkem rychle, jen posuzování potkanů se protáhlo do pozdního odpoledne. U morčat byla zastoupena všechna standardem uznaná plemena, mnohdy ve velmi vysoké kvalitě a ceny pro vítěze si domů odváželi vystavovatelé z celé republiky. Oceněna byla každá 3 morčata v plemeni (při zastoupení v dostatečném počtu i ve třídě mladých a dospělých), tři nejlepší dlouhosrstá a krátkosrstá (opět v rozdělení na mladé a dospělé) a úplně nejlepší morče výstavy.

U potkanů a myšek bylo také uděleno velké množství cen. Výstava byla dvoudenní, pro vystavovatele byl zajištěn nocleh na místním internátě, podle ohlasu ubytovaných se bydlení líbilo. Celkově na nás výstava působila až na drobné výjimky příjemnou a pohodovou atmosférou. Děkujeme všem, kteří se na přípravě, organizaci a průběhu výstavy podíleli a těšíme se opět příště.

Ivana Dobiášovská

2. výstava potkanů Úvalno

17. 8. 2008

 

Pořadatelé:

o. s. Moravskoslezský klub chovatelů potkanů

Jezdecký klub Úvalno o. s.

Hippocentrum Silesia o. s.

 

Sponzoři výstavy:

Jezdecký klub Úvalno o. s.  (výstavní prostory a ceny pro vítěze)

ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců (ceny pro vítěze)

Michaela Švrčková - ch. s. Iletis (krmivo a ceny pro vítěze)

Nikol Brabcová Periová - ch. s. Happy Guinea pig (ceny pro vítěze)

Marie Halamová Pajpachová (podestýlka)

 

2. ročník výstavy potkanů v Úvalně se tentokráte pořádal v areálu Jezdeckého klubu Úvalno a byl součástí dětské akce:  „pejskijády". Zájem o výstavu byl obrovský, což dokládá zaplnění klecí dlouho před uzávěrkou přihlášek a účast vystavovatelů z celé České republiky a ze Slovenska. Na výstavu dorazilo více než 100 zvířat od zhruba 30 vystavovatelů a bylo opravdu na co se dívat.

Jelikož dorazilo hodně velmi kvalitních zvířat, byla konkurence opravdu tvrdá a výsledky na předních příčkách byly velmi těsné. Nakonec však byla nenjepší zvířata vybrána a oceněna.

V prodlouženém víkendu 12. až 14.září proběhla již celkem třetí výstava morčat v Lounech při tradiční výstavě Člověk v přírodě. I když došlo k velkému ochlazení, naštěstí nepršelo a v pavilonu bylo příjemné teplo. Pro mnohé návštěvníky byla morčata velkým překvapením a mnoho z nich si odnášelo nového mazlíka. V sobotu se uskutečnila i výstava potkanů spojená s prodejem dalších drobných hlodavců, takže bylo opravdu rušno. I další program výstavy Člověk v přírodě byl pestrý, součástí je výstava králíků, holubů a drůbeže, exotického ptactva a ryb, výstava psů, ukázka výcviku psů, agility, jízda na koních, velký výběr rostlin a plno stánků s občerstvením. Myslím, že výstava je rok od roku lepší a snad k tomu přispěly i výstavy hlodavců. V příštím roce se doufám sejdeme znovu. K samotné výstavě morčat: chci se jako pořadatel omluvit Petře Mydlářové za to, že došlo k úrazu dvou jejích samečků, kteří se skrz mříže poprali se sousedním samcem. Mezery mezi mřížemi byly pro morčata bohužel příliš široké a mně se nepodařilo zajistit přepážky včas. Naivně jsem si myslela, že to stihneme zařídit při přejímce a umisťování zvířat do klecí a podle potřeby dáme kartony. Bohužel, morčáci byli rychlejší :-(. O to víc mně pak mrzelo, že jsme ve skladu objevili dostatek přepážek do všech klecí přesně na míru a že k tomu vůbec nemuselo dojít. Vážně jsem uvažovala, že příští rok už výstavu pořádat nebudu, ale je pravda, že emoce už ochladly a snad se do toho pustíme znovu. Bylo mi přislíbeno, že klece na příští rok budou zrenovovány a na vršky klecí koupíme rohože nebo nějakou přijatelnou krytinu. Černý igelit nebyl zrovna moc in. Uvidíme... A závěrem bych chtěla poděkovat posuzovatelkám Petře Švarcové a Petře Mydlářové za posouzení morčat a velký dík patří mojí kamarádce a chovatelce morčat Martině Paterové za pomoc po celou dobu trvání výstavy i potom při úklidu. A nakonec i mému manželovi, že to všechno vydržel a dokonce mi pomohl postavit klece :-).

