Jednoho dne se rozhodnu, že bych se ráda zúčastnil/a se svým morčátkem výstavy. Co vlastně musí splňovat člověk, aby mohl své morčátko vystavit, tak to jsem se Vám pokusila přiblížit v tomto článku.
Morčata mají své standardy plemen a baravných rázů. Vystavovat mohou pouze jedinci, kteří splňují standard. Aktuální standard je k dispozici na www.rodent cz v sekci ke stažení - Standard plemen a barevných rázů morčat 1.7.2019
STANDARD „A“ – uznaná plemena a jejich barevné rázy
STANDARD „B“ – předběžný standard,mezi ně momentálně patří – bezsrstá morčata, ta tam ale zůstanou a dále obří morčata – cuy, která tam ale díky své rozdílnosti zůstanou také. Momentálně není žádné plemen/barvao, které by nějaký chovatel nechával v předběžném standardu a čekalo tak na schválení/neschválení do A standardu.
STANDARD „C“ – mazlíčci :o)
Koupě morčátka
-
jednoho dne se dozvím (nejspíš na internetu), že existují čistokrevná plemena morčat a dostanu se k více informacím, tudíž i k chovat.stanicím a to své morčátko si vyhlédnu v některé z nich. Výhod je moc a nebudu je sem vypisovat všechny, nicméně informace o tom, jaké mělo moje morčátko rodiče a předky je dost důležitá, pokud chci s mým vybraným morčátkem jezdit na výstavy. Soudný chovatel rád poradí, zdali bude mít vybrané morče výstavní předpoklady, jde přeci o jeho odchov a tudíž o případnou prezentaci jeho chovatelského snažení. Pak mám vcelku „vyhráno“ neboť se k informacím dostanu celkem rychle a snadno a teď už bude pouze na mně, jak o morčátko budu pečovat, aby bylo co nejdříve ve výstavní kondici a sbíralo slibná hodnocení a pohárky :o) Hlavně se při troše štěstí dozvím, kdy se narodilo, abychom mohli slavit narozky a nejen přineseniny :-).
Samozřejmě, že ne všechna morčátka co se narodí, jsou výstavní, někdy se nepovede barva, někdy se k tomu přidá i hlava morčátka, kde se na ouškách urodí zálomky anebo se ouško nesklopí natolik, aby chovatelovo srdíčko plesalo blahem a takové morčátko, pokud je ve standardu plemene, může být chovné – musím ho vzít na některou z výstav na registraci tj.uchovním jej. Registrace probíhají i na schůzích chovatelů anebo si mohu domluvit s některým z posuzovatelů morčat individuální návštěvu, většinou u něj doma, kde morčátko odborně posoudí – anebo bude tzv.mazlíček, což je v chov. slangu výraz pro morčátko, které je sice z registrovaných rodičů, ale neodpovídá standardu. U morčat s PP je vydáván PP mláďatům, co mají alespoň jednoho rodiče vrhu registrovaného, je to PP s hlavičkou ČSCH. Jiný PP, kdy rodiče vrhu nejsou registrováni je PP pouze informativní, jakýsi výpis předků. Pokud chovatel časem vezme jednoho z rodičů k registraci a tento bude uchovněn, chovatel může vystavit nový PP, již s hlavičkou ČSCH ÚOK CHMH. Právě díky třeba zálomkům na uších morčátko nebude chovné a bude pasováno do celoživotní role mazlíčka. Nicméně i tato morčata mohou mít potomstvo, ale pokud se bavíme o čistokrevném chovu, tak tam je to tabu.
Morče mazlíček, které mi neprošlo registrací má životní náplň dělat svému paníkovi nic než jen radost, na výstavy bohužel nemůže. Nicméně chovatelé jsou nadšenci a tak se i na výstavách můžeme setkat s termínem „výstava mazlíčků – morčat standardu C“. Pokud se bude někde konat, tak směle své nestandardní morčátko přihlásím a budu se těšit z jeho účasti na výstavě. Dochází i k posouzení morčátek, platí skoro stejná kritéria jako pro standardní výstavní morčata, s tím že za hrubé vady není morčátko vyloučeno, ale pouze se strhávají body. Při posuzování jsou změny u přesného tvaru hlavy či posazení uší. A co je nejdůležitější – morče mazlík je hodnoceno z mazlení musí se nechat pohladit, nesmí se bát ruky, nesmí být agresivní a ani moc apatické – bez zájmu. Mazlík by prostě měl být vymazlený na 100% -
koupě ve zverimexu: jelikož je v těchto obchůdcích morčat stále dostatek, je poptávka. Bohužel, i v dobrém úmyslu si domů nejspíš přineseme zvířátko nemocné anebo březí. Pravděpodobnost toho, že morčátko ze zverimexu mi někdy vyhraje pohárek, je bohužel hodně mizivá. To už by člověk musel mít hodně štěstí, aby narazil na typově moc pěkné morče a pokud bude odpovídat standardu toho některého plemene, tím jedině líp. Pokud se zadaří a na takovéhle morčátko někde padneme a i si ho koupíme, koloběh může začít
Nevadí, když morčátko nemá předky s PP (ale co já vím, třeba má) každopádně nemám v ruce PP. Zkontaktuji nejbližšího (vlastně jakéhokoliv) posuzovatele a budu se snažit dohodnout si termín, aby mi morčátko zaregistroval a celkově mi ho zkouknul, jestli moje koupě byla úspěšná. Oni totiž naši posuzovatelé nejsou skoupí na slovo a člověku ohromně pomohou, poradí co a jak a hlavně mi o daném morčeti řeknou, jakou bude mít třeba i na výstavách šanci, jestli má barvy dostatečně syté atd…
-
pokud nemám po ruce posuzovatele nebo nemohu k němu dojet, hlídám si termín nejbližší výstavy, neboť tam mi můžou moje morčátko taky zaregistrovat.
-
a pokud nemůžu ani na výstavu, registrace probíhají i na schůzích chovatelů, což bývá předem ohlášeno na klubových (těchto) www.
-
další z věcí, na které by měl majitel morčátka pamatovat, je že pokud beru morčátko s sebou na registrace na výstavu čili na místo, kde je více zvířat pohromadě – měl by navštívit svého (nebo jakéhokoliv) veterináře a ten vystaví veterinární potvrzení o tom, že zvířátko je zdravé. Toto potvrzení se naprosto samozřejmě vyžaduje u jakýchkoliv výstavních zvířat, morčata nevyjímaje.
-
k registraci beru pouze morčátko, které má minimální váhu 500g, je v dobrém zdravotním stavu a kondici, bez vnějších parazitů (všenky, blechy, klíšťata…), samička nesmí být březí a nesmí laktovat.
-
a připomínka – registrují se zvířata POUZE členů ČSCH po předložení členského průkazu s vylepenou známkou pro příslušný kalendářní rok (kterou obdrží po zaplacení členského příspěvku).
A slovo závěrem, každý jsme jednou začínal a každé nadšení je vítáno jen musí být člověk soudný a vždy by měl pamatovat na to, že o zvířata jde především v prvním případě, o možné výhry až pak. Kéž by tomu takhle bylo stále a nechť přibývá nadšených, ale především soudných chovatelů,co budou vystavovat krásná, typová morčátka a hlavně zdravá.