Fotografie z výstavy ZDE

chvalnov_003.jpgTak. A máme po výstavě:-) Nadešel tedy čas k takovému malému shrnutí. 1 Výstava morčat ve Chvalnově byla kapacitně naplněna, byla obeslána 80 morčaty standardu A - (45 krátkosrstých a 35 dlouhosrstých) Velmi nás potěšilo, že byla zastoupena všechna plemena. V ukázkové expozici byla vystavena dvě morčata plemene skinny, jeden cuy a nechyběla ani prodejní sekce čítající 22 klecí. Prodalo se ale jen minimum nabízených morčátek, což nás moc mrzí:-( Na kupní síle obyvatel Chvalnova a přilehlého okolí ještě zapracujeme:-)) Největší konkurence byla mezi peruánci v dlouhosrstých a mezi hladkými v krátkosrstých. Sešla se morčata dobré kvality a k vidění bylo i několik opravdu výjimečných jedinců jako například rozeta šiml červená - černá z CHS Fénixovo pírko. Opravdu radost pohledět. Posuzování a registrací se ujala Andrea Kroftová a zapisování Lucka Štefánková - chs Morumotto. Velký ohlas vzbudila pamětní keramická medaile z dílny Lucky Papírníkové - chs Amanita, kterou obdrželi na památku všichni vystavovatelé. Atmosféra výstavy byla, myslím, velmi přátelská a vstřícná, proto věřím, že to byl pro všechny zúčastněné povedený "morčoden":-)

 

chvalnov_008.jpgNa závěr bych ráda ještě jednou poděkovala všem sponzorům, kteří 1. Výstavu morčat ve Chvalnově podpořili, dále pak zastupitelstvu obce Chvalnov - Lísky za jejich vstřícnost, Andree Kroftové za profesionální posuzování, všem kamarádkám a kolegyním chovatelkám, které mi s různými věcmi při chodu výstavy pomáhaly (Evička Králová, Libuška Urbaníková, Lucka Štefánková, Veronika Fojtíková ... ), dále všem vystavovatelům, kteří se se svými morčátky naší výstavy zúčastnili, také celé své rodině, která mi velmi pomáhala a měla se mnou svatou trpělivost - mé občasné předvýstavní hysterické výlevy nesli všichni opravdu statečně:-D - a v neposlední řadě patří poděkování i Anie Havlínové - chs Cavia Ania, která mi z pozice již ostřílené výstavní pořadatelky poskytla mnoho cenných rad, "jak na to". Doufejme, že příští rok se opět sejdeme v ještě hojnějším počtu a slibuji - tentokrát i se standardem B a kdo ví, možná i C:-)

p1030564.jpg
Čeští vystavovatelé - zleva Ivana Dobiášovská, Martin Krofta, Míša Králíčková a jejich ceny

p1030363.jpgMožná víte, že se o víkendu 13.-14.9.2008 konala při výstavě ZOO Botanika v polské Wroclawi i výstava morčat. Čeští chovatelé byli zastoupeni chovatelskými stanicemi AndyMar (Martin Krofta), Kvik z Rychnova (rodina Dobiášovských) a Na Jezerce (Míša Králíčková a Ondra Výšek). Dá se říci, že se opakoval velký úspěch pro českou výpravu z minulého týdne. Na výstavě bylo cca 100 vystavených morčat, přičemž velká většina dlouhosrstých. Mezi vystavovately byli také chovatelé z Německa.

Posuzování se ihned v sobotu ráno ujala velice poctivě a přísně Anneke Vermeulen – Slik, prezidentka holandského klubu chovatelů morčat a dlouholetá chovatelka (přes 30 let). Posuzování probíhalo podle evropského standardu a dle zvyklostí Anneke bylo hodnocení opravdu přísné (bodové ohodnocení 97 bodů uděluje opravdu jedinečným morčatům, která jsou bezchybná, zaujmou,...). Jediné morče z výstavy obdrželo tuto známku Abbia Blackie AndyMar, což je dozajista velké uznání. Vcelku zajímavé bylo i rozdělení do věkových tříd - soutěžilo se celkem ve třech - "Baby" od 300g do 5ti měsíců; "Junior" od 5ti měsíců do 9ti měsíců; "Adult" (dospělý) od 9ti měsíců výše. Vítězové jednotlivých plemen vyhlašováni nebyli. Udělovány byly také certifikáty morčatům "Polský šampion - čekatel" (CAC - Certificate d´Aptitude au Championat).

Expozice morčat v rámci výstavy ZOO Botanika byla návštěvníky zvolena nejlepší expozicí celé výstavy. Tímto bychom rádi pogratulovali Polskému klubu chovatelů morčat za uspořádání moc pěkné výstavy.

Přesné výsledky budou dodány, ale něco málo pro Vás vylovíme z paměti :)
Best of Best - Best in Show
- 1. místo Abbia-Blackie AndyMar (AndyMar),
- 2. místo Adela vom Gotenholz (Na Jezerce),
- 3. místo Orianna AndyMar (AndyMar)
Nejlepší dlouhosrsté "Adult" rovná srst - Steinburg´s Glory (Kvik z Rychnova)
Nejlepší dlouhosrsté "Baby" irovná srst - Adela vom Gotenholz (Na Jezerce)
Nejlepší "Baby" in Show - Adela vom Gotenholz (Na Jezerce)
3. Nejlepší "Baby" in Show - Eressiel Kvik z Rychnova (Kvik z Rychnova)
Best junior in show - Orianna AndyMar (AndyMar)
Best adult in show - Abbia-Blackie AndyMar (AndyMar)
2. Best adult in show - Zelda (AndyMar)
Best  shorthair  - Abbia-Blackie AndyMar (AndyMar)
Fotografie budou doplněny během dneška.

Všem chovatelům za perfektní reprezentaci českého chovu gratulujeme !

zerbst.jpgPřinášíme Vám info o výsledcích českých chovatelů na výstavě v Německém Zerbstu, konané v sobotu 6.9.2008. Této výstavy se zúčastnili dvě chov. st. z Čech a to AndyMar - Andrea a Martin Kroftovi i s dcerou Timeou a ch.st. Na Jezerce, Míša Králíčková a Ondra Výšek.

Výstava byla pouze jednodenní, posuzoval p. Thomas Brunner se kterým jsme měli tu čest setkat se s ním na 9. Speciální výstavě v Praze minulý víkend a nyní zde posuzoval všechna plemena, včetně mazlíčků. A nyní již k výsledkům, které jsou víc než dobré :o)

Ch.st. AndyMar již tradičně vystavovala krátkosrstá hladká morčata, která nedala nikomu šanci a prostě zvítězila na plné čáře, obsadila 1.,2 a 3. místo v plemeni, dále plemeno rex, kde zástupci této ch.s. skončili na 1. a 2. místě. Další ocenění získalo morčátko Zelda, rexička, ta si od diváků vyzískala cenu 2. místem morčete sympaťáka.

Ch.st. Na Jezerce vystavovala své zástupce v plemeni sheltie a také si nevedli špatně, v tomto plemeni si odváželi 1. a 2. místo, dále ocenění za 2. Nejlepší mladé morče výstavy.

A to nejlepší na konec :o) V rozstřelu o BIS, tedy Best in Show - Nejlepší morče výstavy spolu "bojovala" tři morčátka našich chovatelů a to dva krátkosrstí zástupci AndyMaru a jeden zástupce Jezerky, žádně německé morčátko nemělo šanci :) a tuto cenu si rozdělili následovně - 1.  BIS Zelda z AndyMaru, 2. BIS MaJas Magic Dutch z Jezerky a 3. BIS Valentina z AndyMaru.

Tak takovéhle štěstí přálo našim chovatelům, nezbývá nežli blahopřát, hodně štěstí k dalším takovým výsledkům :o)
Fotografie od vystavovatelů ZDE

Po výstavě v minulém týdnu by se téměř dalo říci, že se deštivé a chladné počasí stává pravidelným pro výstavy morčat. Doufejme, že tomu tak není. Kdo dnešní den strávil na výstavě v Blatné, dozajista neprohloupil. Každoroční pouť spojená s výstavou drobného zvířectva všeho druhu byla velice vyvedená.

Sešli se zde chovatelé, kteří se víceméně znají a o to více byla atmosféra přátelská a dalo by se i říci "rodinná". Výstava byla konána pod záštitou ZO ČSCH Blatná 1 a pořádání odbornosti pro morčata se velice pečlivě ujala slečna Jana Rodová a posuzování pak Petry, Švarcová a Mydlářová. Zapisování se tentokrát ujala Denisa Vítková pro Petru Mydlářovou a Míša Králíčková pro Petru Švarcovou.

Přinášíme několik zajímavých fotografií vítězných vystavovatelů, kterým poháry věnoval mj. i starosta obce Blatná

18.8.2008 - Doplněny výsledky všech vystavených plemen v sobutu a neděli, doplněny fotografie.

1nej_dlouhy.jpg1nej_kratky.jpgvystavovatele.jpg 
.

Blatna_2008_007.jpgBlatna_2008_009.jpgBlatna_2008_011.jpgBlatna_2008_023.jpgBlatna_2008_029.jpgBlatna_2008_035.jpgBlatna_2008_045.jpgBlatna_2008_046.jpg
Blatna_2008_047.jpgBlatna_2008_049.jpgBlatna_2008_053.jpgBlatna_2008_055.jpg

Blatna_2008_056.jpgBlatna_2008_057.jpgBlatna_2008_058.jpgBlatna_2008_059.jpg
Blatna_2008_060.jpg 
.

Druhý srpnový víkend se uskutečnila v téměř již pravidelném termínu výstava morčat společně s výstavou drobného zvířectva v Kožlanech. Tato výstava byla pod taktovkou pořadatelky Petry Mydlářové. Při ranním příjezdu všechny vystavovatele dozajista překvapila teplota (12°C) a příval nemalého množství vody z nebe. Přejímka morčat a všechny přípravy před výstavou byly vzorně ukončeny v čase, který byl dán výstavními podmínkami a pak se již začalo posuzovat. Posuzování probíhalo pod taktovkou Petry Švarcové a Denisy Vítkové, kterým asistovali jako zapisovatelé Eva Dýnková (adept na posuzovatele) a Jarka Minaříková (nadšenec Pohodový).

Celá výstava se nesla v přátelském, dalo by se říci rodinném duchu. "Pouze" na několika morčatech byla objevena další (poněkud nežádoucí) zvířátka.

Okolo 16té hodiny bylo posuzování již dokončeno a vystavovatelé netrpělivě očekávali vyhlášení výsledků. Některé výsledky byly lehce poodkryty ještě před vyhlášením, protože probíhalo fotografování vítězných morčátek. Vyhlášení všech výsledků již proběhlo za slunečného počasí, které ještě dozajista znásobilo radost vystavovatelů z této příjemné výstavy.

Výsledky jsou stále zpracovávány, proto nejsou úplné a následně budou doplněny. Děkujeme za pochopení.

Fotografie z výstavy (zde v galerii)
Kompletní výsledková listina (0808 Kožlany - výsledky 51.00 Kb)
 

nej_kolekce.jpgnej_par.jpg

nej_dlouhe_dospele.jpgnej_dlouhe_mlade.jpgnej_kratke_dospele.jpgnej_kratke_mlade.jpg

  

V neděli 27. 7. 2008 se uskutečnila 1. výstava morčat Horšovský Týn, která se pořádala u příležitosti 15. Horšovskotýnské výstavy králíků, drůbeže a holubů spojené s Krajskou výstavou ovcí a koz u příležitosti Anenské poutě a Staročeského jarmarku. Účast, pravda, nebyla příliš vysoká, posouzeno bylo cca 30 morčátek, přesto si myslím, že výstava byla vydařená a já osobně jsem strávila velmi příjemný den ve společnosti posuzovatelky Petry Švarcové a několika vystavovatelů.
Nenudili se prý ani drahé polovičky mužského pohlaví, což mne velmi těší:)
Naše výstava za to stojí, celý den bylo na co koukat, takže věřím, že příští rok se opět sejdeme na výstavě v Horšovském Týně a v hojnějším počtu.
Děkuji posuzovatelce Petře Švarcové a všem vystavovatelům. Za rok nashledanou!:)

Fotografie z výstavy (zde) 

Před malou chvílí byli vyhlášeni vítězové dnešní Velkolosenické výstavy. Vyjma cen, které byly udělovány ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců byly také uděleny čestné ceny ZO Velká Losenice, pořadatele VI. Podpeperské výstavy.

 Na závěr výstavy proběhlo i společné foto vystavovatelů, přičemž největší hvězdou byl asi pštros Eman :)

Kompletní výsledková listina (0807 Velká Losenice - výsledky 33.50 Kb)
Fotogalerie z výstavy (zde)
- pokud by někdo z vystavovatelů chtěl fotky ve velkém rozlišení pro tisk, ať napíše na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. s tím, kterou fotku chce :)

{rokzoom album=|losenice|}images/stories/Vystavy/08cervenec-losenice/_por3213.jpg{/rokzoom}{rokzoom album=|losenice|}images/stories/Vystavy/08cervenec-losenice/_por3069.jpg{/rokzoom}{rokzoom album=|losenice|}images/stories/Vystavy/08cervenec-losenice/_por3068.jpg{/rokzoom}{rokzoom album=|losenice|}images/stories/Vystavy/08cervenec-losenice/_por3218.jpg{/rokzoom}

Výsledky byly průběžně zpracovány pomocí registračního systému pro výstavy - zde

 

Premiéru měla teké soutěž o nejlepší pár, výsledky jsou následující :

1. 194 bodů Andrea Kroftová - Abbia Blackie AndyMar & Ypsy AndyMar
2. 194 bodů  Andrea Kroftová - N  AndyMar & Nixe AndyMar
3. 193,5 bodů Lenka Fuksová - Ivan z Tristanu & Li Mei de Grande

clipa.jpg

TAK A MÁME PO VÝSTAVĚ.... Takové malé zamyšleníčko....

Jak všichni víme, včera se u nás v České Lípě konala výstava morčátek. Můžeme si snad dovolit už říci, již tradičně... :D

Výstavu předcházelo několik komplikací, zaplať pánbůh, za ty dary, že již bude ten super systém zadávání zvířátek pro vystavující (nějak jsem zatím nezaregistrovala název... ) Na poslední chvíli jsem předělávala seznam, jelikož jsem na někoho "zapomněla" bohužel ta dotyčná osoba nakonec nedorazila, což o to víc mě štve zbytečně dělaná práce (vše jsem musela totiž nechat překopírovat). Další věcí, která mě mrzí, že i když jsem měla veterináře, jen tak při rychlé přejímce se nezjistí všechno... Navíc, veterinář musel potom odjet k případu, měl pohotovost. Takže se u nás opět objevily ve velké míře všenky... Nebudu jmenovat, ale prosím dotyčné chovatele, aby s tím něco udělali a příští rok se to neopakovalo... Jestli teda ještě nějaký příští rok bude.

Dál, nad čím se zamýšlím a je mi jasné, že se určitě někteří budou čertit... Jakoby se někdo snažil dost výstav "zrušit..." tím mám momentálně na mysli seznamy zvířat pro posuzovatele (bez jmen vystavovatelů i jmen chovatelů, od kterých pocházeli...), které jsem měla dva a byly položené na stole posuzovatelek, před tím, než začaly posuzovat a jeden se záhadným způsobem ztratil...

Morčátka, která se vystavovala, byla krásná. Objevili se tam i skinníci, kteří byli v přepravkách. Tak jsem si je konečně mohla prohlédnout a ošmatat i já ;-) Neznalec... Návštěvníků bylo dost, bohužel prodej váznul... Je léto a lidé odjíždějí na dovolené, tak možná proto... Když si vzpomenu na únor, prodala se snad skoro všechna zvířátka... Je to škoda, ale snad Vás to neodradí se znovu příští rok sejít.

Co se týče přípravy areálu a po skončení s úklidem... Veřejně bych ráda poděkovala naší kamarádce Zuzce. Aktivně se zapojila do celého chodu výstavy a za to jí moc děkuji. A dál samozřejmě i mému příteli, který též nezahálel a v pořádání této akce mě každoročně podporuje. Pro informaci ráda podotknu, že jsme po skončení výstavy ještě tentýž den celý areál uklidili. Domů jsme se všichni dostali kolem půl jedenácté a totálně jsme odpadli…Ale doufáme, že to stálo za to a VY jste byli spokojeni a přijedete zas. Vím, že areálek není co se týče vzhledu hogo fogo… Ale k tomu, abychom se tam zase sešli a poklábosili na severu Čech postačí :)

Nemalé díky také patří posuzovatelkám Petře Švarcové a Andree Kroftové za perfektně odvedenou práci !

Všem, kteří si odnesli nějaká ta ocenění ještě jednou gratuluji! Všechny zdraví

Petra Borčanyová

Poznámka klubmorcat.cz Posuzování se ihned po příjezdu posledních vystavovatelů ujala Petra Švarcová a Andrea Kroftová. K dostání byla i úžasná gulášová polévka z místní kuchyně :)

Několik fotografií z výstavy zde

Kompletní výsledková (0807 Česká Lípa - výsledky 53.00 Kb)

Chybným přepisem z výsledkové listiny v excelu nedopatřením vypadla nejlepší mladá a dospělá rozeta, výsledky doplněny

21.6.2008 se uskutečnila výstava ve Velvarech. Vystavena morčata, potkani, myšky. Po vcelku zdlouhavém a strastiplném zpracování výsledků Vám je přinášíme pro všechna vystavená plemena. Skoro bychom se omluvili za spoždění....

Během zítřka dodáme fotografie z výstavy. Pokud by někdo z návštěvníků napsal krátký report, budeme rádi :)

Kompletní výsledková listina pro morčata (0806 Velvary - výsledky 67.00 Kb) chyby ve výsledcích vyhrazeny

Pokud jsem zmiňoval strastiplné zpracování výsledků, tak tomu opravdu tak je. Dnes, tedy 2.7.2008 byly opraveny informace, týkající se nejlepšího mladého coroneta. 1. místo Tobby od Evelíny (95,5 bodů) , 2. místo Missi od Verči (95 bodů). Byly porovnány výsledky z excelové tabulky, ofocené posuzovací listiny a posuzovací lístky - všechny tyto tři zdroje ukazovaly jiné informace, přičemž směrodatné jsou samozřejmě posuzovací lístky.

{rokzoom}images/stories/Vystavy/08cerven-velvary/missi_listek.jpg{/rokzoom}{rokzoom}images/stories/Vystavy/08cerven-velvary/tobby_listek.jpg{/rokzoom}

V sobotu 7. června 2008 se konala výstava v holandském Twellu. Několik chovatelů z České republiky podstoupilo dlouhou cestu (z Prahy cca 800km) aby mohli být přítomni velkolepé show. Někteří pojali akci jako dovolenou a vydali se do Holandska dříve, další dorazili v den výstavy, kde se sešla vcelku početná skupinka chovatelů z ČR, všechna čest, příště bude třeba autobus :) Výstava byla umístěna v klidném městečku Twello v místní škole.

Na výstavě bylo vystaveno něco okolo 500 zvířat, kde nechybělo zastoupení ani chovatelů z Čech - CHS Cavia Bohemia a CHS AndyMar (výsledky se pokusíme dodat později). Posuzování začalo ihned po ránu a jalo se jej 8 posuzovatelů. Mnozí chovatelé dlouhosrstých morčat finišovali a ladili poslední drobnosti na svých favoritech. Na vystavených zvířatech byly vidět například kudrliny, které byli opravdu kudrnaté, červená, která byla opravdu červená, nicméně to nebylo pravidlem.

Nahlédli jsme i do sekce prodejních morčat, kterých bylo opravdu hodně. Malinko nás překvapilo - podle zvyklostí z Čech - že se neprodávají jenom morčátka, ale také malí broučci, kteří na morčatech pořádali doslova závody. Samozřejmě se jednalo o všenky, zjevně to není v Holandsku nic zvláštního... ale přeci, je to parazit. Nedalo nám, nafotili jsme některá zvířátka na prodej a u jednoho zakoupeného morčete jme museli nafotit dostihy malých bílých broučků - tak takhle vypadají všenky :)

Zde je několik obrázků, další informace a obrázky dodáme později

Olomouc, 24.5.2008
Pořadatel: Anna Havlínová, CHS Cavia Ania
Posuzovatel standardu  A a B: Petra Švarcová, Petr Tejml

Posuzovatel standardu C - mazlíci: Petra Mydlářová

Fotogalerie z výstavy zde 


Kompletní výsledky ke stažení (0805 Olomouc - Výsledky 419.50 Kb) 

Již od roku 2003 navštěvujeme pravidelně s výjimkou loňského roku výstavu ve Frankfurtu nad Mohanem, která patří co do počtu vystavených morčat mezi největší výstavy v Německu. Letos bylo vystaveno celkem 575 morčat a 200 nabízeno v prodejní expozici. Výstavní expozice byla rozdělena na 3 části – standard MFD, standard mazlíků MFD a standard neuznaných plemen a barevných rázů, které procházejí uznávacím řízením MFD. Z uznávacího řízení mě nejvíce zaujaly rozety v kresbě brindle slateblue – zlatá.

2. Výstava morčat s tradiční výstavou králíků a holubů
 
Česká Lípa, 23. 2. 2008
Pořadatel : ZO Česká Lípa a ZO chovatelů a jiných; drobných hlodavců
Posuzovatel : Petra Švarcová

Podkategorie